Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończą remont SOR-u w szpitalu przy Kamieńskiego

Anna Gabińska
Piotr Warczak
Dwie komory dekontaminacyjne, czyli odkażające, nowy podjazd i podświetlenie płyty do lądowania - to najważniejsze zmiany, jakie pojawią się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Robotnicy kończą jego remont. - W umowie zapisaliśmy, że zrobią to do 28 maja i wszystko wskazuje na to, że ten termin zostanie dotrzymany - mówi Ewa Czerniak, kierownik działu technicznego w szpitalu.

Stary podjazd dla karetek i samochodów, którymi krewni i znajomi przywożą chorego w stanie wymagającym szybkiej pomocy lekarskiej, miał prawie 30 lat. - Najpierw myśleliśmy, żeby go naprawić, ale okazało się, że nadaje się jedynie do rozbiórki, więc robimy zupełnie nowy - tłumaczy Małgorzata Tobiś, wicedyrektor szpitala ds. eksploatacji.

Osoby niepełnosprawne, żeby dostać się na SOR, będą mogły z parteru wjechać windą.

Zaraz za drzwiami wejściowymi będą dwie komory dekontaminacyjne, czyli odkażające. Tam trafią pacjenci skażeni chemikaliami, np. po wybuchu w zakładzie pracy. - Pielęgniarki i sanitariusze w grubszych fartuchach i rękawicach, a także przyłbicach, z jakich korzystają dentyści, będą rozbierali i myli pacjenta - opowiada wicedyrektor Tobiś. Pomieszczenia posłużą też do mycia innych pacjentów, którzy będą tego wymagali - przed rozpoczęciem interwencji lekarskiej: przywiezionych z bójki czy wypadku.

Dzięki doświetleniu płyty dla śmigłowca ratunkowego szpital będzie mógł przyjmować pacjentów w najcięższym stanie przez 24 godziny na dobę. Dotąd mógł to robić od świtu do zmierzchu. - Teraz nadlatującemu helikopterowi będzie mogła podświetlić lądowisko osoba na dyżurze w SOR-ze lub zdalnie sam pilot.

Na koniec remontu czekają też pacjenci, bo w kolejce do przyjęcia na SOR muszą wytrzymywać również hałasy wiercenia i kucia. - Ale to już niecały miesiąc i będzie koniec - mówi Anna Miśta, która przywiozła chorego z Jeszkowic.

Kończący się remont to ostatni etap 10-letniego przebudowywania SOR-u. Ze sprzętem i meblami: łóżkami intensywnej terapii, stołami operacyjnymi,respiratorami, defibrylatorami wszystko kosztowało prawie 8 mln zł. Część
SOR przy Kamieńskiego średnio rocznie obsługuje 36 tys. pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska