18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurash: Paweł Malowaniec chce dotrzeć do celu w Oławie

WoK
Już w listopadzie zawody Pucharu Świata na Dolnym Śląsku

Pamiętacie Pawła Malowańca? Byłego świetnego wrocławskiego judokę, parającego się później wieloma siłowymi sportami walki. Sukcesy odnosił m.in. w... toczeniu opony czy kurashu, zrodzonym w Uzbekistanie stylu walki. I właśnie kurash stara się Malowaniec rozpropagować na terenie Polski.

- 30 marca, na moje zaproszenie, przybyła do Oławy delegacja IKA - światowej federecji kurash. Byli sekretarz generalny Umid Yakubov, minister sportu Komil Yusupov oraz konsul generalny Republiki Uzekistastanu w Polsce Khalmurad Rachidov. Goście obejrzeli bazę hotelową w Oławie, stadion oraz halę. Wspólnie z burmistrzem Oławy ustaliliśmy termin pierwszych zawodów Pucharu Świata w tej dyscyplinie w Polsce, które odbędą się właśnie w Oławie - już 3 listopada tego roku. Turniej odbędzie się w kategorii open, zaprosimy najlepszych zawodników w tej dyscyplinie oraz pokrewnych na świecie. Liczymy też na liczny udział sportowców z Polski - mówi Malowaniec.

Podczas spotkania w ministerstwie sportu, w którym uczestniczyli poseł Roman Kaczor oraz ambasador Uzbekistanu, złożone zostały deklaracje o nawiązaniu współpracy z Oławą na wielu płaszczyznach, m.in. gospodarczej i kulturalnej.
Kurash to jeden z najstarszych sportów walki. Pierwsze wzmianki o tej formie rywalizacji pochodzą sprzed 3,5 tysięcy lat. Sama rodziła się na terenie środkowej Azji, gdzie obecnie leży Uzbekistan.

- Kurash to słowo uzbeckie, a oznacza "aby dotrzeć do celu w uczciwy sposób." Od swoich narodzin aż do czasów współczesnych kurash był wykorzystywany jako sztuka walki i rozrywka publiczna  w czasie ważnych świąt, uroczystości i wesel. W rywalizacji sportowej chodzi o sprowadzenie przeciwnika na ziemię za pomocą rzutów i podcięć. Walczy się wyłącznie w pozycji stojącej. Zawodnicy ubrani są w zielone i niebieskie kimona. Kurash był podstawą wyszkolenia armii, która pod dowództwem Timura, bohatera narodowego Uzbekistanu, w XIV wieku podbiła połowę ówczesnego świata, nigdy nie doznając porażki - zdradza Malowaniec historyczne ciekawostki.
 
Od ponad trzech tysiącleci kurash funkcjonował w granicach Azji Środkowej. Techniki, tradycje, zasady i filozofia były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, z ojców na dzieci. Wiele z elementów tego sportu zostało wykorzystanych przy tworzeniu rosyjskiego systemu walki sambo. Za twórcę nowoczesnego kurashu, tego, który jako pierwszy podjął się usystematyzowania technik i wprowadził jednolity regulamin sportowy, uznaje się Kamila Yusupowa, obecnie prezydenta światowej federacji.

Aktualnie zarejestrowanych jest kilkadziesiąt federacji narodowych na całym świecie. Organizowane są liczne turniej rangi mistrzostw świata i mistrzostw kontynentalnych. Najbardziej spektakularne są te organizowane w Uzbekistanie. Z uwagi na honorowy patronat prezydenta Uzbekistanu, na zwycięzców czekają wysokie nagrody, w tym samochody oraz premie dochodzące do 10 tys. dolarów. Zawody rozgrywane są na otwartych stadionach, przy udziale wielotysięcznej widowni. Polacy od początku uczestniczą w zawodach. Pierwszymi, którzy walczyli byli judocy Sylwester Gaweł i Jarosław Poździk. Nie osiągnęli jednak znaczących sukcesów. Pierwszym Polakiem, który zajął miejsce medalowe był wspomniany Paweł Malowaniec, zajmując drugie miejsce w Turnieju o Puchar Prezydenta w Termez. W nagrodę otrzymał samochód daewo damas. Kolejnymi sukcesami było zdobycie wicemistrzostwa świata w tureckiej Antalii oraz wicemistrzostwa Europy w Salonikach. Najlepszą polską zawodniczką była Dorota Sikora, zdobywczyni złotego medalu na mistrzostwach świata w Budapeszcie w 2006 roku.

Paweł Malowaniec jest aktualnie prezesem Polskiej Federacji Kurash. Trzymamy kciuki za powodzenie jego misji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kurash: Paweł Malowaniec chce dotrzeć do celu w Oławie - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska