Jak to było z unijną kasą?

  Jak to było z unijną kasą?

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Urząd pracy nie będzie już dzielił pieniędzy z Unii. To efekt sporów przy podziale wielkiej gotówki.
  Dwadzieścia organizacji pozarządowych i instytucji, które za pośrednictwem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy miały dostać unijne pieniądze, może nie doczekać się obiecanej gotówki. Urząd marszałkowski zapowiedział wczoraj, że - choć konkurs już rozstrzygnięto - jeszcze raz przyjrzy się wszystkim wnioskom o dofinansowanie, złożonym przez dwieście podmiotów. Chodzi w sumie o 320 mln zł.

  Wątpliwości, czy pieniądze zostały przez urząd pracy rozdzielone prawidłowo, pojawiły się m.in. po naszych tekstach. Ujawniliśmy, że stowarzyszenie, w którym skarbnikiem była żona nadzorującego urząd pracy wicemarszałka Piotra Borysa, otrzymało ponad 5 mln zł (PRZECZYTAJ) . Do dzisiaj nie wiadomo, czy był to przypadek.

  Po tym tekście oraz skargach społeczników marszałek Marek Łapiński nakazał kontrolę w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Ujawniła ona, że w urzędzie dochodziło do nieprawidłowości i błędów. Pracownicy oddelegowani do komitetu oceniającego projekty nie przykładali się do swoich zadań. Nie wszyscy mieli nawet odpowiednie wykształcenie.

  Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, w urzędzie marszałkowskim ogłoszono wczoraj plan naprawczy dla urzędu pracy.
  - Od nowego roku urząd już nie będzie dysponował pieniędzmi na przedsięwzięcia związane z edukacją i integracją społeczną - tłumaczy marszałek Marek Łapiński.

  Dodaje, że powoła u siebie specjalny wydział, który przejmie te obowiązki. Łapiński obiecuje również, że projektów nie będą już oceniać wyłącznie urzędnicy, ale również niezależni eksperci.
  Ale zanim to nastąpi, zadania związane z podziałem unijnych dotacji przejmie wicemarszałek Tadeusz Drab. To oznacza, że Łapiński od tych zadań odsunął wicemarszałka Piotra Borysa.

  Zarząd województwa poważnie rozważa też unieważnienie wszystkich wątpliwych konkursów. To może spowodować, że pieniądze na programy mogą zostać rozdane dopiero w przyszłym roku. To mocno skomplikuje życie ubiegającym się o nie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama