Taneczny Big Brother i jogging z zawałem

  Taneczny Big Brother i jogging z zawałem

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Leszkiem Bzdylem, słynnym choreografem i współtwórcą spektaklu "Imponderabilia" we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.
  Materiały podobne
  Dobrze, że w telewizji jest dużo programów z tańcem w roli głównej?

  To, co się dzieje w mediach, nie jest promocją tańca. Media wykorzystują taniec dla potrzeb dramaturgii konkursu. Dają widzom towar z małą ilością słów, mnóstwem muzyki, hałasu, światła. Ktoś na ekranie robi małpiarskie rzeczy, żeby wygrać konkurs. I to cofa nas na drodze, którą pokonaliśmy w latach 90., kiedy taniec stawał się sztuką sceniczną, przestrzenią teatru.

  Co się wtedy stało?

  Uwolniono ciało, organizując tysiące warsztatów, na których ludzie poznawali rozmaite formy tańca. Dziś media to wykorzystują, tworząc widowiska na kształt tanecznego Big Brothera. Teatr, po zwycięstwie atrakcyjności reality show, musi poradzić sobie z tym, jak nie ulec medializacji życia.

  Jak Pan ocenia dzisiejszą edukację sportową i ruchową w Polsce?

  Jestem absolutnym wrogiem tzw. wuefu w formie proponowanej przez szkołę. To kaleczenie ciała i zniechęcanie do jakiejkolwiek fizycznej aktywności. Dlatego proponuję taniec w wersji szlachetniejszej niż aerobik, ponieważ każę uczyć się pewnych rozwiązań. Jest to też pewnego rodzaju ucieczką od nieszczęścia towarzyszącego szkolnym zajęciom wychowania fizycznego. Pozwala tańczącym być ze swoim ciałem, nie na zasadzie zdobycia dobrej oceny za skok przez kozła.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama