Atrakcja dla turystów i fanów: Będzie aleja Violetty Villas

  Atrakcja dla turystów i fanów: Będzie aleja Violetty Villas

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Atrakcja dla turystów i fanów: Będzie aleja Violetty Villas

  ©fot. Dariusz Gdesz

  Zgodnie z zapowiedzią, władze Lewina Kłodzkiego chcą upamiętnić pobyt w mieście Violetty Villas tworząc jej aleję. Artystka mieszkała w tej miejscowości w dzieciństwie, a po wieloletnich występach w kraju i za granicą spędziła tu ostatnie lata swojego życia. Jest też honorowym obywatelem Lewina.
  Atrakcja dla turystów i fanów: Będzie aleja Violetty Villas

  ©fot. Dariusz Gdesz

  - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy obok tego, co się stało, przeszli obojętnie. Jest częścią historii naszego miasta i chcemy ją uhonorować - mówi wójt Henryk Szczypkowski.

  Aleja Violetty Villas powstanie jeszcze w tym roku. Ma przebiegać tuż obok domu rodzinnego artystki i prowadzić w kierunku stacji PKP.
  - Jest to droga gminna, choć do tej pory była wydzielona bramą z napisem "teren prywatny". Korzystała z niej jedynie pani Violetta przy akceptacji poprzednich władz gminy - wyjaśnia Szczypkowski.

  Droga ma niewiele ponad kilometr i zdaniem wójta będzie dużą atrakcją dla turystów.

  - Będą mogli z bliska zobaczyć rodzinny dom artystki, zrobić sobie zdjęcia - zapowiada.

  Tymczasem Krzysztof Gospodarek, syn Violetty Villas, jest zdziwiony tą inicjatywą.

  - Nikt w tej sprawie nie zgłaszał się do mnie - mówi. Podkreśla, że nie ma nic przeciwko temu, by jego matka została tak uhonorowana. Jednocześnie twierdzi, że w lutym złożył wniosek w urzędzie patentowym, by pseudonim artystki był chroniony prawnie. - Ochrona obowiązuje z chwilą złożenia wniosku. Oznacza to, że na wykorzystywanie pseudonimu matki, jak również jej wizerunku muszę wyrazić zgodę - wyjaśnia Gospodarek.

  Wójt Szczypkowski tłumaczy, że o tym nie wiedział. - To na razie pomysł i jeśli wymagana jest na to zgoda rodziny artystki, to oczywiście będziemy się o nią starać. Zwłaszcza że to niejedyny nasz pomysł. Chcemy w rynku umieścić tablicę pamiątkową i stworzyć izbę pamięci - zapowiada wójt.


  Dom Violetty Villas. Tuż obok niego ma przebiegać aleja nazwana jej imieniem


  Gospodarek walczy w sądzie o unieważnienie testamentu Villas, która majątek przepisała na opiekunkę - Elżbietę Budzyńską. Chce też sądownego nakazu inwentaryzacji majątku. - Głównie chodzi o dorobek mamy: płyty, suknie, teksty piosenek. By gdzieś nie przepadły - mówi syn. Dementuje informacje, że na warszawskich Powązkach stanie pomnik. - Myślę, że autorom tej plotki chodziło o nagrobek - tłumaczy.

  Violetta Villas zmarła 5 grudnia 2011 r. w Lewinie Kłodzkim. Miała 73 lata. Okoliczności śmierci wciąż wyjaśnia prokuratura. Wiadomo, że artystka była schorowana i zaniedbana, ale nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów. Niedawno przeprowadzono wizję lokalną w domu Villas. Ewa Ścierzyńska ze świdnickiej Prokuratury Okręgowej nie chce zdradzić, czy wniosła coś do sprawy.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3wielkie gwiazdy piosenki narodziły sie na dolnyym slasku...

   dlugo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 46

   mysle ze minister kulturalnie powinien obiac patronatem nie tylko muzeum ale i moze festiwal młodych solistow... dopoty ostatnia jeszcze zyje... to zdrowe zasady i szansa na kolejne atrakcyjne...rozwiń całość

   mysle ze minister kulturalnie powinien obiac patronatem nie tylko muzeum ale i moze festiwal młodych solistow... dopoty ostatnia jeszcze zyje... to zdrowe zasady i szansa na kolejne atrakcyjne miejsce na dolnym slasku...tylko czy lokalny samorzad podoła wyzwaniomzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   teraz aleje i pomniki

   j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 58

   Wielka szkoda ,że potrafimy docenić kogoś dopiero po śmierci

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama