Szkoła jazdy zawiesiła zajęcia. Kursanci są wściekli

  Szkoła jazdy zawiesiła zajęcia. Kursanci są wściekli

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W piątek pod siedzibę szkoły nauki jazdy Jedynka przyszedł tłum rozczarowanych kursantów

  W piątek pod siedzibę szkoły nauki jazdy Jedynka przyszedł tłum rozczarowanych kursantów ©Piotr Warczak

  Ponad stu kursantów szkoły nauki jazdy Jedynka na wrocławskim Tarnogaju od tygodnia nie ma zajęć. Biuro szkoły jest zamknięte. Na jego drzwiach wisi kartka: "Z powodu poważnego stanu zdrowia właściciela szkoły biuro nieczynne do odwołania". Nikt nie odbiera telefonu. Na mejle zaniepokojonych kursantów odpowiada pracownica biura. Pisze, że rodzina właściciela zastanawia się, jak rozwiązać patową sytuację. Nie podaje żadnych konkretów. W poniedziałek, po naszym tekście okazało się, że kursanci dostaną przynajmniej duplikaty zaświadczeń lekarskich.
  W piątek pod siedzibę szkoły nauki jazdy Jedynka przyszedł tłum rozczarowanych kursantów

  W piątek pod siedzibę szkoły nauki jazdy Jedynka przyszedł tłum rozczarowanych kursantów ©Piotr Warczak

  Kursanci dyskutują na Facebooku. Byli pod szkołą w czwartek i piątek. Część jest w trakcie robienia teorii, część powinna mieć kolejne jazdy. Wszystkich denerwuje, że nie wiedzą, do kiedy mają czekać na wyjaśnienie, co dalej mają robić. -Dlaczego nie możemy mieć dalej zajęć, przecież są tu inni instruktorzy? - zastanawia się Magdalena Zboralska, która zrobiła teorię i wyjeździła 25 godzin po mieście. Brakuje jej tylko pięciu do egzaminu wewnętrznego. Marta Soczyńska (po zajęciach z teorii, wyjeżdżonych 14 godzin): - Nie wierzę, że uda mi się dokończyć ten kurs. Chcę odzyskać pieniądze - mówi.

  Zarówno ona, jak Magdalena Zboralska, a także większość kursantów zapłaciły za pakiet zajęć 699 zł plus 50 zł za badanie lekarskie. Mimo tego, że we Wrocławiu taki kurs kosztuje najczęściej od 1000 do 1400 zł. Właściciel Jedynki współpracował jednak z Grouponem i Gruperem - firmami, które sprzedają zniżkowe kupony na różne usługi. - Osobom, które zrealizowały kupony i podpisały umowę z tą szkołą nauki jazdy, nie możemy zwrócić pieniędzy - mówi Artur Bednarz z Groupona. Ale kto kupil kupon i nie podpisał umowy - zwrócimy - zapewnia.

  Zdaniem Macieja Szczotki z zarządu Stowarzyszenia Właścicieli Szkół Nauki Jazdy we Wrocławiu kursanci Jedynki sami są sobie winni. - Jesteście naiwni. Myśleliście, że można zrobić kurs za takie pieniądze? - pytał ich w czwartek.

  Co się stało z właścicielem szkoły? Brat tłumaczy przez telefon (nie chce się przedstawić): - Dostał zatrzymania akcji serca i doznał uszkodzenia mózgu. Leży w śpiączce. Lekarze mówią, że między 4.a 6. tygodniem będą mogli powiedzieć, czy wróci do zdrowia. Na razie minęły dwa tygodnie. Dla rodziny to szok. Bratowa siedzi i powtarza: Grzesiu, obudź się. Ale w poniedziałek jedziemy do Wrocławia rozmawiać z urzędnikami, jak wydać ludziom dokumenty. Nie chcemy ich zostawić na pastwę losu, ale sami nie wiemy, co robić - wzdycha.

  Tłumaczy, że brat nie miał kierownika swojej szkoły. I tylko on może wydać dokumenty, bo nikt nie ma pełnomocnictwa.
  Zdenerwowani kursanci dzwonili już do wydziału komunikacji urzędu miejskiego przy ul. Zapolskiej. Szkoła jest na terenie Wrocławia, więc nadzoru nad nią nie sprawuje starosta, lecz prezydent miasta. Nic nie wskórali. - Ten wydział wydaje zezwolenia na prowadzenie szkoleń. W sprawie zwrotu poniesionych kosztów kursanci powinni się zwrócić do szkoły, bo z nią podpisywali umowę - wyjaśnia Julia Wach z biura prasowego urzędu miejskiego.

  Byli też na komisariacie. - Mamy tu do czynienia z umową cywilno-prawną. Jeśli któraś ze stron czuje się pokrzywdzona, powinna zwrócić się z tym do sądu - tłumaczy Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiego komendanta policji.


  Pod szkołą byli tej instruktorzy z Jedynki. Nie chcą się przestawić, szukają pracy. - Nam też przestał płacić. Chyba zawiodła go organizacja. Bo tyrał jak wół - mówi jeden z nich. - Sam prowadził zajęcia. Przychodził o szóstej rano. Zawsze w biegu, nie miał czasu zjeść. Zawsze z papierosem. Nic dziwnego, że mu motor stanął - mówi instruktor.

  Po naszym tekście pomoc w odzyskaniu zaświadczeń lekarskich kursanów, które byłby ważne podczas robienia kursu w innej szkole, zadeklarował urząd marszałkowski. Udało się. - Na duplikaty zaświadczeń kursanci będą musieli jednak poczekać kilka dni - mówi Wojciech Świnder, dyrektor wydziału transportu w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim.

  DUW sprawuje nadzór nad lekarzami-orzecznikami, którzy badają kandydatów na kierowców. Świnder po naszym artykule skontaktował się z lekarzem, który wydawał zaświadczenia kursantom Jedynki. Kosztowało to ich po 50 zł. Ustalił, że doktor będzie wydawał duplikaty.

  - Każdy, kto chce je uzyskać, powinien przypomnieć sobie jak najdokładniej datę badania - tłumaczy Świnder. - Lekarz
  wpisywał kursantów do swojej księgi według numerów wydawanych zaświadczeń. Lekarza można zastać w jego przychodni przy ul. Grochowej 23a.

  Czytaj także

   Komentarze (63)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabójstwo w biały dzień

   kasio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   za 600 złotych, to ledwo na paliwo starczało!
   Jak można byc takim głupcem!
   Lepiej gdyby szkołę zamknął, to by żył, a nie dawał sam się doić!
   Też prowadziłem ta działalność, to znam ten problem!...rozwiń całość

   za 600 złotych, to ledwo na paliwo starczało!
   Jak można byc takim głupcem!
   Lepiej gdyby szkołę zamknął, to by żył, a nie dawał sam się doić!
   Też prowadziłem ta działalność, to znam ten problem!
   Niektóry kursant potrzebuje aż 60 godzin jazdy, aby mógł sie dobrze wyszkolić!
   Za 600 złotych to niech jeździ z tymi co sobie przepisy ubzdurali na ludzkiej krzywdzie!
   Człowiek chciał być dla ludzi szlachetny, a skończy jak gówno!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grupon

   instruktor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   było robić kurs za 500zł z grupona ??? teraz macie za swoją chytrosć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grupa na Facebooku

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 61

   https://www.facebook.com/groups/215344168576145/ Grupa poszkodowanych przez szkole nauki jazdy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fb

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 18

   Powstał profil na fb ale nie widzę na nim zbytniej aktywności poszkodowanych...Czy komuś udało się skontaktować z rodziną właściciela, może instruktorem który ma jakieś informacje co dalej będzie?...rozwiń całość

   Powstał profil na fb ale nie widzę na nim zbytniej aktywności poszkodowanych...Czy komuś udało się skontaktować z rodziną właściciela, może instruktorem który ma jakieś informacje co dalej będzie? Proszę o podanie onkretnych pomysłów, propozycji jak możemy odzyskać swoje pieniądze. Cytuję fragment artykułu tvp wrocław : ,,
   Kursanci skrzyknęli się na jednym z portali społecznościowych i podjęli walkę o pieniądze. Sprawę zgłosili na policję. Mundurowi badają i sprawdzają czy nie doszło do przestępstwa. Niezależnie od tego, każda osoba może iść do sądu cywilnego. Wielu zamierza także walczyć o pieniądze z portalami, które sprzedawały zniżkowe kupony. Dziś Groupon zapewnił nas, że sprawę wyjaśni. "
   Czy ktoś ma informacje dotyczące postępowań policji lub grupona?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fb

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   facebook -> Jedynka Wrocław


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fb

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   Profil utworzony dla osób poszkodowanych przez Szkołę Nauki Jazdy "Jedynka".

   Jeżeli ma ktoś INFORMACJĘ dotyczące tej sprawy, bardzo proszę o ZAMIESZCZENIE jej na tym profilu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Haha!

   Wilq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 13

   Powiem tak: to co napisałeś/napisałaś tylko w części jest zgodne ze stanem faktycznym. Faktycznie jazdy trwały do późna- sam jeździłem nawet do 22. Instruktorom nie można nic zarzucić, starali się...rozwiń całość

   Powiem tak: to co napisałeś/napisałaś tylko w części jest zgodne ze stanem faktycznym. Faktycznie jazdy trwały do późna- sam jeździłem nawet do 22. Instruktorom nie można nic zarzucić, starali się jak mogli. Mogliby więcej, gdyby nie ich szef. Bo już rok temu nie wyrabiał się z ilością kursantów i powinien wyciągnąć już jakieś wnioski. Wyglądało to tak, jakby płacił pensje i utrzymywał szkołę z pieniędzy którzy wpłacali kolejni kursanci. A teraz system upadł. I jestem praktycznie pewien, że szkoła jedynka zniknie, bo będzie niewypłacalna. Większość kursantów wykupiła ofertę na grouponie. Miało być jak nigdy, wyszło tak jak zawsze.

   "Po drugie: zapisując się do tak małej szkoły , za tak małe pieniądze -to nawet dziecko się zorientuje , że nie uda się zrobić prawko, bo jest to niewykonalne w miesiąc czy dwa: jeśli są 3 samochody i 100 kursantów;"- to już kur*a nie mój problem, że właściciel jedynki przeliczył siły na zamiary. Jeżeli nie wyrabiał, powinien dokupić dwa auta, zatrudnić dwóch instruktorów więcej i wtedy szybciej by to wszystko szło. A że tnąc koszty robił tak jak robił- teraz wszyscy mamy tego efekty. Czyli ponad setka ludzi, którzy wyrzucili po 700zł w błoto. Niektórzy zapłacili i nawet kierownicą nie zakręcili ani razu. Zwalanie winy na kursantów to idiotyzm. Wykupując ofertę, oczekiwano jej realizacji. Z tym również liczył się właściciel jedynki. Twój komentarz to czyste trollowanie, które nic nie wnosi do tematu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szybkiego powrotu do zdrowia

   zorientowany do bólu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 14

   Znam .p Grzegorza , znam istruktorów tam pracujących i czuję się w mocy aby stanąć w obronie tych ludzi.
   Po pierwsze -Ci tzw. oszukani powinni mieć pretensje do tych , którzy rozpętali całą...rozwiń całość

   Znam .p Grzegorza , znam istruktorów tam pracujących i czuję się w mocy aby stanąć w obronie tych ludzi.
   Po pierwsze -Ci tzw. oszukani powinni mieć pretensje do tych , którzy rozpętali całą nagonkę ze zmianą przepisów z teorii w lipcu 2012r, do której nie doszlo;
   Po drugie: zapisując się do tak małej szkoły , za tak małe pieniądze -to nawet dziecko się zorientuje , że nie uda się zrobić prawko, bo jest to niewykonalne w miesiąc czy dwa: jeśli są 3 samochody i 100 kursantów;
   Po trzecie- istruktorzy tam zatrudnieni na prawdę robili wszystko żeby jak największa ilość kursantów skończyła jazdy i poszła na egzamin do WORD-u; zajęcia praktyczne trwały nawet w niedziele do późnych godzin, gdzie nie wszystkie szkoly tak traktowały kursantów.
   Lecz nie leży w interenie szkoly i oczywiście instruktora szkolącego dopuszczanie do egzaminu osoby nie nauczonej nawet w 50%, bo jest to duży minus dla szkoły i dla instruktora.
   dokupywanie dodatkowych godzin po wyjeżdzeniu 30-stej godziny -na prawdę nie dotyczyło wszystkich kursantów . Każdy rozsądny wie, że w 30 godzin mało kto nauczy się jeżdzić bezpiecznie , fachowo samochodem. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wykopcie!!

   Wykop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 14

   http://www.wykop.pl/link/1092527/szkola-jazdy-zawiesila-zajecia-kursanci-sa-wsciekli/ wykopcie może ktoś znajdzie rozwiązanie tej patowej sytuacji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez prawka, bez pieniędzy

   weli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 14

   Przepraszam ale gdzie ta dyskusja na facebooku? Bo ja niczego takiego nie widzę. A jedynie kilka komentarzy na portalach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   groupon kłamie

   dfd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 38

   :) groupon kłamie, ja zanim ten frajer zachorował odzyskałam kase po podpisaniu umowy i rozpoczeciu praktyki. napisałam reklamację, troche trwało zanim ci naciągacze z Groupona przetrawili i oddali...rozwiń całość

   :) groupon kłamie, ja zanim ten frajer zachorował odzyskałam kase po podpisaniu umowy i rozpoczeciu praktyki. napisałam reklamację, troche trwało zanim ci naciągacze z Groupona przetrawili i oddali kase. Proponuje pisać pozew nie przeciwko temu apatycznemu frajerowi co się przejechał na chciwości, ale przeciwko grouponowi. Ten kolo to naciągacz i w sumie, zycze mu powrotu do zdrowia:) żeby później wyprzedał się co do grosza za taką nieuczciwość.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama