Lutynia: W przychodni wyleczą zęby i serce

  Lutynia: W przychodni wyleczą zęby i serce

  Artur Szkudlarek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Choć działała już kilka tygodni, oficjalnie została otwarta w minioną sobotę. Nowa przychodnia w Lutyni oznacza rewolucję dla mieszkańców. Zastąpiła stary, wysłużony i niefunkcjonalny obiekt z lat 20. poprzedniego wieku. - Budowa trwała rok i kosztowała 2,5 mln zł - mówi Marek Moszczyński, prezes Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed.
  Właśnie ta spółka od niemal czterech lat odpowiada za służbę zdrowia w gminie Miękinia. W 2008 r. władze gminy objęły 10 proc. udziałów w Dolmedzie, a w zamian przekazały mu trzy swoje ośrodki zdrowia w: Lutyni, Miękini i Pisarzowicach.

  - Współpraca układa się bardzo dobrze. Myślę, że decyzja o wejściu gminy do spółki była trafna. Mieszkańcy w trzech ośrodkach mają zapewnioną podstawową opiekę medyczną, mogą też korzystać z usług specjalistów w przychodni Dolmedu we Wrocławiu - podkreśla Małgorzata Dyrda, sekretarz gminy.


  Te rozwiązanie chwali również szef Dolmedu, choć przyznaje, że nie zawsze było łatwo.

  - Najpierw gmina, a później my dopłacaliśmy do utrzymania ośrodków 10 tys. zł miesięcznie. Dlatego potrzebna była reorganizacja. Była groźba, że zostaniemy bez lekarzy. Ci, którzy wtedy pracowali, nie przystali na nowe warunki, więc przyszli inni, którzy są z nami do dziś - dodaje Moszczyński. - Dziś mniej lekarzy i pielęgniarek wykonuje więcej pracy. Nie dokładamy już do funkcjonowania ośrodków zdrowia.

  Już wkrótce w Lutyni ma przyjmować stomatolog, a także m.in. kardiolog i onkolog. - Nasza oferta będzie zmieniała się w zależności od potrzeb zgłaszanych przez pacjentów - deklaruje prezes Dolmedu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   błędy

   czepialski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 69

   .."Te rozwiązanie" razczej To rozwiązanie . Czy Pan dziennikarz już po maturze??

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama