Echa naszych publikacji. Rada Diagnostów Laboratoryjnych o...

  Echa naszych publikacji. Rada Diagnostów Laboratoryjnych o badaniach

  Elżbieta Puacz, Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W imieniu Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych chciałabym odnieść się do opublikowanego w "Gazecie Wrocławskiej" z dnia 30 marca 2012 r. oraz jej wersji internetowej artykułu autorstwa Anny Gabińskiej pt. "Badania laboratoryjne mogą być niewiarygodne. Mamy dowody", mający, jak sądzę, być żartem z okazji prima aprilis, a okazał się potwierdzeniem jakości badań wykonywanych przez diagnostów laboratoryjnych.
  Wyniki badań nie stwierdzały zmian chorobowych.
  Przypomnijmy, że herbata jest związkiem chemicznym, który wpływa na wynik testów chemicznych, a zawarte w niej składniki mogą do pewnego stopnia "oszukiwać" aparaty diagnostyczne i odczynniki, które są przystosowane do badań materiału biologicznego (w przeciwieństwie do samej wody, która jako taka jest chemicznie obojętna).

  Wszystkie testy nie przekraczały czułości aparatów diagnostycznych, nie wykazały jakiejkolwiek patologii, nie rzutowało to ewentualną, późniejszą błęd-ną diagnozą lekarską.

  Autorka artykułu zrobiła to, co jest wykonywane w ramach kontroli laboratoriów diagnostycznych. Badany jest wtedy m.in. anonimowo tzw. "sztuczny mocz". Celem tych testów jest skontrolowanie wiarygodności wykonywanych przez dane laboratorium badań, wyniki są podobne do opublikowanych przez autorkę.

  Dziękuję w imieniu diagnostów laboratoryjnych za zainteresowanie wykonywaną przez członków naszego samorządu pracą i jej wynikami. Udział diagnostów laboratoryjnych w procesie leczenia jest często niedoceniany, a przecież to od ich pracy zależy często decyzja lekarza o przyszłej diagnozie. Szkoda jedynie, że autorka artykułu nie podeszła do sprawy profesjonalnie - przed napisaniem artykułu nie zasięgnęła opinii ekspertów w dziedzinie badań diagnostycznych, także używała nazwy laborant, która już od 2001 r. nie funkcjonuje - badania diagnostyczne wykonują diagności laboratoryjni i technicy analityki medycznej.
  Wydźwięk artykułu - mającego być z założenia żartem - może sugerować pacjentom niepoddawanie się badaniom, co może niekiedy narazić ich życie i zdrowie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama