Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk ma za dużo słabych kierowców

Artur Szkudlarek
Ostatnie tygodnie były wyjątkowo tragiczne na drogach Wrocławia i okolic. Szczególnie dwa wypadki odbiły się szerokim echem. W Wielki Piątek w czołowym zderzeniu samochodu osobowego i ciężarówki, zginęła kobieta i jej trzyletnia córka. W minioną sobotę pod Osiekiem (gmina Kostomłoty) w zderzeniu trzech samochodów zginęły cztery osoby.

Co łączy oba wydarzenia? Według wstępnych ustaleń policji, oba spowodowali kierowcy, którzy wyprzedzali na trzeciego. - Jest to zmora polskich dróg - uważa Krzysztof Wicentowicz, szef instruktorów Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara.
Niestety, brawura i zła ocena sytuacji na polskich drogach to codzienność. Często im lepsza droga, tym tragiczniejsze skutki wypadków. - Zazwyczaj, podobnie jak w przypadku katastrof lotniczych, nie ma jednej przyczyny wypadku. Zawsze jest to splot różnych czynników, z który dwa mają zasadnicze znaczenie. To brawura i prędkość - mówi Adam Jasiński, prawnik Głównej Inspekcji Transportu Drogowego. - Wielu kierowców uważa się za świetnych specjalistów, a często nie zwraca uwagi na podstawowe sprawy na drodze - dodaje Adam Jasiński.

Krzysztof Wicentowicz zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt. - Młodzi kierowcy są bardzo słabo wyszkoleni. Na kursach uczą się przede wszystkim przepisów i jazdy po mieście. W ogóle nie znają się na technice prowadzenia samochodu, nie wiedzą, jak zachowuje się auto w różnych sytuacjach na drodze - mówi instruktor Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara.
Czy sytuację poprawiłyby obowiązkowe badania psychologiczne kursantów? Krzysztof Wicentowicz jest sceptyczny.

Brawura, nadmierna prędkość i słabe wyszkolenie techniczne - to główne grzechy kierowców

- To niewiele da, bowiem łatwo byłoby je obejść. Wszyscy wiemy jak teraz wyglądają badania lekarskie. Trzeba lepiej szkolić kierowców. A po drugie budować drogi, które mają wydzielone pasy ruchu. Wtedy liczba tragicznych wypadków zdecy-dowanie się zmniejszy - podkreśla.

Z kolei Adam Jasiński wskazuje na to, że potrzebna jest realna kontrola prędkości na drogach. - Dziś kierowca wie, gdzie będzie fotoradar i tylko tam zwalnia. Znaki informacyjne o kontroli mogą być, ale nie powinny wskazywać konkretnego miejsca. W Niemczach np. można się spodziewać zdjęcia z fotoradaru umieszczonego na… drzewie. U nas też powinny być mniej widoczne, żeby kierowcy byli bardziej zdyscyplinowani - mówi prawnik GITD.

Wielki piątek. Droga Wrocław-Poznań koło Trzebnicy

Zginęła 3-letnia dziewczynka i jej mama


fot. nowagazeta.pl
Czytaj więcej o tym wypadku

14 kwietnia. Droga Wrocław-Strzegom koło Osieku

Zginęła policjantka, jej dwie córki i siostra


Czytaj więcej o tym wypadku

ZOBACZ TEŻ:
BLISCY POŻEGNALI LENKĘ I JEJ MAMĘ, KTÓRE ZGINĘŁY POD TRZEBNICĄ
NA OBWODNICY ŚRÓDMIEJSKIEJ ZGINĄŁ MOTOCYKLISTA
TRAGEDIA NA A4. SAMOCHÓD POTRĄCIŁ ROBOTNIKA

Z psychologiem Dorotą Biłyj rozmawia Artur Szkudlarek

Czy każdy kandydat na kierowcę powinien być badany?Badania psychologiczne mają na celu sprawdzić sprawność funkcji poznawczych potrzebnych do kierowania pojazdem. Badaniom takim poddawani są obowiązkowo kierowcy zawodowi, natomiast pozostali kierowcy badani są w szczególnych sytuacjach. Gdyby badaniom byli poddawani również kandydaci na kierowców, może udałoby się wyeliminować osoby, które późnej na drodze mogą być potencjalnie niebezpieczne.

Czy jakaś grupa może być szczególnie niebezpieczna?Można zadać pytanie, czy nie zwiększyć granicy wieku, od którego można starać się o prawo jazdy. Przecież 18-latkowie dopiero dojrzewają emocjonalnie, ich osobowość dopiero się kształtuje. Nie mają doświadczeń, które mogą uruchomić wyobraźnię czy zmniejszyć brawurę.

Warto więc wprowadzić powszechne badania?Myślę, że by to pozwoliło w znacznym stopniu ograniczyć liczbę wypadków. Niestety, nie każdy ma predyspozycje do sprawnego i odpowiedzialnego kierowania pojazdem. AS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska