Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepodległość na wesoło

Zygmunt Mułek
Legniczanka Mariola Hotiuk lubi biel i czerwień. Wystarczy odpowiedni dodatek, by zaakcentować swój patriotyzm
Legniczanka Mariola Hotiuk lubi biel i czerwień. Wystarczy odpowiedni dodatek, by zaakcentować swój patriotyzm Piotr Krzyżanowski
Piłsudski zatańczy na balu z Marilyn Monroe. Legnica walczy z patriotyczną sztampą.

Święto Niepodległości Polacy obchodzą sztampowo: najpierw msza za ojczyznę, potem składanie wieńców pod pomnikami i tablicami.
- Chcemy zmienić ten smutny scenariusz i potraktować to święto na wesoło, z humorem - mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru im Modrzejewskiej w Legnicy. - Zapraszamy na bal patriotyczny, który na pewno nie będzie nudny i sztampowy.

Bal organizują wspólnie teatr i legnickie stowarzyszenia. Zapowiada się sporo atrakcji: tańce na scenie teatru, stoliki w foyer. Będą przeboje od 1918 roku do lat współczesnych. Goście usłyszą głos marszałka Józefa Piłsudskiego, odtworzony z taśmy. Organizatorzy zapowiadają też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na balu pojawią się sobowtóry Józefa Piłsudskiego i Marilyn Monroe.
- Liczymy, że goście oprą swoje kreacje na kolorach białym i czerwonym - mówi Marta Chmielewska ze stowarzyszenia Babiniec. - Dają one wiele możliwości ciekawego stroju.

Skąd pomysł na taki bal?
- Swój udział w tym ma prezydent Lech Kaczyński, który organizuje galę niepodległościową - wyjaśnia Jacek Głomb. - Naszym celem jest zrobienie takiego balu, który łączyłby elementy patriotyczne z wesołą zabawą. A także łączyłby ludzi. Nasz bal będzie chyba jedynym takim w kraju.
To święto może być obchodzone na wesoło, tak jak od lat jest we Wrocławiu. Organizowane są tam kolorowe parady niepodległości, konkursy i koncerty.

Mieczysław Borkowski, żołnierz Armii Krajowej, kawaler orderu Virtuti Militari, uważa, że Święto Niepodległości powinno być obchodzone radośnie.
- Przed 90 laty 11 listopada wygasły spory polityczne - mówi pan Mieczysław. - Naród i przywódcy się zjednoczyli. Zapanowała wówczas wielka radość z odzyskania niepodległości. Nie można tego święta obchodzić, pokazując nasze klęski czy niedocenianie siły własnego społeczeństwa. Niech będą bale, zabawy, defilady. Ale też wieńce złożone w kościele.

- Przez lata Święto Niepodległości było obchodzone zgodnie z rytuałem stworzonym przez urzędników - tłumaczy Wojciech Kondusza, historyk, autor książki "Mała Moskwa".
- Ludzie niechętnie brali w nim udział. Obchody gromadziły głównie te same środowiska. Młodzi nie chcą brać udziału w celebrze urzędniczej. Potrzebna jest dyskusja, podczas której wypracowane zostaną nowe formuły.

Bal Niepodległości rozpocznie się 10 listopada o godzinie 20.

Jak obchodzić Święto Niepodległości?

Magda Cwynar, barmanka:
- Moja babcia opowiadała mi o tamtych czasach ze łzami w oczach. To święto powinno skłaniać do zadumy, refleksji nad patriotyzmem.

Magda Opała, studentka:
- Nasze pokolenie niewiele wie o tym święcie. Powinno się je tak obchodzić, by przyciągało młodych, czyli barwnie i radośnie. Ale też i wzniośle.

Michał Gwozdowski, maturzysta:
- To bardzo ważne święto. W naszej szkole co roku organizowane są akademie, wcale nie nudne. Ja pójdę na bal do teatru, bo to chyba najlepsza forma.

Krzysztof Obremski, student:
- Uważam, że ten dzień można wykorzystać na poznanie historii. Bo wiedza o odzyskaniu niepodległości wśród młodych jest niewielka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska