Wrocław: Stąd najczęściej odholowują samochody

  Wrocław: Stąd najczęściej odholowują samochody

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Stąd najczęściej odholowują samochody

  ©Tomasz Hołod

  Konsorcjum trzech firm: Autoservice Jaro - Sław, Car Auto i PUH Jarex będzie wywozić na lawetach wszystkie źle zaparkowane samochody na terenie Wrocławia. Za te usługi dostanie od miasta ponad półtora miliona złotych rocznie. Do przetargu stanęło w sumie 5 podmiotów, w tym trzy konsorcja. Za lawetowanie samochodów na terenie miasta chciały od prawie miliona do blisko dwóch i pół miliona złotych rocznie.
  Wrocław: Stąd najczęściej odholowują samochody

  ©Tomasz Hołod

  - Przedmiotem umowy jest usługa świadczona w systemie 24-godzinnym, przez 7 dni w tygodniu, polegająca na usuwaniu pojazdów z dróg, stref zamieszkania i stref ruchu znajdujących się na terenie Wrocławia oraz na prowadzeniu parkingu strzeżonego dla usuwanych pojazdów w granicach administracyjnych miasta - tłumaczy Julia Wach z Urzędu Miasta. Źle zaparkowane samochody z całego Wrocławia będą wywożone na parkingi strzeżone przy ul. Sienkiewicza i Góralskiej. Co ważniejsze jednak, jeśli źle zaparkujesz samochód musisz się liczyć z tym, że mocniej dostaniesz za to po kieszeni.

  W marcu, wśród dzielnic Wrocławia, gdzie strażnicy mieli szczególnie dużo pracy, na pierwszym miejscy uplasowało się Śródmieście, za nim było Stare Miasto. W pierwszej trójce ulic, na których kierowcy parkują ze złamaniem przepisów, są:
  • Sienkiewicza (298 interwencji)
  • Jedności Narodowej (281 interwencji)
  • Szewska (224 interwencje)


  W czołówce ulic, gdzie mandaty, wywózki na lawetach i blokady zdarzają się szczególnie często, są też:
  • Kazimierza Wielkiego (122)
  • Ślężna (103)
  • Komandorska (90)
  • Powstańców Śląskich (77)
  • Wybrzeże Wyspiańskiego (65)
  • Wierzbowa (51)
  • Katedralna (50)
  • Norwida (48)
  • Odrzańska (47)
  • Mennicza (41)


  Obowiązują już nowe stawki opłat za wywóz auta. Wzrosły prawie o 100 procent. Teraz za samochód osobowy do 3,5 tony trzeba zapłacić 440 zł, wcześniej było to 260. Na tym opłaty za złe parkowanie kierowców się nie kończą. Każdy dzień przetrzymania auta na parkingu strzeżonym kosztuje 33 zł. Do tego dochodzi mandat. W skrajnym przypadku może wynieść nawet 500 zł, więc trzeba się liczyć z tym, że za nieprawidłowe parkowanie zapłacimy nawet 1000 zł. Więcej zapłacą też kierowcy aut ciężarowych. Przewóz na lawecie auta o masie od 3,5 do 7,5 tony kosztuje obecnie 550 zł, za samochód o masie do 16 t. zapłacimy 780 zł, a za auto powyżej 16 ton - 1150 zł.

  Z danych straży miejskiej wynika, że tylko w samym marcu strażnicy podjęli w mieście 6185 interwencji związanych z łamaniem przepisów przez parkujących. - Wyobraźnia kierowców we Wrocławiu nie zna granic - mówi Sławomir Chełchowski ze straży miejskiej. - Parkują na skrzyżowaniach, przy przejściach dla pieszych, ale też np. na torowiskach tramwajowych. Takie przypadki się zdarzały - mówi Chełchowski. Tylko w marcu na lawety trafiło w mieście 575 samochodów: czyli 19 dziennie. - Nie mamy wyjścia. Z naszego punktu widzenia to jest polowanie na kierowców uprawiane przez straż miejską i magistrat. We Wrocławiu, jeśli pracujesz w centrum, to albo słono płacisz za parking, albo łamiesz przepisy - mówi wrocławski kierowca Andrzej Skorupski.

  - Każdy, kto pracuje w centrum, musi się nauczyć tego, jak tu przeżyć - tłumaczy Andrzej Skorupski, który codziennie dojeżdża w rejon placu Jana Pawła II. - Jeśli znalazłeś sobie ustronne miejsce, poza płatną strefą, gdzie możesz zostawić auto, jesteś uratowany. Kierowca przyznaje, że sam już znalazł taki zakątek. Parkują tam także jego koledzy z pracy. Zastrzega jednak, że nie zdradzi, o jaki teren chodzi.- Gdybym powiedział, strzeliłbym sobie w stopę. Pewnego dnia rano okazałoby się, że krążę pół godziny i nie mogę nigdzie zaparkować. Centrum miasta jest jak dżungla, w której poluje się na miejsce dla auta - tłumaczy.

  Kiedy laweta?
  Strażnik miejski może wezwać lawetę, jeśli źle zaparkowane auto blokuje ruch (np. zastawia wyjazd z posesji), bądź jest tak zaparkowane, że może być zagrożeniem. W innym przypadku, jeśli nie ma w pobliżu kierowcy, strażnicy mogą założyć blokadę na koła. Złe parkowanie może się dla nas skończyć w najgorszym razie sprawą w sądzie - zwłaszcza jeśli mamy już na koncie kilka mandatów. W wariancie optymistycznym, jeśli źle zaparkujemy, dostaniemy tylko pouczenie.

  Czytaj także

   Komentarze (113)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   straż miejska jest potrzebna jak sanki w lipcu, lepiej niech się zajmą łapaniem bandziorów na pasażu a nie holowaniu normalnych ludzi! wrocław nie jest w stanie zapewnić miejsc parkingowych kasują...rozwiń całość

   straż miejska jest potrzebna jak sanki w lipcu, lepiej niech się zajmą łapaniem bandziorów na pasażu a nie holowaniu normalnych ludzi! wrocław nie jest w stanie zapewnić miejsc parkingowych kasują za parkingi gruby hajs jeszcze ci frajerzy z sm porażkazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przy sikorskiego uważajcie

   mufin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

   zabierają samochody zaparkowane na ulicy i na chodnikach, lepiej tam nie parkować

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to może strażnik

   strażolubny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

   Art. 130a. 1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

   pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża...rozwiń całość

   Art. 130a. 1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

   pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

   pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2;

   pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

   Są też inne przypadki ale zarezerwowane tylko dla policji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Parkowanie

   Kudarek@gmx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

   To jest duzy problem naturalnie ewidentne blokowania zastawiania itp to bezmyslnosc i glupota. Ale jezeli nie przeszkadzamy nie blokujemy nikogo a strazak pakuje mi mandat to nich go.... .Jak...rozwiń całość

   To jest duzy problem naturalnie ewidentne blokowania zastawiania itp to bezmyslnosc i glupota. Ale jezeli nie przeszkadzamy nie blokujemy nikogo a strazak pakuje mi mandat to nich go.... .Jak rozumiec gdzie za nasze ciezkie pieniadze stworzono instytucje ktora nie jest nam pomocna a jest przeciw nam. Do nich nie trzeba dzwonic sa sami prawie wszedzie gdzie jest cos do skasowania. To nas powinno sie zapytac czy sa nam potrzebni w funkcji bata. Naciskow z roznych stron mamy wiele stresuja nas skutecznie nawet bardzo. Wiele gmin likwiduje straze rozne z powodu duzych kosztow i ogolnego niezadowolenia. Moze niech ruchem zajmuje sie Komenda Ruchu Dogowego jak do tej pory. A straz niech strazuje jak sama nazwa wskazuje. Pozdrowieniazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe dlaczego nie pod swoją siedzibą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 12

   Zastanawiam się dlaczego Straż miejska robi porządki źle parkującymi samochodami w tak odległych ulicach od swojej siedziby na ul.Gwarnej na której panuje wolna amerykanka każdy parkuje gdzie chce...rozwiń całość

   Zastanawiam się dlaczego Straż miejska robi porządki źle parkującymi samochodami w tak odległych ulicach od swojej siedziby na ul.Gwarnej na której panuje wolna amerykanka każdy parkuje gdzie chce mimo zakazów postoju . Widzę jak przejeżdżające radiowozy tolerują łamanie przepisów pod swoimi oknami szczególnie na odcinku Gwarna - Piłsudskiego zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kapusie

   strażolubny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 46

   Zamiast wyżywać się na strażnikach lepiej zajmijcie się kapusiami co do nich dzwonią z donosami na kierowców i sąsiadów.
   Kiedyś napiętnowało się kapowanie, a teraz jest społeczne przyzwolenie na...rozwiń całość

   Zamiast wyżywać się na strażnikach lepiej zajmijcie się kapusiami co do nich dzwonią z donosami na kierowców i sąsiadów.
   Kiedyś napiętnowało się kapowanie, a teraz jest społeczne przyzwolenie na donoszenie. I tak kapuś ojciec, co się piz...ą urodził płodzi syna i uczy od urodzenia, że zamiast samemu sobie radzić z problemami lepiej zadzwonić do milicji i strażników! Bezjajeczni faceci!!!!! Wstyd i hańba!!!
   Ejj wy wszyscy pseudo faceci "cojones" trzeba mieć a nie wydmuszki!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz pietra, że ci narobią zdjęć i zabiorą prawko za punkty ?

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Nie wiem dlaczego nazywasz kapowaniem zgłaszanie na policję i SM przypadków utrudniania nam życia.
   Przecież po to płacimy podatki aby na nasze żądanie karano czy wywożono auta utrudniające ruch....rozwiń całość

   Nie wiem dlaczego nazywasz kapowaniem zgłaszanie na policję i SM przypadków utrudniania nam życia.
   Przecież po to płacimy podatki aby na nasze żądanie karano czy wywożono auta utrudniające ruch. Ty byś nie zakapował gdyby jakiś idiota zaparkował na środku skrzyżowania i utrudniał ci ruch ?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tiaa

   .zainteresowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

   Faktycznie woli Pan, aby następnym razem zamiast odholowania samochodu, jakiś wkurzony 'prawdziwy facet' oberwał Pana autku lusterka wsteczne i podpisał się kluczem na lakierze metalic w ramach...rozwiń całość

   Faktycznie woli Pan, aby następnym razem zamiast odholowania samochodu, jakiś wkurzony 'prawdziwy facet' oberwał Pana autku lusterka wsteczne i podpisał się kluczem na lakierze metalic w ramach 'radzenia sobie z problemami samodzielnie' ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja na to...

   STRAŻOLUBNY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   Jest prosty sposób aby uniknąć takich prawdziwych facetów. Nie parkować komuś na wjeździe do garażu lub w innym podobnym miejscu. Polecam takie zachowanie. Ale jeśli ktoś się decyduje zaparkować...rozwiń całość

   Jest prosty sposób aby uniknąć takich prawdziwych facetów. Nie parkować komuś na wjeździe do garażu lub w innym podobnym miejscu. Polecam takie zachowanie. Ale jeśli ktoś się decyduje zaparkować pojazd tak, że blokuje chodnik to musi się liczyć, że prawdziwy facet zrobi jakieś kuku.
   pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie kapowanie

   Grzegorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 44

   Kolego jeśli nie odróżniasz braku przyzwolenia społecznego na cwaniactwo i łamanie prawa od jak to sam określiłeś "kapusiostwa" to masz poważny problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

   Bo w...rozwiń całość

   Kolego jeśli nie odróżniasz braku przyzwolenia społecznego na cwaniactwo i łamanie prawa od jak to sam określiłeś "kapusiostwa" to masz poważny problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

   Bo w cywilizowanych krajach piętnuje się i zwalcza cwaniactwo i łamanie prawa. I mam nadzieję że u nas też wkrótce tak będzie.

   Bo nie widzę powodu dla którego mam nie "kapować" na cwaniaka który utrudnia a czasem uniemożliwia mi wyjazd, przejazd czy przejście chodnikiem tylko dlatego że nie chce mu się ruszyć d*** i przejść pieszo często kilkudziesięciu metrów i/lub zapłacić za parking.

   P.S.
   życzę ci abyś kiedyś jak będziesz się mocno spieszył nie mógł wyjechać z parkingu czy własnego podwórka lub osiedla przez to że taki sam bezmózgi cwaniak jak ty zablokował swoją furą wyjazd Ciekawe co wtedy zrobisz. "Nakapujesz" ? czy będziesz cierpliwie czekał (być może nawet kilka godzin) aż ten bezmózgi burak wróci i raczy łaskawie umożliwić ci wyjazd. Bo obstawiam że to pierwsze :)

   Nie wiem czy poruszałeś się kiedykolwiek samochodem po jakimkolwiek dużym mieście na zachód od Odry ale myślę że nie, bo byś wiedział jak tam traktuje się takich cwaniackich buraków jak ty (dla przykładu w Niemczech taka "przyjemność" kosztuje 170 Euro a laweta przyjeżdża szybciej niż u nas karetka pogotowia) w Belgii kosztuje to jeszcze więcej. i tam to co nazywasz "kapowaniem" jest normalnym, prawidłowym i powszechnie akceptowanym postępowaniem.

   ZERO TOLERANCJI DLA CWANIAKÓW ŁAMIĄCYCH PRAWO !!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i własnie

   i git (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   No i okazuje się, że Straż Miejska jest potrzebna!!! heheh i o to mi chodziło. Sprowokować do wypowiedzi nie tylko tych co psioczą na strażników.
   pozdrawiam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie parkują URZĘDASY ?

   dudek dance (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 18

   A może Autor tego artykułu spyta w magistracie ile jest rozdanych frajerskich (darmowych) pozwoleń na bezpłatne parkowanie Stawiają swoje auta na 9 godzin na miejscach płatnych nie płacąc. Zaręczam...rozwiń całość

   A może Autor tego artykułu spyta w magistracie ile jest rozdanych frajerskich (darmowych) pozwoleń na bezpłatne parkowanie Stawiają swoje auta na 9 godzin na miejscach płatnych nie płacąc. Zaręczam że jest ich sporo ,dostali je wierni dudusiowi.Oni to właśnie spełniają jego chore pomysły, utrudniając życie mieszkańcom na każdym kroku .Łatwo jest wymagać od innych ,kiedy nas ten problem nie dotyczy. Nowa opłata za lawetowanie z 260 na 440zł (Warszawa 360 Kraków 340zł )to 69% podwyżki,do tego dochodzi wzmożona aktywność straży miejskiej 19 interwencji dziennie ,w ubiegłym roku według G.W. 9 dziennie , robi niezłą kasę ,ile ? policzcie sobie sami,do tego doliczcie wpływy z mandatów ,plus wasze paliwo spalone na objazdach zamkniętych ulic iw korkach zwężonych arterii naszego kochanego Wrocławia .Mało ? to doliczcie sobie jeszcze coś ,a jest tego wiele . DALEJ KOCHACIE DUDUSIA?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie parkuja urzedasy z magistratu

   Antyparkowacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 17

   Latwo jest zrobic przetarg, i usuwac samochody z centrum, trudniej wbudowac parkingi jak w krajach cywilizowanych. Bardzo mnie interesuje czym do roboty podaza dupkiewicz i jego swita. Nie moge...rozwiń całość

   Latwo jest zrobic przetarg, i usuwac samochody z centrum, trudniej wbudowac parkingi jak w krajach cywilizowanych. Bardzo mnie interesuje czym do roboty podaza dupkiewicz i jego swita. Nie moge oprzec sie wrazeniu , ze maja samochody z kierowca i parkuja pod swoja kanciapa w rynku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAK PROFESJONALNEGO HOLOWANIA.....

   CZARNY!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 54

   WITAM, JESTEM ZA USUWANIEM ŻLE ZAPARKOWANYCH POJAZDÓW ALE NIE RAZ WIDZIAŁEM W JAKI SPOSÓB JEST TO ROBIONE... TO TOTALNA AMATORA I BRAK PROFESJONALIZMU!!! AUTA SĄ CIĄGNIĘTE NA SIŁĘ ZA WAHACZ , NA...rozwiń całość

   WITAM, JESTEM ZA USUWANIEM ŻLE ZAPARKOWANYCH POJAZDÓW ALE NIE RAZ WIDZIAŁEM W JAKI SPOSÓB JEST TO ROBIONE... TO TOTALNA AMATORA I BRAK PROFESJONALIZMU!!! AUTA SĄ CIĄGNIĘTE NA SIŁĘ ZA WAHACZ , NA ZACIĄGNIĘTYM RĘCZNYM , NA BIEGU I NA SKRĘCONYCH KOŁACH... CZYLI SĄ NISZCZONE!!! TAKIE AUTA POWINNY BYĆ ŁADOWANE HDS TAK JAK JEST TO ROBIONE W KRAJACH UNI EU. MYŚLĘ ŻE KTOŚ POWINIEN ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA SPOSÓB PRACY I SPRZĘT JAKIMI DYSPONUJĄ FIRMY KTÓRE "WYGRAŁY PRZETARG" BO W CAŁYM WROCŁAWIU NIE MA AUTA PRZYSTOSOWANEGO Z HDS... RADZE WSZYSTKIM JAK ODBIERACIE AUTO Z TAKIEGO PARKINGU ZWRACAJCIE UWAGĘ NA KAŻDY DROBNY SZCZEGÓŁ ZANIM COŚ PODPISZECIE BO CZĘSTO JEST COŚ USZKODZONE (ZARYSOWANE ZDERZAKI, POŁAMANE KOŁPAKI, PORYSOWANE FELGI, SKRZYWIONE WAHACZE, ITD.) FIRMY TE SĄ UBEZPIECZONE I WARTO Z NIMI WALCZYĆ BO BIEDNI NIE SĄ... I PISAĆ SKARGI DO URZĘDU MIEJSKIEGO BO TYLKO W TEN SPOSÓB WYMUSI SIĘ ŻEBY TA USŁUGA BĘDZIE WYKONANA NALEŻYCIE I AUTA NIE BĘDĄ NISZCZONE... POZDRAWIAM!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdzierstwo i tyle

   zbych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   Uświadomcie sobie ludzie, że zwykłe holowanie na lawecie nigdy w życiu nie kosztuje 440 zł. To jest zwykłe zdzierstwo. Opłata za lawetę to nie mandat - to trzeba zaznaczyć, mandat jest osobno

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama