Możliwe przerwy w dostawie prądu. Czy KGHM przerwie prace?

  Możliwe przerwy w dostawie prądu. Czy KGHM przerwie prace?

  Kacper Chudzik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Możliwe przerwy w dostawie prądu. Czy KGHM przerwie prace?
  Po raz pierwszy od lat wprowadzono w Polsce tzw. 20 stopień zasilania. Oznacza to, że w całym kraju mogą wystąpić ograniczenia w dostawie energii elektrycznej.
  Możliwe przerwy w dostawie prądu. Czy KGHM przerwie prace?
  Polskie elektrownie nie wyrabiają z produkcją energii elektrycznej. Wszystkiemu winne są upały, przez które zużycie prądu jest znacznie większe niż normalnie. Dodatkowo niski poziom rzek i temperatura powodują, że systemy chłodzące w elektrowniach również mają problemy z pracą. Padła więc decyzja o ogłoszenia 20. stopnia zasilania, którego w Polsce nie było od czasów PRL-u. W sprawie powołano już nawet sztab kryzysowy.


  Państwo zapewnia, że gospodarstwa domowe nie mają się czego obawiać. Prąd może być jednak ograniczony dla dużych zakładów przemysłowych... takich jak głogowska huta miedzi. Czy KGHM będzie zmuszony do przerwania pracy?

  – Jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić, jak obecna sytuacja w zakresie zasilania w energię przełoży się na poziom produkcji, jednak wszelkie działania służb utrzymania ruchu skierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pracowników, podtrzymanie poziomu produkcji oraz wyłączenie w pierwszej kolejności tych maszyn i urządzeń, których praca nie jest kluczowa w procesach technologicznych – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik miedziowej spółki.

  D. Wyborski dodaje, że w związku z taką sytuacją KGHM będzie wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii zarówno Bloków Gazowo-Parowych w Polkowicach i Głogowie, jak również źródeł wytwórczych spółki Energetyka.

  – Należy podkreślić, że własne źródła wytwórcze potwierdziły skuteczność w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego KGHM Polska Miedź S.A – dodaje rzecznik KGHM.

  Głogowski urząd miasta wysłał ostrzeżenie o 20. stopniu zasilania do lokalnych zakładów i instytucji. Wszyscy liczą jednak na to, że sytuacja poprawi się na tyle, że do przerw jednak nie dojdzie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama