Jadą do Afryki z misją

  Jadą do Afryki z misją

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy licealiści wybierają się do Ghany, by zbudować tam przedszkole.
  Licealiści od salezjan z Wrocławia wybudują w Afryce przedszkole. Teraz sami zbierają pieniądze na materiały budowlane i sprzęt. Kamil, Jacek, Tomek i dwóch Wojtków chodzą do Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu. Są wolontariuszami. Latem wyjadą na misję swojego życia. Kierunek to Adenti, miejscowość w równikowej Ghanie.

  Chłopaków nie przeraża perspektywa afrykańskich temperatur, czających się w dżungli skorpionów, węży i pająków. Górę nad tym bierze ciekawość i chęć niesienia pomocy.
  - Wiemy, że praca nie jest łatwa, ale poznamy Afrykę od kuchni, taką, jaka jest naprawdę - ekscytują się.

  Młodzi wrocławianie będą przez miesiąc wakacji w Ghanie pomagać przy budowie przedszkola dla afrykańskich dzieci. Popołudniami będą ich uczyć języka angielskiego i bawić się z nimi. Teraz jednak muszą przejść serię szczepień i zebrać pieniądze, które pomogą sfinansować przedsięwzięcie.

  - Prowadzimy akcje charytatywne, kwesty pod kościołami i aukcję - wyliczają.
  Pieniądze przydadzą się na materiały budowlane i sprzęt do łączności ze światem, który w małej wiosce w dżungli jest bardzo potrzebny. W Adenti, która leży 120 km na północ od stolicy Ghany, Akry, stoi już katolicki kościół. Rezydują tam m.in. zakonnicy z Polski.

  Spędzonych w ciężkich warunkach wakacji nie żałują wcale.
  - Leżenie na plaży to nuda. Zdecydowanie wolimy prawdziwą przygodę - cieszy się Jacek Jabłoński.

  Chłopcy najbardziej obawiają się tego, co tam będą jeść, bo zapasy z Polski na pewno na długo nie starczą. Już przeglądają zawartość piwnic i strychów w domach w poszukiwaniu zapomnianych rzeczy, które mogą się przydać w handlu wymiennym z Afrykanami.

  - Handel wymienny opłaca się tam najbardziej - twierdzi Kamil Szurkowski. - Za 300 euro w Ghanie dostaje się ogromny karton miejscowej waluty. Nie będziemy mieli gdzie tego trzymać.

  Chłopcy pojadą tam z ks. Jerzym Babiakiem, dyrektorem Liceum Salezjańskiego. W drodze dołączą do nich wolontariusze z niemieckiego liceum w Bonn. Z Amsterdamu wszyscy polecą do Akry, a potem autami dojadą na miejsce. Licealiści obiecują,że będą prowadzili internetowy dziennik podróży.

  Wcześniej uczniowie Liceum Salezjańskiego byli na Syberii. Pomagali przy budowie katolickiego kościoła. Wykopali studnię dla mieszkających tam ludzi i pomagali im w prowadzeniu gospodarstwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama