Nie ma lepszego

  Nie ma lepszego

  Magdalena Talik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Środowy wieczór w operze będzie wielkim świętem dla fanów baletu i miłośników sztuki przez duże S.
  Bilety zostały już dawno sprzedane, ale są jeszcze wejściówki za 30 zł. O godzinie 19 na deskach teatru pojawi się Vladimir Malakhov, absolwent szkoły baletowej przy moskiewskim Teatrze Bolszoj, szef Staatsballett w Berlinie. Nadawano mu już tytuły tancerza stulecia i tancerza wszech czasów.

  - Rudolf Nurejew był żywiołem, Michaił Barysznikow miał fantastyczną technikę, a Vladimir Malakhov posiada to, co oni i dodaje do tego wielkie interpretacje ról - podkreśla Jan Stanisław Witkiewicz, autor książki o tancerzu, która jest wywiadem-rzeką.

  Między innymi dzięki pisarzowi udało się zaprosić Malakhova do Polski na jedyny i szczególny występ. Rosjanin nie weźmie bowiem honorarium (a stawki zaczynają się od kilkunastu i sięgają kilkuset tys. euro).

  We Wrocławiu zatańczy solo choreografię Maurice'a Bejarta (stworzoną specjalnie dla niego) oraz w duecie z Poliną Semionovą, jedną z tancerek Staatsballett Berlin. Tego wieczoru będzie też jedyna okazja, by kupić taniej książkę Witkiewicza o Malakhovie pt. "Vladimir Malakhov. Rozmowa z tancerzem stulecia" (Wydawnictwo Iskry, 2008).

  Tancerz opowiada w niej nie tylko o latach spędzonych w szkole, rywalizacji, tremie, dyscyplinie ("Do dziś zaledwie trzy razy nie wystąpiłem z powodu choroby: bardzo wysoka gorączka, operacja wyrostka robaczkowego w Nowym Jorku i zapalenie migdałków") czy o rozgraniczeniu życia i sztuki.

  Nie zawahał się też mówić o swojej odmiennej orientacji seksualnej i życiu z partnerem oraz o tym, dlaczego soliści w balecie są często homoseksualistami ("Może dlatego, że taniec jest sztuką romantyczną i liryczną").

  Dzięki temu wywiadowi poznajemy nie tylko wielkiego artystę, ale też zwykłego człowieka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama