Błogosławione skutki kryzysu

  Błogosławione skutki kryzysu

  Janusz Michalczyk, redaktor

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trudno w to uwierzyć, ale są i tacy, którzy cieszą się, że świat został dotknięty straszliwym kryzysem finansowym, na giełdzie trwa panika, kursy walut szaleją, a kredyty hipoteczne z artykułu pierwszej potrzeby stały się dobrem luksusowym.
  Nie myślcie, że są to jacyś źli ludzie, zawistnicy, którym największą radość sprawia obserwowanie ludzkich dramatów. Odwrotnie. Oni się cieszą, bo tak potężny kryzys może uświadomić ludziom, że nie gonitwa za forsą i szał zakupów są sensem życia. Jak to, zapytacie, to nie na tym polega kapitalizm, który z powodzeniem budujemy od 20 lat? No, dobrze, zapytacie zdezorientowani, a w takim razie, co jest ważne? Może skompromitowany socjalizm?

  Socjalizm czy komuna to może nie, ale na przykład prace społeczne? W kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku udowodniono, że wspólnie i zupełnie dobrowolnie można zbudować drogę albo urządzić dzieciakom plac zabaw.
  Fakt, takie zjawiska występują w niewielkich społecznościach, trochę większych od rodziny, a ze świecą ich szukać w większych miejscowościach. To pewnie jedna z pierwotnych cech człowieka, które ukształtowały się w czasach, gdy jeszcze polowaliśmy na mamuty.

  Zrobić coś fajnego razem nie jest źle, choć w poprzednim ustroju doprowadzono rzecz do absurdu. Sam pamiętam, jak zagoniono moją klasę licealną do zbierania liści w parku. Sęk w tym, że grabiliśmy te liście, a za naszymi plecami silny wiatr natychmiast strącał następne. Kiedy opuszczaliśmy park po kilku godzinach intensywnej pracy, wyglądał dokładnie tak samo jak na początku. Od tamtej pory praca społeczna kojarzyła mi się zawsze z zawracaniem głowy. O dziwo, w dobie szalejącego kryzysu zaczyna budzić ciepłe uczucia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama