Niemcy wskażą, gdzie są groby

  Niemcy wskażą, gdzie są groby

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dawny cmentarz ewangelicki w Zgorzelcu będzie odrestaurowany, ale najpierw konieczna jest ekshumacja pochowanych tu w czasie ostatniej wojny serbskich żołnierzy.
  Zaniedbaną nekropolię przy ul. Cmentarnej zaopiekuje się ksiądz proboszcz Sławomir Lewandowski z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej w Zgorzelcu. Jak mówi, restauracja będzie możliwa dzięki współpracy z parafią ewangelicką w Görlitz i władzami miasta.
  - Dostaliśmy od Niemców bardzo dokładne plany z naniesionymi grobami i nazwiskami osób, które były w nich pochowane - mówi ks. proboszcz. - Może uda się szybciej ustalić miejsca pochówku i dokonać ekshumacji pochowanych tu serbskich żołnierzy - wyjaśnia.

  Aby odrestaurować nekropolię i by mogła znów być cmentarzem, ekshumacja taka jest konieczna. Do jej przeprowadzenia zobowiązuje prawo międzynarodowe, nakładające na wszystkie kraje obowiązek dbania o kwatery wojenne.
  Nekropolia przy ul. Cmentarnej ma około 10 hektarów. Powstała po I wojnie światowej jako cmentarz ewangelicki. Do 1939 roku pochowano na nim kilkaset osób z Görlitz i okolic.
  Podczas II wojny światowej grzebano na nim jeńców wojennych z pobliskiego stalagu VIIA. Spoczywali tu m.in. Francuzi, Belgowie, Serbowie i Amerykanie. Po wojnie część grobów ekshumowano, a szczątki wywieziono na cmentarze wojenne w krajach ojczystych zmarłych. Pozostało tylko 30 grobów serbskich żołnierzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama