Pielęgniarki wolą pracować za granicą

  Pielęgniarki wolą pracować za granicą

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pacjenci odczuwają brak pielęgniarek. Z samej Legnicy wyemigrowało do Unii 250 sióstr.
  - Zadzwoniłem po pielęgniarkę. Czekałem pół godziny. Siostra nie mogła przyjść, bo w tym czasie zajmowała się innym pacjentem - opowiada nam pacjent z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
  To jedna z wielu skarg na opieszałość personelu. Gołym okiem widać, że w szpitalu brakuje pielęgniarek.

  - Podczas dyżuru powinniśmy być co najmniej dwie na oddziale - wyjaśnia jedna z sióstr. - Jednak często się zdarza, że koleżanki chorują, więc ciągniemy nadgodziny. Jest nas za mało.
  Dodaje, że pielęgniarki nie tylko zajmują się chorymi leżącymi w salach, lecz mają dużo dodatkowych zajęć, np. przynoszą wyniki z laboratorium i wożą pacjentów na badania.


  Na legnickich targach pracy szpital wystawił swoje stoisko. Jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia.
  - Poszukujemy lekarzy i pielęgniarek - mówi Bożena Zabłotna, kierowniczka działu kadr i płac . - Niestety, pielęgniarek nie ma na rynku pracy.
  Naczelna pielęgniarka legnickiego szpitala Beata Łabowicz czarno widzi przyszłość.
  - Na razie tragedii nie ma, jakoś łatamy dziury - tłumaczy Beata Łabowicz. - Ale średnia wieku naszych pań to ponad 40 lat. Pielęgniarki w tym wieku mają zniszczone kręgosłupy, żylaki, częściej przebywają na zwolnieniach. Młode i zdrowe dziewczyny do nas nie przychodzą.

  W legnickim szpitalu pracuje 580 pielęgniarek. Obsługują 25 oddziałów. Średnia zarobków z dyżurami to ok. 2 tys. zł na rękę. W ostatnich dwóch latach przyjęto zaledwie dwie pielęgniarki po studiach.
  - W przyszłym roku otwieramy nowe oddziały. Tylko na udarowy potrzeba 20 pielęgniarek. Mogą być z tym problemy - przypuszcza Beata Łabowicz.

  Krystyna Barcik, dyrektorka szpitala, uspokaja:
  - Do nowych oddziałów przesuniemy pielęgniarki z innych. Kupujemy nowoczesny sprzęt, który pozwoli zmniejszyć obsadę.
  Legnickie pielęgniarki są kuszone atrakcyjniejszymi ofertami pracy w całej Europie. Dotychczas wyjechało prawie 250 pań.

  - Na Dolnym Śląsku pielęgniarek wystarcza nam na styk - tak ujmuje problem wicemarszałek województwa Piotr Borys. - Powód? Za mało jest szkół wyższych. Dlatego planujemy otwarcie kierunków pielęgniarskich w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy i Wałbrzychu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama