Krośnice wzbogacą się na gazie

  Krośnice wzbogacą się na gazie

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Podziemny magazyn gazu w Wierzchowicach w gminie Krośnice, pod Miliczem, zostanie rozbudowany. Będzie to kosztować ponad miliard złotych.
  To ogromna szansa dla tej małej, liczącej ok. 8 tys. mieszkańców gminy.
  Rozbudowa zbiornika potrwa trzy lata, a pracować przy niej będzie kilkaset osób. Oprócz Polaków do Wierzchowic przyjadą specjaliści z Włoch, Francji i Czech.

  Właściciele hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych już mogą zacierać ręce.
  - Prowadzę pensjonat od dwudziestu lat, a z Wierzchowicami współpracuję już od dawna - mówi Alina Wozińska, właścicielka domu w Miliczu. - Z firmami to tak jest, że dziś na przykład nocuje 10 osób, a jutro już tylko 5. Ale nie mogę narzekać, a wiadomość o rozbudowie zbiornika gazu jest bardzo dobra.

  Firmy wynajmujące mieszkania dla swoich pracowników mają też coraz większe wymagania. Pokój z łazienką już dawno stał się standardem.
  Cieszy się też Dariusz Stasiak, sekretarz gminy Krośnice i radny wojewódzki.
  - Właśnie kończymy budowę kanalizacji z funduszy unijnych - mówi Dariusz Stasiak. - Kosztowało to 26 mln złotych, ale kanalizację będzie miało już 65 proc. mieszkańców gminy. Teraz musimy ocenić korzyści, jakie przyniesie nam rozbudowa zbiornika gazu. Od tych dodatkowych wpływów będzie zależało tempo rozbudowy centrum sportowo-edukacyjno-kulturalnego. Właśnie wznosimy halę sportową, w planach jest też budowa basenu.

  Budżet gminy Krośnice to około 15 mln złotych. Tymczasem samorząd stać na budowę kanalizacji za 26 mln złotych, i realizację ambitnych planów budowy Centrum Edukacji Ekologicznej dla Dolnego Śląska. Do 2010 r. powstanie tu kompleks boisk, basen, hala sportowa i stadion piłkarski. Wartość inwestycji przekracza 20 mln zł.
  Tajemnica sukcesu tkwi w umiejętnościach pozyskiwania funduszy unijnych. Zdobywa się ich nawet tyle, ile wynosi dwukrotność budżetu gminy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama