18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Ratusz kupił dzieciom szczoteczki do zębów

Anna Gabińska
6-letnie Oliwka i Zosia z grupy Krecików z ul. Wałbrzyskiej wiedzą, że trzeba szczotkować ząbki
6-letnie Oliwka i Zosia z grupy Krecików z ul. Wałbrzyskiej wiedzą, że trzeba szczotkować ząbki Paweł Relikowski
Ponad 7 tysięcy wrocławskich maluchów rozpoczęło czwarty miesiąc w drugiej edycji programu profilaktycznego zdrowych zębów. Część już ma za sobą spotkania z dentystami, którzy przyszli do ich przedszkoli w białych fartuchach i okazało się, że wcale nie są straszni. Niektóre były już z rodzicami na przeglądzie w gabinetach stomatologicznych. Teatr Lalek w każdym z 60 przedszkoli wystąpi do końca grudnia (bo tyle potrwa program) z przedstawieniem pt. "McBaton i Szeryf Grzanka".

Wszystkie przedszkola są zaopatrzone w model jamy ustnej do nauki szczotkowania zębów, a także pacynki: Zuzię i Felka - bohaterów zajęć edukacyjnych. Przedszkola też dostały komplet szczoteczek i pastę. Na program wrocławski ratusz przeznacza 200 tys. zł. - Naszym zamierzeniem jest większe zaangażowanie rodziców, bo pierwsza wizyta dzieci w gabinecie lekarza stomatologa odbywa się zbyt późno - tłumaczy Bożena Lewicka z wydziału edukacji urzędu miejskiego.

Przyznaje to Małgorzata Nakraszewicz, dentystka z Nowego Dworu, jedna z kilku, która współpracuje z wrocławskimi przedszkolami. - Mimo tego, że organizujemy specjalny dyżur dla rodziców, by przyszli ze swoimi maluchami, pojawia się tylko po 15 proc. z każdego przedszkola - mówi pani doktor. Przypomina, że rodzice powinni dbać o uzębienie swoich pociech już od pojawienia się pierwszego siekacza. Wtedy można kupić specjalną szczoteczkę dla niemowlęcia i bez żadnej pasty przecierać pierwszego mleczaka. Poić bobasa wodą, nie dosładzając jej niczym, bo można doprowadzić do próchnicy butelkowej. Gdy wyrosną wszystkie pierwsze zęby, rodzic powinien szczotkować je dziecku, które siedzi na krzesełku.

- U nas dzieci szczotkują po pierwszym i drugim śniadaniu, a także obiedzie - mówi Katarzyna Głowik, dyrektor Przedszkola nr 56 Niezapominajka przy ul. Wałbrzyskiej. - Chodzi jedynie o wyrobienie nawyku - podkreśla pani dyrektor.

Doktor Nakraszewicz: - Dziecko samodzielnie powinno myć zęby, gdy osiągnie sprawność manualną, czyli nauczy się pisać.
Niemyte mleczaki obrastają złogami nazębnymi. W gabinecie dentysta potrafi tak je wybarwić, że rodzic zobaczy, ile go jest i jak jest stary. Mleczak z nieleczoną próchnicą przekaże ją stałemu zębowi. - Od próchnicy dziecko może chorować na stawy, serce, nerki - wylicza dentystka. - Gdy wda mu się stan ropny, usłyszy w grupie, że śmierdzi mu z buzi i że nie chcą się z nim bawić. Dzieci są bezpośrednie i potrafią być okrutne. Lepiej zadbać o zęby malucha niż narażać je na taki stres.

Urząd miejski rozpoczął drugą edycję programu profilaktycznego w styczniu i zakończy w grudniu br. Do programu zapisało się 60 przedszkoli. Zaproszenie zostało wysłane do wszystkich stu. W pierwszej edycji brało udział 57 przedszkoli - od września do grudnia 2011 roku. Urzędnicy zdecydowali się na wprowadzenie tego programu, bo zaniepokoiły ich wyniki badań stomatologicznych u uczniów wrocławskich szkół podstawowych realizowane w latach 2008-2009. W badanej wrocławskiej populacji 18 500 uczniów, aż u 83 proc. zdiagnozowano chorobę próchnicową zębów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska