Groby z informacją

  Groby z informacją

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Bolesławcu zarządca cmentarza okleił nagrobki. Chce zdyscyplinować tych, którzy zalegają z opłatami.
  Czerwone nalepki na grobach są widoczne z daleka. Napis informuje, że mogiła jest przewidziana do likwidacji. Powód? Nieopłacone miejsce na cmentarzu. W ten sposób Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej, który sprawuje nadzór nad miejskimi nekropoliami, chce zdyscyplinować dłużników.

  Klasyczne metody, czyli wezwania i apele wywieszane na tablicy ogłoszeń nie dawały bowiem rezultatów.
  Za grób trzeba zapłacić raz na 20 lat.
  W Bolesławcu niemało, bo około 500 złotych. MZGK uboższym mieszkańcom może rozłożyć płatność na raty. Jeśli jednak nikt zapłacić nie zechce, grób zniknie. MZGK w Bolesławcu wysłał upomnienia do kilkuset osób odpowiadających za groby. Wymagało to potężnej pracy, poszukiwania bliskich zmarłych, wypytywania ludzi na cmentarzu o to, kto opiekuje się grobami i przewertowania dokumentacji 16 tysięcy nagrobków.

  - Wezwania poskutkowały częściowo - mówi Adam Anuszkiewicz, dyrektor techniczny MZGK w Bolesławcu. - Około 70 procent ludzi uregulowało zobowiązania, ale kilkadziesiąt miejsc pozostało nieopłaconych - wylicza.
  Termin naklejkowej akcji nie jest przypadkowy, bo 1 listopada przyjedzie na groby dużo osób. W Bolesławcu liczą, że dłużnicy pobiegną do kasy.

  - Wpłat jeszcze nie ma, choć zainteresowanie płaceniem wzrosło - przyznaje Maria Stasiak, szefowa Zakładu Usług Pogrzebowych ALFA.
  Mieszkańcom akcja się podoba.
  - Myślę, że nalepki to dobry sposób na zmuszenie ludzi do płacenia - mówi Jan Stos, który przychodzi na cmentarz na grób swojej matki.
  - Mogiły, o które nikt nie dba, powinny być likwidowane - potwierdza jego sąsiad Jan Dydak.

  - Miejsca na naszym cmentarzu jest coraz mniej - mówi Adam Anuszkiewicz. - Innego wyjścia nie mamy - tłumaczy.
  Likwidacja polega na pogłębieniu grobu. Wtedy szczątki są chowane głębiej, a nad nimi powstaje nowa kwatera. Znad grobu znikają dane pochowanej tu pierwotnie osoby.

  W innych miastach zarządcy cmentarzy radzą sobie z dłużnikami po staremu. Czyli ograniczają się do informacji na tablicach ogłoszeń.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   opłata za groby

   byly bolesławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   W związku z dużą ilością osób zalegających z opłatami może władze miasta zastanowiły by się nad wysokością opłaty , która jest kosmiczna.Podejrzewam , że gdyby opłaty były niższe to zaległości były...rozwiń całość

   W związku z dużą ilością osób zalegających z opłatami może władze miasta zastanowiły by się nad wysokością opłaty , która jest kosmiczna.Podejrzewam , że gdyby opłaty były niższe to zaległości były by mniejsze.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama