Jak obsłużyć nowe parkomaty? (ZOBACZ FILM)

  Jak obsłużyć nowe parkomaty? (ZOBACZ FILM)

  Marcin Moneta, Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jak obsłużyć nowe parkomaty? (ZOBACZ FILM)

  ©Piotr Warczak/ Gazeta Wrocławska

  Od piątkowego poranka kierowcy, którzy parkują we wrocławskiej płatnej strefie parkingowej, płacą w nowych parkomatach. Operatorem nowego systemu jest firma City Parking Group. Na ulicach pojawiło się w sumie 190 nowych urządzeń.
  Jak obsłużyć nowe parkomaty? (ZOBACZ FILM)

  ©Piotr Warczak/ Gazeta Wrocławska

  ZOBACZ FILM:  Nowe urządzenia zostały uruchomione w piątek od godz. 9.00. Stare parkomaty przestały działać w czwartek o godz. 18.00. Firma City Parking Group zdemontuje je w ciągu kilku najbliższych dni.

  Warto dodać, że wraz z wprowadzeniem nowych parkomatów urzędnicy rozszerzyli strefę na kolejne ulice w centrum: Rejtana (obie strony), Stawową (lewa strona na odcinku od Kościuszki do Rejtana), Gwarną (obie strony od Kościuszki do Piłsudskiego), Kościuszki (prawa strona od placu Kościuszki do Gwarnej), Kołłątaja (prawa strona od Kościuszki do Rejtana), Krasińskiego (oba fragmenty: od Komuny Paryskiej do Traugutta i od Słowackiego do Traugutta), Curie-Skłodowskiej (obie strony od Norwida do Wybrzeża Wyspiańskiego).

  Wysokość opłaty jest uzależniona od miejsca parkowania pojazdu. Stawki opłat w strefie A (patrz niżej) wynoszą: za pierwszą godzinę - 3 zł, za drugą - 3,60 zł, trzecią - 4,30 zł, za czwartą i kolejne godziny - 4 zł.
  W strefie B za pierwszą godzinę zapłacimy 3 zł, a za kolejne godziny odpowiednio: 3,15 zł, 3,30 zł i 3 zł.
  W strefie C opłaty wynoszą: za pierwszą godzinę - 2 zł, za kolejne godziny odpowiednio: 2,10 zł, 2,20 zł i 2 zł.
  Kierowcy mogą wykupić we Wrocławiu abonamenty parkingowe. W strefie A dotyczą tylko mieszkańców i osób niepełnosprawnych. Za miesięczne parkowanie w strefie B kierowca, który nie jest mieszkańcem, musi zapłacić 320 zł, a w strefie C - 110 zł.

  Za miejsce parkingowe można płacić na trzy sposoby. Przeczytaj, zanim spróbujesz

  Płatność bilonem
  Rozpoczyna się od wrzucenia monety do automatu. Wtedy na wyświetlaczu pojawi się m.in. informacja o wartości wrzuconych monet, długości opłaconego czasu parkowania oraz godzinie jego zakończenia.
  Następnie kierowca za pomocą klawiatury na urządzeniu powinien wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu, za którego parkowanie chce wnieść opłatę.

  Akceptacja operacji dokonuje się po wciśnięciu przycisku ZATWIERDŹ, rezygnacja za pomocą przycisku ANULUJ.
  Po zatwierdzeniu parkomat wydrukuje bilet parkingowy.
  Minimalna opłata za parkowanie wynosi 50 groszy. Warto zaznaczyć, że parkomat nie wydaje reszty.

  Płatność za pomocą URBANCARD

  Kierowca, który zdecyduje się na taką formę płatności, powinien w pierwszym rzędzie zaopatrzyć się w kartę miejską. Jeśli już ją posiada (bo np. korzysta z komunikacji), to by móc płacić za parkowanie za pomocą karty, musi założyć na niej specjalną, elektroniczną "kieszonkę" (rodzaj subkonta) i wpłacić na nią pieniądze przeznaczone na parkowanie. Zrobi to w jednym ze 120 punktów na terenie całego miasta. Szczegółową listę tych punktów można znaleźć na naszej stronie. Jeśli natomiast nie posiadamy karty miejskiej (bo np. nie jeździmy komunikacją miejską), to nie musimy karty wyrabiać. Możemy ją bezpośrednio kupić od razu "doładowaną".

  Aby zapłacić kartą za parkowanie, należy wsunąć ją do czytnika kart w parkometrze. Następnie, za pomocą przycisku zwiększającego wartość opłaty, należy ustalić kwotę płatności za parkowanie. Dostępne są w tym celu dwa przyciski. Jeden zwiększa płatność o 50 groszy przy naciśnięciu, drugi - o 2 złote.

  Używając karty miejskiej, można dokonać dopłaty monetami. Po ustaleniu kwoty, za jaką chcemy kupić bilet parkingowy, wprowadzamy za pomocą klawiatury numer rejestracyjny pojazdu. Po tej czynności akceptujemy operację (zakup biletu) za pomocą przycisku ZATWIERDŹ. Po naciśnięciu przycisku ZATWIERDŹ nastąpi zdjęcie z karty zadeklarowanej kwoty, wydruk biletu i wysunięcie karty z czytnika kart.

  Płatność telefonem komórkowym
  Zanim rozpoczniemy korzystanie z systemu płatności telefonem komórkowym, musimy odebrać w ZDiUM lub w Biurze Obsługi Klienta firmy City Parking Group darmowy identyfikator wybranego operatora: mPay, mobiParking lub Skycash. Identyfikator
  należy przykleić za przednią szybą pojazdu.

  Następnie należy założyć konto i aktywować usługę, co jest opisane krok po kroku w załączonej do identyfikatora instrukcji. W ten sposób utworzona zostanie indywidualna portmonetka parkingowa połączona z numerem telefonu i numerem rejestracyjnym pojazdu.

  Portmonetkę należy zasilić. Można to zrobić:
  przelewem on-line za pośrednictwem panelu zasileń (Dotpay, Przelewy24),
  tradycyjnym przelewem bankowym,
  podłączając do wirtualnej portmonetki kartę płatniczą (Visa, Marstercard - w za-leżności od operatora),
  przekazem pocztowym,
  lub inaczej - np. doładowania w sieci Żabka (mobiParking), poprzez SMS (Skycash).

  Kiedy mamy już środki do płatności telefonicznej na naszym koncie, możemy dokonać płatności parkingowej na kilka możliwych sposobów:
  Wybierając numer telefonu operatora (mPay) podany na parkomacie - postępujemy zgodnie z instrukcją pojawiającą się na wyświetlaczu.
  Wysyłając SMS na podany numer operatora (mobiParking). Treść SMS i numery telefonów dostępne są na parkomacie, w szczegółowej instrukcji lub na stronie internetowej operatora.
  Wybierając zdefiniowane kody szybkiego dostępu (mobiParking) dostępne na stronie internetowej operatora.

  Po zainstalowaniu aplikacji mobilnej w telefonie - wybierając odpowiednią opcję płatności (mobiParking lub Skycash) Aplikację można pobrać przez telefon komórkowy lub ze stron operatorów. Strony internetowe operatorów mobilnych: www.mpay.pl, www.mobiparking.pl, www.skycash.pl.

  Czytaj także

   Komentarze (57)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bojkot

   Bojkot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 6

   Wpisujmy tylko trzy numery >
   Niech się Ci z ZDiUM opamiętają. Zwolnić darmozjadów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bojkot

   Siwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   Proponuję bojkot tych skrzynek. Wpisujemy trzy litery numeru rejestracyjnego i tyle.
   Co nam moga zrobić?
   Niech się ci ze ZDUiM się opanują. Pogonić tych darmozjadów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamiast filmu są jakieś bzdury o aparacie cyfrowym

   kibabus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 17

   ocb?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z tym wpisywaniem nr rejestracyjnego, to można podsumowac tylko tak...

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 27

   Ten kto to wymyślił jest jak pies ogrodnika. Sam nie zeżre i drugiemu nie da. Dlaczego pozbawia się mnie np. oddania komuś biletu parkingowego za który zapłaciłem? Mój bilet i powinienem móc z nim...rozwiń całość

   Ten kto to wymyślił jest jak pies ogrodnika. Sam nie zeżre i drugiemu nie da. Dlaczego pozbawia się mnie np. oddania komuś biletu parkingowego za który zapłaciłem? Mój bilet i powinienem móc z nim zrobić co mi się żywnie podoba. A ogólnie, to te parkomaty wcale nie są lepsze jak te stare. Nadal nie mogę zapłacić karta płatniczą, banknotem, ani otrzymać reszty, więc nie ma w nich tego na co najbardziej ludzie czekali. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Tak można podsumować wymianę tych parkomatów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja bym sie wstydził za ZDiUM

   KIKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 47

   Ale Dudkiewiczowi ci z ZDiUM wycieli numer. Porażka a tyle kasy to kosztuje.
   Zwolnic prezesów, dyrektorów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To tylko ZDiUM mogło wymysleć

   Sówka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 24

   To osioł wymyslił z ZDiUM wpisywanie numerów. Ciekawe jakie pieniądze za to wzieli.
   W ZDi UM pracuja same bystrzaki od pobierania kasy.
   Czy pilniejszych wydatków nie ma we Wrocławiu. Że prezydent...rozwiń całość

   To osioł wymyslił z ZDiUM wpisywanie numerów. Ciekawe jakie pieniądze za to wzieli.
   W ZDi UM pracuja same bystrzaki od pobierania kasy.
   Czy pilniejszych wydatków nie ma we Wrocławiu. Że prezydent nie powyrzuca tych cwaniaczkówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego tylko 7 znaków w nr rejestracyjnym?!

   irreality.net (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 44

   Dzisiaj korzystałem:

   - jeżeli nie wpisze się numeru rejestacyjnego tylko naciśnie zielony przycisk to automat zwarca monety bez żadnej wskazówki o co mu chodzi, ludzie stoją i wrzucają jeszcze...rozwiń całość

   Dzisiaj korzystałem:

   - jeżeli nie wpisze się numeru rejestacyjnego tylko naciśnie zielony przycisk to automat zwarca monety bez żadnej wskazówki o co mu chodzi, ludzie stoją i wrzucają jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz...

   - w Polsce w wielu miejscach skończyły się zasoby 7 cyfrowych rejestracji i od długiego czasu wydawane są tablice 8 znakowe. Takiego numeru rejestracyjnego NIE DA się wprowadzić w całości

   W samym woj. dolnośląskim 8 znakowe tablice rejestracyjne wydawane są dla wyróżników: DGL, DGR (do grudnia 2009), DLE, DLU, DMI, DOL, DOA, DST, DSR, DSW, DTR, DWR, DZG...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   słaby wyświetlacz, nr rejestracyjny- bez sensu

   jak zawsze zdziwiona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 6

   Ja dzisiaj korzystałam z tego ustrojstwa i miałam problem z odczytaniem tego co jest na wyświetlaczu. W słoneczny dzień jest to na prawdę problem, że już nie wspomnę o wielkości czcionki - za mała...rozwiń całość

   Ja dzisiaj korzystałam z tego ustrojstwa i miałam problem z odczytaniem tego co jest na wyświetlaczu. W słoneczny dzień jest to na prawdę problem, że już nie wspomnę o wielkości czcionki - za mała :-(.
   Też się zdziwiłam, że trzeba ten nr rejestracyjny wprowadzać, nie rozumiem czemu/komu to ma służyć? Wkurzające to jest...... niedługo odcisk palca trzeba będzie odbijać.......dla mnie to już jakaś paranoja.

   W sumie to zupełnie nie rozumiem po co ta cała wymiana parkomatów, myślę że na dzień dzisiejszy rozsądniej miasto mogłoby wydać pieniądze - na naprawę dróg, nowe parkingi. To są pilniejsze potrzeby. Na gadżety przyjdzie pora jak podstawowe potrzeby mieszkańców zostaną zapewnione.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FORMA PŁATNOSCI

   AMI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 21

   Ciekawe dlaczego mozna płacic kartą Urban a zwykła bankową nie.Czy to oznacza ze każdy musi wyrobic, kupic UrbanCard.Czy nie prosciej byloby umozliwic platnosc zblizeniową jak w automatach...rozwiń całość

   Ciekawe dlaczego mozna płacic kartą Urban a zwykła bankową nie.Czy to oznacza ze każdy musi wyrobic, kupic UrbanCard.Czy nie prosciej byloby umozliwic platnosc zblizeniową jak w automatach biletowych MPKzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TABLICE ZAGRANICZNE

   mx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 7

   Podobno jest w nich stała długość znaków dla tablicy rejestracyjnej. Ciekawe jak można opłacić postój samochodu zarejestrowanego na przykład w Holandii, Łotwie, Liechtensteinie (6 znaków), Ukrainie...rozwiń całość

   Podobno jest w nich stała długość znaków dla tablicy rejestracyjnej. Ciekawe jak można opłacić postój samochodu zarejestrowanego na przykład w Holandii, Łotwie, Liechtensteinie (6 znaków), Ukrainie (8 znaków), Niemczech, czy Szwajcarii (zmienna długość)... możnaby tak wymieniać jeszcze. Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 10

   spróbuj a zobaczysz że można wpisywać dowolne kombinacje znaków, jest tylko ograniczenie długości

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tablice specjalne

   Maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 9

   Raczej nie, bo niektórzy mają tablice indywidualne tam znaków może być mniej, tyczy się to też np. tabblic zabytkowych, o tym programiści musieli pomyśleć.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama