Niski poziom wód, problemy z prądem, zagrożenie pożarowe....

  Niski poziom wód, problemy z prądem, zagrożenie pożarowe. Fala upałów daje się mocno we znaki

  Dariusz Grzędziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Niski poziom wód, problemy z prądem, zagrożenie pożarowe. Fala upałów daje się mocno we znaki
  1/2
  przejdź do galerii

  ©dariusz bloch/polska press

  Utrzymujące się nad całą Polską upały stają się coraz bardziej uciążliwe. Wysokie temperatury to nie tylko dyskomfort związany z ich odczuwaniem. Premier uspokaja i zapewnia, że rząd jest gotów przeciwstawić się poważniejszym skutkom pogody. Wśród największych zagrożeń są rekordowo niski poziom wód w rzekach, niebezpieczeństwo pożarów w lasach i ryzyko przerw w dostawach energii elektrycznej dla odbiorców hurtowych.
  W poniedziałek Ewa Kopacz zwołała robocze spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem wojewodów. Ci ostatni zostali zobligowani do sprawdzenia planów postępowania w przypadku długotrwałych przestojów w dostawach energii. Choć wystąpienie szefowej rady ministrów bezpośrednio po rozmowach, utrzymane było w uspokajającym tonie - Kopacz zapewniła, że przerwy w dostawach prądu nie grożą indywidualnym odbiorcom, szpitalom i podobnym instytucjom - nie ma wątpliwości, że sytuacja jest poważna.

  – Spotkanie odbyło się w trybie pilnym. Zdecydowaliśmy, że ograniczenia w dostawach energii dotkną 1600 przedsiębiorstw, ale zrobimy wszystko, by miało to jak najmniejszy wpływ na ich pracę - poinformowała premier. Dodała, że wszystkie działania były wcześniej konsultowane z zainteresowanymi, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. firm wysoko-energochłonnych.

  Rządowy zespół zarządzania kryzysowego zdecydował też o przyspieszeniu trwających już remontów elektrowni i przesunięciu o 10-11 dni tych zaplanowanych wcześniej. Na sytuację w elektrowniach i elektrociepłowniach olbrzymi wpływ ma niepokojąco niski stan wód w rzekach.

  - Najniższy odnotowany przez nas w ciągu ostatnich godzin stan wody w Wiśle wyniósł zaledwie 56 cm – poinformowała rzecznik IMGW Katarzyna Bieniek.

  Zaledwie 4 cm zabrakło do najniższego odnotowanego w 2012 roku stanu. Wówczas poziom Wisły wynosił zaledwie 52 cm wody i był najniższy w trwającej od 1797 roku historii pomiarów. Taka sytuacja może doprowadzić do tzw. niszówki hydrologicznej. Jak informuje IMGW, jest to związane ze zmniejszeniem się przepływu wody w rzekach poniżej przepływu średniego niskiego. Przepływ niższy od wszystkich dotychczas zarejestrowanych przepływów dotyczy już 8 stacji pomiaru. Najgorsze warunki wystąpiły na samej Wiśle i w jej dorzeczu. W poniedziałek po południu sytuacja nieco się poprawiła. Wisła liczyła 61 cm, a trend był rosnący.

  – Stan wód można na bieżąco śledzić w serwisie www.pogodynka.pl . We wtorek o godzinie 12 planujemy briefing prasowy, na którym omówimy sytuację hydrologiczną i meteorologiczną, scharakteryzowany będzie też stan rzek – zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Dramatycznie sucho jest w lasach. Na terenie prawie całej Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Liczne apele leśników o potrzebie zachowania szczególnej ostrożności nie zawsze odnoszą skutek. Od początku roku do poniedziałku 10 sierpnia w lasach wybuchło już ponad 7000 pożarów. Najwięcej na Mazowszu i w Wielkopolsce. Sytuacji nie ułatwia również skład polskiego drzewostanu, z dominacją drzew iglastych, znacznie zwiększających ryzyko wystąpienia ognia.

  – Apelujemy o rozwagę. Statystyki mówią, że najwięcej, bo aż 9 na 10 pożarów lasów wywoływanych jest przez człowieka. Pozostałe przyczyny to zaledwie promil – mówi Anna Malinowska rzecznik prasowy Lasów Państwowych. Dowiadujemy się, że najskuteczniejszy sposób zapobiegania zapaleniom lasu, czyli zakaz wstępu, obowiązuje już w 12 nadleśnictwach. Ta liczba ma niebawem się zwiększyć.

  Przed zamknięciem numeru o wprowadzeniu 19 i 20 stopnia zasilania - ograniczenia dostaw energii - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W komunikacie PSE można przeczytać : „na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej w trybie normalnym na polecenie OSP (operatora systemu przesyłowego), ogłoszony został 20 stopień zasilania – w godzinach 10.00–17.00 oraz 19 stopień zasilania – w godzinach 17.00–22.00. Ograniczenia te dotyczą dużych odbiorców, którzy w umowach dystrybucyjnych mają określony poziom mocy umownej powyżej 300 kW.”

  - Ograniczenie poboru energii może pozytywnie wpłynąć na sytuację. Apeluję o postawę obywatelską. Chodzi o to, żebyśmy w godzinach między 10.00 a 17.00 spróbowali nieco oszczędzać energię. To pomoże w sytuacji – zaapelowała do Polaków Ewa Kopacz.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy RZGW planuje jakieś prace przy pogłębianiu lub czyszczeniu koryta Odry ...

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ... wykorzystując niski poziom wody ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandal

   tadeusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Świat będzie podziwial nocne satelitarne zdjęcia nad zaciemnioną Polską - Wstyd!. Jak w korei północnej. Aha sorki, oni mają atomówki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Premier uspokaja i zapewnia, że rząd jest gotów przeciwstawić się poważniejszym skutkom pogody

   Maciek lunatyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Dobre a co ten rząd może zrobić? Znów kłamać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ,,kopara'' jak zwykle

   wojas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   kłamie ,mam dość oglądania tego debilowatego monstrum z nosem dłuższym od klauna ryżego, ale ma okazje wyremontować wały przeciwpowodziowe, przyroda daje szanse którą warto wykorzystać. Te rządy...rozwiń całość

   kłamie ,mam dość oglądania tego debilowatego monstrum z nosem dłuższym od klauna ryżego, ale ma okazje wyremontować wały przeciwpowodziowe, przyroda daje szanse którą warto wykorzystać. Te rządy doprowadzają nas do ciemnogrodu ,zastraszenia i tyrani niesioła-matoła,a teraz w jakim JOWie ten insekt będzie bzykaćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Danka

   Oszczędzanie przez głupot gadanie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   A lejąca się woda z prowizorycznych fontann na środku deptaka w kilku miejscach na piotrkowskiej to też taki sposób Urzedu Miasta na oszczędzanie wody pitnej ?? Łatwo się wydaje nasze pieniądze??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łomatko ......

   Szczaw lemingom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   uschnie !!!
   O mirabelkach już nie wspomnę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reżim ciemniaków PO-PSL pokonany przez suszę ?

   Tego jeszcze nie grali. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Wina zawsze leżała po stronie PiS, a tu masz ..... susza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Braki wody?

   Rossi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Wody zaczyna brakować a pod sąsiednim blokiem przez godzinę podlewali drzewka i kwiatki...Jak widać nie do wszystkich dotarła powaga sytuacji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sorry taki mamy klimat

   PO 8 latach rządzenia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   PO funduje nam prawdziwy ciemnogród ... bez prądu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak

   Dzery (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   A na Dąbrowie w blokach juz prąd wyłączył zakład energetyczny

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama