Od przedszkola do profesora

  Od przedszkola do profesora

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Inwazja małych studentów we Wrocławiu. Zamiast ocen, w indeksach będą mieli rysunki.
  Kiedy w sobotę na uroczystej akademii rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski witał nowych studentów, po sali przebiegł szmer a z niektórych gardeł wyrwało się "Dzień-do-bry pro-szę pa-na!".

  Świeżo upieczonym żakom szybko jednak wybaczono tę wpadkę - w końcu do auli Politechniki przyszli prosto z przedszkoli i szkolnych ławek.
  Wszystko dzięki Akademii Młodych Odkrywców, czyli nietypowemu projektowi skierowanemu do małych naukowców. Do końca roku akademickiego dzieci w wieku od 7 do 14 lat będą przychodzić raz w miesiącu na Politechnikę po to, żeby poznawać fizykę.

  - Spokojnie, przecież nie o wzory tu chodzi, ale o rozbudzenie w tych młodych ludziach pasji i chęci poszukiwania. Fizyka wcale nie musi być poważna - przekonuje prof. Więckowski.
  Do Akademii Młodych Odkrywców zapisało się ponad stu uczniów z całego Dolnego Śląska. Na sobotniej immatrykulacji z dumą odebrali indeksy.

  Ale na tym zabawa się skończyła: po pieśni Gaudeamus, niepełnoletni żacy pokornie usiedli w ławkach i wysłuchali pierwszego w swoim życiu wykładu. Trochę się wiercili. Ale gdy pod sufitem latały balony wypełnione helem, a w ręku prowadzącej iskrzył zimny ogień (pytanie z sali: "Dlaczego nazywa się zimny, jak jest gorący"?) na sali była cisza, jak makiem zasiał. Młodzi odkrywcy słuchali wykładu "magia ciepłego azotu".

  Ola Kuśmierska, pierwszoklasistka, na Politechnikę wybrała się z koleżanką ze szkolnej ławy, Patrycją Furmaniuk.
  - Nie wiem jeszcze, co to fizyka, ale myślę, że mi się spodoba - mówi Ola. Na udział w zajęciach nie trzeba jej było długo namawiać. Zresztą już kiedyś widziała pewne doświadczenie. Niestety, nie do końca.
  - W przedszkolu pan przyniósł wiadro śniegu. Miał do niego wlać wrzącą wodę. Ale nie wlał, bo chłopcy rozrabiali. Śnieg by się chyba stopił? - marszczy czoło mała studentka.
  Na sobotnie zajęcia przyszła razem z tatą, który wspominał, też marszcząc czoło, swój trudny egzamin z fizyki.

  Siedmioletniemu Teodorowi Misiejukowi też towarzyszył tato, absolwent Politechniki.
  - Jak żona usłyszała o projekcie, od razu zapisaliśmy syna. To świetny pomysł - mówi Andrzej Misiejuk.
  Zajęcia ze szczerbatymi studentami prowadzi fizyk, dr inż. Anna Hajdusianek.
  - Denerwowałam się bardzo przed pierwszym wykładem - śmieje się. Ale nerwy nie były potrzebne, bo uczenie dzieci przetestowała już nieraz. Między innymi na Dolnośląskim Festiwalu Nauki i w Kinder Akademii zorganizowanej przez niemiecką uczelnię Hochschule Zittau/ Görlitz.
  - Na następnym wykładzie polecimy z dzieciakami w kosmos - zapowiada dr Hajdusianek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama