Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci, księża: motocykliści nie są źli (SKOMENTUJ)

Marek Zoellner, N
Każdego roku na dolnośląskich drogach ginie kilkunastu motocyklistów. Tegoroczne statystyki niestety już są o wiele gorsze, bo chociaż sezon motocyklowy dopiero się zaczął, zginęło pięciu kierowców tych jednośladów.

- Są źle odbierani przez społeczeństwo, mimo że najczęściej sprawcami wypadków są kierowcy samochodów - mówi komendant wojewódzki policji Dariusz Biel.

Właśnie po to, żeby zmienić błędny - zdaniem policji - odbiór społeczny, a także edukować miłośników motorów,
komenda wojewódzka wspólnie z władzami Dolnego Śląska i przedstawicielami Kościoła podpisała dziś porozumienie, które uruchomi specjalnie przygotowaną kampanię.

"Szerokiej drogi, Motocyklisto" - tak brzmi hasło programu prewencyjnego policji. Oprócz komendanta Biela dokument podpisali dziś wicemarszałek Jerzy Łużniak (przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu
Drogowego) i ksiądz Rafał Kowalski z redakcji "Gościa Niedzielnego".

- Z zawodu jestem ekonomistą, mam na to papiery. I choć na co dzień jeżdżę samochodem, po przeczytaniu tego projektu stwierdziłem, że to się opłaca - mówi ks. Kowalski. Policja chce dotrzeć ze swoją kampanią do użytkowników
dróg za pośrednictwem mediów katolickich, a także świeckich. - Chcemy edukować, kształcić i doskonalić. A przede wszystkim wyrobić dobrą opinię o motocyklistach. Walczyć ze stereotypami mówiącymi, że są tacy źli.

Wiadomo, że zawsze trafi się element niefrasobliwości, ale to kierowcy aut są winni najczęściej - tłumaczy komendant Dariusz Biel.

Ze statystyk policji wynika, że tylko w 2-3 procentach wszystkich wypadków na polskich drogach, sprawcami są kierowcy jednośladów. Ale oczywiście nie wszyscy są bez winy. - Są jak widmo, nie słychać ich, nie widać, pojawiają się nagle. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i nie dostosowują się do warunków na drodze - wyjaśnia Marzena Graczyk z wydziału ruchu drogowego.

- Często ci, którzy biorą udział w wypadkach to osoby młode w wieku 18-24 lata. Chcą poczuć wiatr we włosach, szczególnie latem. A ich maszyny często są sprowadzane z zagranicy, nie są do końca sprawne. Tyle, że nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Wielu kierowców jednośladów jeździ bardzo świadomie - dodaje Graczyk.

Pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach kampanii będzie Pierwsze Dolnośląskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego. W sobotę 21 kwietnia przy kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli przy ul. Koszalińskiej (Kuźniki) spotka
się ok. 2 tys. motocyklistów.

Po mszy świętej i poświęceniu pojazdów w wielkiej paradzie przejadą do Rynku. Tam dołączą do uczestników ogólnopolskiej akcji Motoserce 2012, podczas której zbierana będzie krew dla dzieci. A następnie wszyscy (w liczbie ok. 3 tys. motocykli) przejadą pod centrum handlowe Magnolia, gdzie zorganizowane zostaną pokazy sprzętu,
badania techniczne pojazdów, koncerty i pogadanki. - Oby w przyszłą sobotę tej krwi dla dzieci było jak najwięcej. Ale żeby za to na drogach nie było jej w ogóle - mówi komendant Dariusz Biel.

W 2010 roku na Dolnym Śląsku doszło do 122 wypadków z udziałem motocyklistów, w których zginęło 12 osób a 140 zostało rannych.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy miesięcy nie brakowało na drogach dramatów, w których udział brali motocykliści:

  • W lipcu poprzedniego roku w Kamieńcu Wrocławskim motocyklista zderzył się z dwoma samochodami osobowymi. Był ciężko ranny.

  • Mniej szczęścia miał we wrześniu 2011 roku motocyklista przy ul. Popowickiej. Nie przeżył zderzenia z lanosem. Prowadzący auto osobowe również został ranny.

  • Już w marcu tego roku w wypadku pod Lubinem motocyklista spłonął żywcem, a 20 osób jadących autobusem zostało rannych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Policjanci, księża: motocykliści nie są źli (SKOMENTUJ) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska