18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rany po powodzi

Eliza Głowicka
Lekarze ostrzegają, by nie lekceważyć objawów alergii
Lekarze ostrzegają, by nie lekceważyć objawów alergii Tomasz Gola
Powódź sprzed jedenastu lat zaczyna poważnie odbijać się na zdrowiu wrocławian. W naszym mieście jest najwięcej w Polsce alergików - to skutki tragedii z 1997 roku.

Najwięcej w kraju astmatyków i osób cierpiących na alergie mieszka we Wrocławiu. Początki astmy ma co trzecie dziecko, co ósmy dorosły wrocławianin i co dziesiąty gimnazjalista w wieku 13-14 lat.
Tak wynika z najnowszych badań ECAP ("Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce") przeprowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Warszawie. To pierwsze tego typu badania. Prowadzono je ponad dwa lata, z czego rok we Wrocławiu.

Zdaniem specjalistów analizujących wyniki badań, wzrost zachorowań na alergie i astmę w stolicy Dolnego Śląska ma związek z wielką powodzią z 1997 roku.
- Domy i mieszkania zostały zalane, a w ścianach zagnieździł się grzyb i stąd tyle nowych zachorowań - uważa prof. Bolesław Samoliński, kierownik badania. - Już pięć lat wcześniej, gdy badaliśmy mieszkańców podwrocławskiej miejscowości, wyszło nam ewidentnie, że grzyb na ścianach ma związek ze złym samopoczuciem i objawami alergii i astmy - podkreśla. Dodaje, że wystarczy długo przebywać w jednym tylko takim pomieszczeniu, np. sypialni.

Nie kryje, że takie wyniki go zaskoczyły.
- Byłem przekonany, że to Warszawa będzie przodować pod względem liczby alergików i astmatyków z powodu zanieczyszczenia środowiska, ale okazało się inaczej - przyznaje. Drugim miastem, które wypadło najgorzej, jest Gdańsk.

Pod lupę badacze wzięli mieszkańców 9 dużych miast. Wybrani losowo odpowiadali na 400 pytań ankieterów. Cechy alergii, takie jak nieżyt nosa, ciągły katar niezwiązany z przeziębieniem, kichanie, załzawione oczy, problemy z oddychaniem, zadeklarowała niemal połowa badanych wrocławian.

Prof. Marek Jutel, kierownik katedry i zakładu immunologii klinicznej szpitala wrocławskiej Akademii Medycznej, potwierdza, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zachorowań na alergię.
Lekarze ostrzegają, że nieleczona alergia może prowadzić do astmy, czyli przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jest to dziś największy problem.
Choruje na nią aż trzy miliony rodaków.
- Przy tym aż 70 proc. astmatyków nie wie, że jest na nią chorych - alarmuje prof. Samoliński.
Izabela Palica od ponad 10 lat mieszka z rodziną w budynku w "trójkącie bermudzkim", w parterowym mieszkaniu zalanym w czasie powodzi. Lokal wiele dni stał w wodzie, a potem bardzo długo był osuszany.
- Już wcześniej źle się czułam, ale po powodzi objawy alergii się nasiliły - opowiada pani Iza. Jej 7-letni syn też ma alergię. - Na roztocza - tłumaczy. Chłopiec od dwóch lat jest odczulany.

Prof. Marek Jutel ocenia, że nawet 35 proc. wrocławian ma różnego rodzaju objawy alergii, także skórnej i astmy.
- Jest ich coraz więcej - przyznaje. I nie tylko z powodu powodzi. Według niego liczba alergików wzrosła też z powodu zmiany stylu życia, m.in. diety (jedzenie przetworzonej żywności z konserwantami i barwnikami), wzrostu higieny, (mniej inwazji pasożytniczych i bakteryjnych to mniejsza odporność na alergeny).

Ważny czynnik sprzyjający alergii to zanieczyszczenie spalinami z silników Diesla w tirach.
- Badania na świecie dowodzą, że te spaliny łączą się z pyłkami roślin i tworzą zmodyfikowane alergeny - wyjaśnia prof. Jutel. I dodaje: - Przez to, że nie ma u nas obwodnicy i tiry przejeżdżają przez miasto, mieszkańcy Wrocławia są szczególnie narażeni na zachorowania - mówi.

Alergolodzy oceniają, że najczęściej na astmę chorują palacze i właśnie mieszkańcy dużych aglomeracji. Lekarze podkreślają, aby nie lekceważyć np. objawów, takich jak utrzymujący się katar połączony ze swędzeniem i zaczerwieniem oczu.
- Alergię trzeba leczyć jak najwcześniej, bo zaraz można doczekać się zmian w oskrzelach - przestrzega Jutel. Jedynym sposobem, aby ją wyleczyć i zapobiec astmie, jest odczulanie - sezonowe lub całoroczne.

Od 10 lat z konsultacji lekarzy wrocławianie mogą skorzystać na wiosnę podczas "Dni profilaktyki astmy i alergii", które organizuje urząd miejski.

Co powinieneś zrobić, gdy masz już objawy alergii

Jak zapobiec nawrotom lub zaostrzeniu alergii?
Oprócz leczenia:
- usuń z mieszkania dywany i inne "zbieracze kurzu", w którym żyją roztocza,
- poduszki i puchowe kołdry wymień na syntetyczne
- tapicerowane sofy i fotele zastąp skórzanymi
- kup odkurzacz z filtrem wodnym
- codziennie myj kaloryfery
- nie sprawiaj sobie zwierząt w domu. Najwięcej alergenów ma sierść psów, kotów, królików, świnek morskich i pióra papużek
- unikaj wilgotnych i zagrzybionych pomieszczeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska