Unijne dotacje na aglomerację wałbrzyską

  Unijne dotacje na aglomerację wałbrzyską

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Goszcząca wczoraj w Wałbrzychu minister rozwoju regionalnego została zapoznana z ideą utworzonej niedawno Aglomeracji Wałbrzyskiej. W jej skład wchodzą Wałbrzych, gminy powiatu wałbrzyskiego, Świebodzice, Nowa Ruda, Radków i Kamienna Góra. Wszystkie boleśnie odczuły przeprowadzoną na tym terenie w latach 90. ub. wieku restrukturyzację przemysłu ciężkiego, związanego głównie z górnictwem. Do dziś borykają się z jej skutkami, głównie bezrobociem i zapóźnieniem infrastrukturalnym. Dlatego wspólnie planują sięgnąć po potężne fundusze z Unii Europejskiej, które pozwolą zniwelować przepaść dzielącą obecnie region wałbrzyski, nie tylko od regionu wrocławskiego, ale również legnickiego.
  - Wstępnie w budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zapisano dla Polski 80 mld euro. Kwota ta prawdopodobnie zostanie zmniejszona do ok. 72-78 mld euro - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

  Minister dodała, że duża część tych pieniędzy ma być przeznaczona na rozwój regionów, które borykają się z podobnymi problemami, jak gminy tworzące Aglomerację Wałbrzyską. Chodzi o Dolny i Górny Śląsk oraz województwa pomorskie i łódzkie. Minister zdradziła, że Wałbrzych znalazł się wśród polskich miast, dla których przygotowywany jest dodatkowy specjalny program pomocowy z funduszy Unii Europejskiej.

  To, jak duże dotacje unijne trafią do miasta oraz pozostałych gmin, tworzących Aglomerację Wałbrzyską, zależy od inwencji ich władz. Pierwszeństwo w przyznawaniu dotacji mają mieć te projekty, których realizacja rzeczywiście przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta bądź regionu. Pierwsze pieniądze z funduszy Unii Europejskiej na lata 2014-2020 mają trafić do beneficjentów w połowie 2014 roku. - Kwota, jaką możemy uzyskać z funduszy Unii Europejskiej, może sięgnąć nawet miliarda złotych - wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

  W ramach projektu Aglomeracja Wałbrzyska rozpoczęto już realizację pierwszego projektu, którego dalsza realizacja ma szansę na uzyskanie dofinansowania z funduszy unijnych. W czerwcu 2012 roku mają ruszyć szynobusy Wałbrzyskiej Kolei Aglomeracyjnej. Ma ona skomunikować ze sobą 14 wchodzących w skład aglomeracji gmin. Dzięki temu nie będzie problemu z dojazdem do pracy lub szkoły w poszczególnych gminach.

  Aglomeracja Wałbrzyska chce również pozyskać fundusze na infrastrukturę drogową, która zapewni jej dobre skomunikowanie z autostradą A4, drogą ekspresową S3 oraz Czechami. Dzięki temu łatwiej będzie przyciągnąć inwestorów, turystów do licznych atrakcji turystycznych oraz kuracjuszy do wchodzących w skład aglomeracji uzdrowisk: Szczawno-Zdrój i Jedlina-Zdrój.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Potencjał

   Widać w tym projekcie żę to miejsce ma potencjał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 42

   http://www.aglomeracjawalbrzyska.pl/index.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama