Majówka 2012: Tego zazdrości nam Europa (SKOMENTUJ)

  Majówka 2012: Tego zazdrości nam Europa (SKOMENTUJ)

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Majówka 2012: Tego zazdrości nam Europa (SKOMENTUJ)

  ©Piotr Warczak

  Rozpoczyna się wielkie, majowe leniuchowanie na Dolnym Śląsku i w całej Polsce. Zarówno ci, którzy zdecydowali się na wyjazdy, jak i ci, którzy zostają w mieście, powinni ten czas spędzić tak, by naprawdę wypocząć.
  Majówka 2012: Tego zazdrości nam Europa (SKOMENTUJ)

  ©Piotr Warczak

  Biorąc wolne w poniedziałek, środę i piątek, mamy łącznie z sobotami i niedzielami aż 9 dni wolnego. W dodatku mają to być słoneczne i bardzo ciepłe dni. Synoptycy zapowiadają, że temperatura będzie przekraczać 25 stopni, kilka stopni mniej ma być dopiero od czwartku. Jak wykorzystamy ten czas? Większość z nas będzie odpoczywać. Marta Jakubowska z Wałbrzycha poprosiła o trzy dni wolnego w pracy już w marcu i zaplanowała całe 9 dni.
  - Chcemy z mężem i dzieckiem pojechać w góry, pójść na działkę, pojeździć na rowerach i oczywiście grillować - wylicza. Przyznaje, że planowała kilkudniowy wyjazd za granicę, ale kiedy okazało się, że majówka ma być tak ciepła, zrezygnowała.

  ZOBACZ: Majówka 2012 na Dolnym Śląsku (SERWIS SPECJALNY)

  Z danych TNS Pentor wynika, że zaledwie co piąty z nas będzie przez większą część weekendu pracować. Ponad 16 procent wzięła trzy dni wolnego, pozostali pójdą do pracy albo w poniedziałek, albo w piątek. Co trzeci z nas nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. Spędzi wolny czas w domu i na działce. Dłuższe wyjazdy np. w góry, nad morze lub za granicę planuje co czwarta osoba.

  Tak długiego weekendu jak tegoroczny w Polsce nie ma żaden inny kraj w Europie. W Niemczech wolny będzie tylko 1 maja, ale na pocieszenie następny przedłużony weekend szykuje się tam już 25 dni później. Nasza skłonność do łączenia wolnych dni w długie weekendy (sprzyja temu ułożenie ich w kalendarzu) nie jest tylko polską specjalnością. Przypadające rokrocznie w czwartek w USA Święto Dziękczynienia sprawia, że na 4-5 dni zamykana jest na kłódkę większość tamtejszych interesów.
  Nie jesteśmy też wcale krajem, gdzie jest największa liczba dni świątecznych. W tym roku będzie ich w Polsce 13, ale więcej od nas mają Estończycy - 20 dni, Hiszpanie i Japończycy (po 16) czy mieszkańcy Cypru (16). Dla porównania najmniej wolnych dni świątecznych (tylko 8) mają Wielka Brytania, Australia i Holandia. Ale nie narzekamy na swoje 13 dni, bo potrafimy dzięki sprytnym posunięciom je rozmnożyć.

  Z badań GUS wynika, że w weekendy nie potrafimy regenerować sił. Ponad połowa z nas spędza je w domu przed telewizorem lub komputerem, niezależnie od pory roku. Na spacer wychodzi co czwarty. Jeszcze gorzej jest z rozrywką, sportem czy biesiadowaniem w restauracji. Daleko nam pod tym względem np. do Francuzów, którzy w weekendowe dni masowo wyjeżdżają za miasto, by na wsi spotkać się z rodziną.

  Podobnie jest we Włoszech, gdzie kwitnie życie towarzyskie poza domem. Holendrzy na weekendy jeżdżą nad wodę, by tam popływać na łodziach i powędkować.

  Psycholog Joanna Urbańska z Wrocławia, która zajmowała się badaniem zjawiska zmęczenia i sposobami skutecznego wypoczynku, ma dla nas kilka rad. Po pierwsze: zapomnijmy o pracy na te kilka dni i poszukajmy czegoś odmiennego od tego, co robimy na co dzień. Jeśli pracujemy umysłowo, zrelaksujemy się podczas jazdy na rowerze, spacerów czy wysiłku fizycznego. Gdy pracujemy fizycznie, poleniuchujmy, poczytajmy książkę lub w coś pograjmy. Pamiętajmy przy tym, że nicnierobienie nie gwarantuje braku zmęczenia. Każdy potrzebuje pewnych obowiązków, ale w stabilnych, przewidywalnych warunkach.

  Jeśli nie udało Ci się teraz zorganizować długiego weekendu, następna szansa już w czerwcu. Wystarczy wziąć dzień wolnego po Bożym Ciele, by mieć wolne cztery dni.

  Ekonomiści na tę liczbę wolnego patrzą z pesymizmem, bo kiedy odpoczywamy, tracą przedsiębiorstwa. Straty pogłębia dodatkowo niższa efektywność pracowników przed i po długim weekendzie. Są jednak i plusy: zarabia branża turystyczna, gastronomia, transport.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca.

   korporacyjka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   Pozdrowienia dla tych, którzy tak jak ja będą musieli pracować przed komputerem dla satysfakcji zagranicznego klienta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Majówka :)

   Sara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

   No ja się nie dziwie, że nam zazdroszczą takiej majówki. Zwłaszcza, że pogoda dopisała i można gdzieś wyjechać. W ogóle, chyba maj to mój ulubiony miesiąc, wreszcie czuć wiosnę pełną gębą. Zgadzam...rozwiń całość

   No ja się nie dziwie, że nam zazdroszczą takiej majówki. Zwłaszcza, że pogoda dopisała i można gdzieś wyjechać. W ogóle, chyba maj to mój ulubiony miesiąc, wreszcie czuć wiosnę pełną gębą. Zgadzam się z autorką tego artykułu - http://www.eioba.pl/a/3rah/wiosna-ach-to-ty maj to rewolucjonista :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tego zazdrości nam Europa, bo....

   Szwejk460Gusiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 24

   ...bo więcej nie ma czego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze wiele lat musi minąć...

   maryjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 39

   zanim Europa dogoni nas w pewnych sprawach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale nikt nam nie zazdrości miejsc na majówkę

   rysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

   bo majówkę mają wszyscy, a Wiedeń czy Pragę - nie. miasta te będą przepełnione, najtańsze noclegi za noc to 250/300 PLN, bo wszystkie tańsze hotele od dawna wykupione. do Warszawy czy nawet Krakowa...rozwiń całość

   bo majówkę mają wszyscy, a Wiedeń czy Pragę - nie. miasta te będą przepełnione, najtańsze noclegi za noc to 250/300 PLN, bo wszystkie tańsze hotele od dawna wykupione. do Warszawy czy nawet Krakowa jakoś nikogo tak nie ciągnie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Praca

   lcspl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 50

   a ja pozdrawiam tych co są pracują...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Weekend, OK, ale z pomysłem

   Czechy24 com pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 58

   np. jaskinie, lub odpoczynek z lampka wina - http://www.czechy24.com.pl/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sruru tutu

   ichbin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 25

   Dni wolne w święta, które należą się ustawowo wbrew temu co próbują wmówić nam niektórzy w Polsce nie sa aż tak powszechne. A co pseudobiznesmenów interesuje co robie z przysługującym mi urlopem,...rozwiń całość

   Dni wolne w święta, które należą się ustawowo wbrew temu co próbują wmówić nam niektórzy w Polsce nie sa aż tak powszechne. A co pseudobiznesmenów interesuje co robie z przysługującym mi urlopem, który wzięty został pomiedzy dniami ustawowo wolnymi? Życie mija, tylko praca a później co? emeryturka ? jeżeli wogóle się dostanie... dni wolne są niezbędne. Pozdrawiam odpoczywających.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama