Za miesiąc arenę na Pilczycach przejmie UEFA. Co z budową?

  Za miesiąc arenę na Pilczycach przejmie UEFA. Co z budową?

  Marcin Rybak, Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Za miesiąc arenę na Pilczycach przejmie UEFA. Co z budową?

  ©fot. Paweł Relikowski

  11 maja stadion na Pilczycach przejmuje UEFA. A już 8 czerwca pierwszy mecz turnieju mistrzostw Europy 2012 zagrają tutaj piłkarskie reprezentacje Czech i Rosji. Tymczasem wrocławski stadion to wciąż plac budowy. Co jeszcze zostało do zrobienia, by tę inwestycję skończyć?
  Za miesiąc arenę na Pilczycach przejmie UEFA. Co z budową?

  ©fot. Paweł Relikowski

  Na pewno trzeba dokończyć prace na parkingu dla autobusów, wykończyć kioski na promenadzie wokół areny. Trzeba też zamontować podświetlenie elewacji, czyli legendarny już "chiński lampion". Są jeszcze do wykonania tajemnicze "prace instalacyjne". O nich mamy najmniej wiarygodnych informacji. Pytani o szczegóły budowlańcy i urzędnicy nabierają wody w usta albo udzielają sprzecznych wyjaśnień.

  Sprawa instalacji jest poważna.
  Z relacji szefów firm, które pod koniec ubiegłego tygodnia przerwały prace, bo nie dostały wypłaty za roboty wykonane w styczniu i lutym, wynika, że dużo do zrobienia zostało jeszcze przy systemach, które mają zapewnić bezpieczeństwo tysiącom kibiców. Zdaniem naszych rozmówców nie wszystkie działają poprawnie. W ubiegłym tygodniu firma Imtech, która odpowiada za instalacje elektryczne, w swoim oświadczeniu poinformowała nawet, że stadion na Euro może nie być gotowy.

  Ale już w piątek rano, w kolejnym oświadczeniu, Imtech zapewniał, że "prawie" wszystkie prace instalacyjne są skończone. Na pytanie, co to znaczy "prawie" i ile jeszcze trzeba zrobić, żeby tego "prawie" nie było, odpowiedzi nie dostaliśmy.

  Również od miejskiej spółki Wrocław 2012 nie dostaliśmy - mimo próśb - szczegółowego wykazu prac, które są jeszcze do wykonania. Wciąż słyszymy zapewnienia, że wszystko będzie gotowe i do końca kwietnia arena uzyska pozwolenie na użytkowanie.

  19 kwietnia na stadion miały wejść tysiące dzieci, które brały udział w konkursie dotyczącym Euro 2012. Raczej nie wejdą.
  Dzieci z wrocławskich szkół, które przez ostatnie tygodnie brały udział w konkursach na temat Euro, nie wejdą 19 kwietnia na stadion. Wizyta na Pilczyckiej arenie miała być dla nich nagrodą za udział w zabawie.

  - Zwróciłem się do urzędu miejskiego z prośba o przełożenie imprezy na termin 8 maja - mówi Robert Pietryszyn, członek zarządu spółki Wrocław 2012, która odpowiada za stadion. - Nie wyobrażam sobie, aby dzieci bawiły się na stadionie, który nie ma pozwolenia na użytkowanie - tłumaczy Pietryszyn.


  Co trzeba jeszcze zrobić na stadionie?


  Parking dla autobusów, tuż przy samej arenie. Prace są na ukończeniu. Dlaczego trwaja tak długo? Roboty przy parkingu przeciągnęły się m.in. z powodu mrozów w lutym. Długo nie można było też rozebrać jednego z kontenerów, który stał na miejscu przyszłego parkingu. Tam swoje pomieszczenia mieli elektrycy pracujący wewnątrz obiektu.

  Kioski gastronomiczne. Zostaliśmy zapewnieni, że są gotowe w 97 procentach. Owe 3 procent to wykończenie elewacji kiosków. Dodajmy, że podczas Euro będą one nieczynne. Zostaną wyposażone w sprzęt gastronomiczny dopiero po turnieju.

  Instalacje elektryczne i teletechniczne. Prace przy nich to największa zagadka budowy. Byliśmy przekonywani, że ostatnią niewykonaną instalacją jest tylko iluminacja stadionu. Cała reszta jest już przedmiotem odbioru i ostatnich poprawek. Ale szefowie dwóch firm, które w ubiegłym tygodniu przerwały prace z powodu konfliktu o wynagrodzenia, sugerują, że to nie prawda. Według informacji z czwartku niegotowe były m.in. systemy monitorujące oświetlenie dróg ewakuacyjnych. Chodzi o to żeby w jednym miejscu można było sprawdzić, które lampy wskazujące drogę ucieczki, zepsuły się i trzeba je wymienić. Takich lamp w całym obiekcie jest kilka tysięcy. Źle działały też baterie podtrzymujące oświetlenie w przypadku odłączenia zasilania stadionu. - Norma mówi, że baterie powinny zapewniać światło przez trzy godziny. A na stadionie pracowały tylko niewiele ponad godzinę - powiedział nam w czwartek Zbigniew Frysztak właściciel firmy Zbart, która pracowała przy tych systemach. Szef dolnośląskiej straży pożarnej Andrzej Szcześniak mówił w czwartek dziennikarzom, że oświetlenie awaryjne działa bo straż to sprawdziła. Przyznał jednak, że strażacy nie sprawdzali czy działa przez przepisowe trzy godziny. Mówił, że uwierzyli na słowo inżynierom ze stadionu, ze tak właśnie jest.

  My nie uwierzyliśmy na słowo. Poprosiliśmy rzeczniczkę spółki Wrocław 2012 Magdalenę Malarę o zademonstrowanie nam funkcjonowania awaryjnego oświetlenia przez trzy godziny. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

  Na budowie trwają też odbiory. W tej chwili pracują kontrolerzy ze straży pożarnej. Ich pozytywna opinia to jeden z podstawowych warunków uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.

  Czytaj także

   Komentarze (29)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak profesjonalizmu dziennikarza

   Ofey (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Dobrze by bylo aby dziennikarz piszacy artykul sprawdzil fakty, na ktorych opiera swoj wywod.
   Nie wiem skad wzial "3 godziny" dzialania oswietlenia awaryjnego. Polskie prawo i normy wymagaja 1...rozwiń całość

   Dobrze by bylo aby dziennikarz piszacy artykul sprawdzil fakty, na ktorych opiera swoj wywod.
   Nie wiem skad wzial "3 godziny" dzialania oswietlenia awaryjnego. Polskie prawo i normy wymagaja 1 godziny, a w projekcie stadionu byly podane 2 godziny dzialania, a nie 3.

   Kioski nie beda dzialac bo UEFA nie pozwala na to i beda uruchomione dopiero po EURO. Na czas meczow UEFA wprowadzi wlasny catering (postawia jakies wlasne kioski z produktami sponsorow)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co stanie się 2 lipca?

   Wernyhor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Oczy zamykam i dzień wrocławski następujący po finale ełro oczyma duszy widzę: wielki łysy osobnik prowadzony w kajdankach przez panów w kominiarkach. Drugi mniejszy, blondas w błyszczącym...rozwiń całość

   Oczy zamykam i dzień wrocławski następujący po finale ełro oczyma duszy widzę: wielki łysy osobnik prowadzony w kajdankach przez panów w kominiarkach. Drugi mniejszy, blondas w błyszczącym garniturze kroczy w towarzystwie kolejnych dwóch kominiarzy. A trzeci, taki maluśki, za chwilę podąży za nimi, ale póki co z biegunką walczy w sukiennicznej toalecie.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Dutkiewicz do dymisji !!!!!

   Artur Olejnik

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   kończ waść wstydu oszczędź

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I znów pan nabździł panie Rybak

   Janusz Szachowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno działać przez co najmniej 1 godz.od zaniku oświetlenia podstawowego (par.181 pkt.5 Rozp.Min.Infrastruktury z dnia 12.04.2002r).Projekt inst.elektrycznych...rozwiń całość

   Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno działać przez co najmniej 1 godz.od zaniku oświetlenia podstawowego (par.181 pkt.5 Rozp.Min.Infrastruktury z dnia 12.04.2002r).Projekt inst.elektrycznych stadionu przyjął czas działania tego oświetlenia przez 2 godziny - skąd Pan zatem wziął te 3 godziny?- to po pierwsze.A po drugie - instalacje oświetlenia ewakuacyjnego należą do urządzeń przeciwpożarowych i jako takie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym pod względem ochrony p-poż przez rzeczoznawcę ds.zabezpieczeń przeciwpożarowych,a warunkiem dopuszczenia do ich użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań potwierdzających prawidłowość ich działania( Rozp.MSWiA z dn 21.04.2006 par.3.1)Próby takie zobowiązany jest wykonać wykonawca przy udziale insp.nadzoru inwestorskiego (ustawa prawo budowlane z 7 lipca 1994), a nie przedstawiciel Straży Pożarnej, a już w żadnym razie dziennikarz. Jak widzę idiotyzmy w Pana przekazach nie mają jednak granic.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   tomek2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   No tak, ale "Andrzej Szcześniak mówił w czwartek dziennikarzom, że oświetlenie awaryjne działa, bo straż to sprawdziła". Pisze Pan, że Straż nie uczestnicy w odbiorze tego oświetlenia, więc...rozwiń całość

   No tak, ale "Andrzej Szcześniak mówił w czwartek dziennikarzom, że oświetlenie awaryjne działa, bo straż to sprawdziła". Pisze Pan, że Straż nie uczestnicy w odbiorze tego oświetlenia, więc dlaczego rzekomo to sprawdzała i jeszcze sie wypowiada do mediów w tej sprawie aż szef - strażak? Chyba wiedzą, co maja sprawdzać?? A hydranty odwadniają? Bo to różnie bywa......zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla tomek2

   Janusz Szachowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Państwowa Straż Pożarna zajmuje stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym ( art 56 ust.1 ust.prawo budowlane ) w oparciu o przeprowadzone porównanie stanu...rozwiń całość

   Państwowa Straż Pożarna zajmuje stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym ( art 56 ust.1 ust.prawo budowlane ) w oparciu o przeprowadzone porównanie stanu faktycznego z projektem budowlanym, czyli sprawdzenie (a nie odbiór). Próba natomiast jest badaniem sprawności działania czegoś- z tej czynności sporządzany jest stosowny protokół dokumentujący wyniki próby. W tym konkretnym przypadku Straż mogła osobiści sprawdzić, czy rezerwowe zasilanie awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego ( baterie ) działają przez 2 godziny lub uznać, że tak jest na podstawie przedłożonego protokółu prób.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kioski gastronomiczne

   maestromarcello (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

   Czy ktoś rozumie, dlaczego kioski mają nie działać w czasie Euro? Czy są jakieś ograniczenia wprowadzone przez UEFA? Przecież 40 tys. ludzi trzeba będzie napoić i nakarmić.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj tam oj tam :DD

   SzamanWróżbita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Puści się ich na murawę to się troszkę popasą ... woda do popicia z onej dziury przy "stadionie" będzie....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naczelny cel Dupkieiwcza - promocja i turyści?

   aaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

   Jak uwazacie czy podporządkowywanie całego sensu istnienia miasta, polityki transportowej (zamykanie WZ itp brednie) celowi jakim jest podobno zwabianie turystów - ma jakikolwiek sens????

   Czy te...rozwiń całość

   Jak uwazacie czy podporządkowywanie całego sensu istnienia miasta, polityki transportowej (zamykanie WZ itp brednie) celowi jakim jest podobno zwabianie turystów - ma jakikolwiek sens????

   Czy te turysty które przyleca na lotnisko następnie przeciskając przez dosyć wsiowa i zakorkowaną przez wizje Partacza Strzegomską i Legnicka po to by zostawić parenaście Euro na kilka piw w Rynku to ma być sens istnienia naszego miasta????????zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "To nie spółka Wrocław 2012 buduje stadion" - Michaś Janicki

   dżon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   Tak więc zgodnie z logiką przybocznego przydoopasa naczelnego partacza, niech redaktory zasięgają informacji tam gdzie rzeczywiście odbywa się budowa - u wiertarek, wkrętarek, kołków i lutownic...rozwiń całość

   Tak więc zgodnie z logiką przybocznego przydoopasa naczelnego partacza, niech redaktory zasięgają informacji tam gdzie rzeczywiście odbywa się budowa - u wiertarek, wkrętarek, kołków i lutownic szeregowych pracowników. Bo przecież stadionu nie buduje 50-osobowa spółka pożerająca gogantyczne pieniądze i o d 3 lat istniejąca wyłącznie po to by..... nadzorowac realizacje budowyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapytajcie Janickiego

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Janicki podczas sesji rady miejskiej narzekał, że media delikatnie mówiąc mijają się z prawdą informując o sytuacji na stadionie i zachęcał do...rozwiń całość

   Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Janicki podczas sesji rady miejskiej narzekał, że media delikatnie mówiąc mijają się z prawdą informując o sytuacji na stadionie i zachęcał do bezpośredniego kontaktu ze spółką Wrocław 2012 dla uniknięcie "nieporozumień". Z artykułu wynika, że tak podlegli wiceprezydentowi urzędnicy, jak i pracownicy spółki jakoś się nie palą do odpowiadania na niewygodne pytania dziennikarzy.

   Może w tej sytuacji sam Janicki w końcu rzuci światło na sprawę i przedstawi kompletną listę prac, które trzeba jeszcze wykonać i ujawni na jakim etapie jest ich realizacja, żeby media nie pisały "bzdur"?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie narzekać, będzie super

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   Najważniejsze, że po Ełro Wrocław rozkwitnie. Będą tłumy turystów z Japoni i Niemiec, w adidaskach podążające ożywioną Świdnicką i uspokojoną Kazimierza Wielkiego, zaszokowane wspaniałymi...rozwiń całość

   Najważniejsze, że po Ełro Wrocław rozkwitnie. Będą tłumy turystów z Japoni i Niemiec, w adidaskach podążające ożywioną Świdnicką i uspokojoną Kazimierza Wielkiego, zaszokowane wspaniałymi zabytkami, pięknymi graffiti, pachnącymi rozdeptanymi g^^nami psimi, pozdrawiające wesołych menelków.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stadion odbiera urzędnik który podlega miastu.

   Biskupia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   W Powiatowym Nadzorze Budowlanym zatrudnia się idiotów w zamian za pracę. Tak zrobił dudi po objęciu stanowiska aby czyścic papiery i kraść. Dla Adamowicza czytaj Jaś Fasola jest wszytko do...rozwiń całość

   W Powiatowym Nadzorze Budowlanym zatrudnia się idiotów w zamian za pracę. Tak zrobił dudi po objęciu stanowiska aby czyścic papiery i kraść. Dla Adamowicza czytaj Jaś Fasola jest wszytko do podpisania. Z instalatora Dudi zrobił z niego dyr. PINB. Jak już nie wie co ma zrobić to umarza postępowanie ( 105 kpa). zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oławska

   t (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Ale za to jachty potaniały...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama