Ważne
  Józef Pinior: Milczenie w sprawie CIA to skandal (ROZMOWA)

  Józef Pinior: Milczenie w sprawie CIA to skandal (ROZMOWA)

  RED

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Józef Pinior: Milczenie w sprawie CIA to skandal (ROZMOWA)

  ©Piotr Krzyżanowski

  Z Józefem Piniorem, senatorem PO i byłym opozycjonistą, rozmawia Katarzyna Kaczorowska.
  Józef Pinior: Milczenie w sprawie CIA to skandal (ROZMOWA)

  ©Piotr Krzyżanowski

  CZYTAJ: Zbigniew Siemiątkowski z zarzutami ws. więzień CIA w Polsce

  Podobno warszawska prokuratura w połowie stycznia postawiła byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu zarzuty w związku z tajnymi więzieniami CIA w Polsce. Wiedział Pan o tym?


  Dowiedziałem się wczoraj od dziennikarzy. Prokurator generalny Andrzej Seremet 2 lutego był w Senacie. Pytałem go wtedy o śledztwo w tej sprawie. Nie tylko, że nie ujawnił, iż zostało przeniesione z Warszawy do Krakowa, ale też nie powiedział, że Zbigniew Siemiątkowski usłyszał zarzuty.

  Prokuratora zasłania się klauzulą tajności obejmującą tę sprawę. W lutym prokurator Seremet mówił "Bywają sytuacje, w których prawo do informacji musi ucierpieć, musi być na dalszym planie. I więcej nie powiem nic na ten temat".

  Pan prokurator najwyraźniej nie rozumie, co to jest państwo prawa. Klauzula tajności nie może stać ponad konstytucją. I właśnie dlatego przed świętami złożę wniosek o to, by prokurator Seremet wyjaśnił nam, co się dzieje w tej sprawie. Czas przestać zasłaniać się wygodnymi hasłami "bezpieczeństwo państwa", "tajne" itd.

  Polskich prokuratorów nie będzie na przesłuchaniu w Parlamencie Europejskim dotyczącym sprawy domniemanych więzień CIA w Europie.

  To kuriozum, ale przyznam, że jestem przyzwyczajony. Kiedy byłem członkiem komisji specjalnej PE i usiłowaliśmy rozmawiać z przedstawicielami polskiego rządu, zderzyliśmy się ze ścianą.

  Ale w końcu Pan tę ścianę przebił, choć Liga Polskich Rodzin zbierała wtedy podpisy pod wnioskiem o pozbawienie Pana polskiego obywatelstwa.

  Spuśćmy zasłonę milczenia na ten happening. To naprawdę poważna kwestia - kilka osób w państwie zdecydowało o utworzeniu w kraju eksterytorialnego obszaru całkowicie wyłączonego spod polskiej jurysdykcji prawnej. To niedopuszczalne złamanie zasady suwerenności i Konstytucji i żenujące jest tu zasłanianie się względami bezpieczeństwa. Ja nazwałbym to serwilizmem wobec Amerykanów i wystawianiem Polaków na realne niebezpieczeństwo, właśnie poprzez zgodę na tak zwane czarne dziury. Jeśli to tak czysta sprawa, to dlaczego Amerykanie nie wozili więźniów z Afganistanu do Stanów Zjednoczonych? Dlaczego przetrzymywali ich w krajach, w których rządzą totalitarne reżimy?

  Polska nie jest krajem totalitarnym.

  Ale najwyraźniej kilka osób zapomniało, że demokrację musieliśmy sobie wywalczyć.

  Leszek Miller też domaga się wyjaśnień, bo jak twierdzi, tajnych więzień u nas nie było. I mówi, że rząd chce przykryć swoje kłopoty.

  To dlaczego zarzuty dla Siemiątkowskiego ujawniły media a nie rząd? Miller chowa się za immunitetem posła, a grozi mu postawienie przed Trybunałem Stanu. To on jest podpisany na instrukcji określającej, co robić, gdyby któryś z więźniów przetrzymywanych w Starych Kiejkutach zmarł. To świetnie, że chce wyjaśnień. Wszyscy ich chcemy. W przeciwnym wypadku Siemiątkowski może zostać kozłem ofiarnym.

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Józek popierdoliła ci się demokracja z interesem społecznym

   breslauer55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   1. Czerwoni nie powinni lizać d...amerykańcom i tego więzienia nie powinno być. Ale jak to zwykle bywa ci co przedtem tępili amerykańców są pierwsi obecnie w lizaniu im tyłków. Mimo że nie ma...rozwiń całość

   1. Czerwoni nie powinni lizać d...amerykańcom i tego więzienia nie powinno być. Ale jak to zwykle bywa ci co przedtem tępili amerykańców są pierwsi obecnie w lizaniu im tyłków. Mimo że nie ma takiej potrzeby. To samo dotyczy "czarnych". Kiedyś topieni, dziś obdarowywani ziemią i budynkami szpitali ponad miarę.
   2. Ci co podjęli decyzje powinni być zgnojeni
   3. Informacja o więzieniu i gnojeniu winnych nie powinna wypłynąć dla dobra całej Polski. Teraz każdy Polak jest zagrożony utratą życia i w kraju i za granicą. Przypomnij sobie co się działo w Hiszpanii i Anglii ?! Co się będzie działo w Afganistanie i innych krajach arabskich to lepiej nie mówić. Ten rejon Świata polscy turyści "mają z głowy"
   4"Media" są w łapach żydowskich i zależy im na tym by zaognić sytuację-czytaj : nastawiać arabów przeciw Polsce i w konsekwencji podtrzymywać zaangażowanie Polski w wojnę islamsko-syjonistyczną, która w ten sposób przekształca się w wojnę islamsko-chrześcijańską. Syjoniści sami nie mają szans. Gdyby nie atak na WCT to Hamas prawdopodobnie zakończyłby już wojnę z Izraelem tylko samobójczymi atakami bombowymi. Szefowie terrorystów palestyńskich mówili o tym oficjalnie przed atakiem na WCT.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LDO - nowa jakość, prawnik, a nie odróżnia Liberalizmu od DEMOKRACJI i Obywatelskości !!!

   xyzt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   Na naukę nigdy za późno. W wikipedii masz po polsku wyjaśnione:LIBERALIZM,DEMOKRACJA,OBYWATELSKIE
   SPOŁECZEŃSTWO. Nie rób bigosu pojęciowego ! Poczta z jakiejś uczelni:

   jozef.pinior@ue.wroc.pl...rozwiń całość

   Na naukę nigdy za późno. W wikipedii masz po polsku wyjaśnione:LIBERALIZM,DEMOKRACJA,OBYWATELSKIE
   SPOŁECZEŃSTWO. Nie rób bigosu pojęciowego ! Poczta z jakiejś uczelni:

   jozef.pinior@ue.wroc.pl
   a bełkot ijąkanizma pojęciowa. Wielcy bojownicy { Michnik Adam i PAWLAK Waldemar } wyleczyli
   sobie zająkiwanie się ... Czy kolega Frasyniuk też jąka się jadąc TIR`em ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trybunał

   Maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Panie Pinior rozlicz pan się samego i oddaj kase którą sobie z kolegami przywłaszczyliście ,w normalnym kraju policja nadal by was ścigała za taki numer .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pinior obrońą terrorystów

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Skandalem to jest to, ze taki nawiedzony oszołom i zadymiarz broni morderców.

   Czy w przypadku, kiedy terroryści ukatrupili by kilku członków jego rodziny też by tak mielił ozorem w ich obronie...rozwiń całość

   Skandalem to jest to, ze taki nawiedzony oszołom i zadymiarz broni morderców.

   Czy w przypadku, kiedy terroryści ukatrupili by kilku członków jego rodziny też by tak mielił ozorem w ich obronie ?

   Widocznie ten typ solidarucha "niby bohatera" od wypłaty bankowej tak ma ?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sld się odezwało?

   tangerine (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   mam wrażenie, że forum opanowali aktywiści z matejki:) a pinior wasalem millera nie był - do sld się nie zapisał, nie był też jego poslem, nie kumam tego zarzutu - od czapki, a wektorek niech się...rozwiń całość

   mam wrażenie, że forum opanowali aktywiści z matejki:) a pinior wasalem millera nie był - do sld się nie zapisał, nie był też jego poslem, nie kumam tego zarzutu - od czapki, a wektorek niech się zastanowi - niedlugo państwo zapląci odszkodowania za bezprawne przetrzymywanie w tych tajnych więzieniach dwóch gości, ktorzy dostali od polskiej prokuratury statut pokrzywdzonych, ciekawe czy wtedy też będzie gardłowalzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoro rząd wiedział, to nie były tajne więzienia, a co do skandali, kiedy icki przeproszą za zdradęz

   falszywy jak icek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   ...i za kierownicze sprawstwo w aparacie opresji (MBP czy SB)?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oddaj mi minutę.

   pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   Jeszcze niedawno wasal Millera, a przy zmianie koniunktury pierwszy do podgryzania. Właśnie straciłem minutę swojego życia na czytanie tej wypowiedzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy nie poniżajcie się.

   wektorek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Były więzienia ,to były i co w tym dziwnego. Terroryści musieli być przesłuchiwani i to dobrze,że ich zatrzymano.Nie litujcie się nad nimi bo oni zgładzili setki ludzi niewinnych.Takie jest prawo...rozwiń całość

   Były więzienia ,to były i co w tym dziwnego. Terroryści musieli być przesłuchiwani i to dobrze,że ich zatrzymano.Nie litujcie się nad nimi bo oni zgładzili setki ludzi niewinnych.Takie jest prawo wojny , trzeba było ich wyeliminować.Teraz sami politycy się domagają przez nagłaśnianie tych tematów aby uderzyli w zemście w Polskę.Opamiętajcie się nie bądźcie bardziej święci od Papieża.Polacy to zawsze był głupi naród , pluto nam w twarz a nasi rodacy mówili ,że pada deszcz.Nie ruszajcie tego tematu i niech durni politycy zamkną swoje papy.Pamiętajcie ciemniaki,że ściągniecie na Polaków plagę terroryzmu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co dziwnego?

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   ano to, że polski rząd zgodził się na eksterytorialność części polskich terenów
   że Amerykanie dostali carte blanche na rozgrywanie sprowokowanych przez siebie problemów u nas*)
   że to narusza...rozwiń całość

   ano to, że polski rząd zgodził się na eksterytorialność części polskich terenów
   że Amerykanie dostali carte blanche na rozgrywanie sprowokowanych przez siebie problemów u nas*)
   że to narusza naszą suwerenność
   i że ostatecznie g.wno z tego mamy **)

   *)gwoli przypomnienia - swego czasu Amerykanie sami szkolili Talibów w działalności terrorystycznej. No i wyszkolili.
   **) a nawet musimy za nie zapłacić, ponieważ w ramach rozmaitych umów , offsetów etc. jako wprowadzenie "nowych technologii" mamy szycie wojskowych gaci , ręczników i produkcję skarpet; a tuż po sprzedaniu zakładów lotniczych zawarliśmy kontrakt na zakup produkowanych tam Bryz za cenę tylko trochę przekraczającą cenę uzyskaną ze sprzedaży zakładów.

   Last but not least - gdzieś w latach 70 Amerykanie próbowali stać se bardziej moralni i zrezygnować z łapówek przy prowadzeniu interesów międzynarodowych. Po kilku latach stwierdzili jednak, że źle na tym wychodzą, poprzestali więc na stwierdzeniu, że w USA łapówki są be, zaś poza USA - są normalnym elementem prowadzenia polityki / interesów. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Pinior...kto Pana słucha?

   EchoKanionów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   Jak Pan nie masz własnego zdania, honoru, twarzy?
   Jest Pan jak chorągiewka, jak PO nie wygra kolejnych wyborów-to co?
   PiS-kolejne ugrupowanie,czy...Ruch Paligłupa?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo