Dymi się z dzikiej kanalizacji

  Dymi się z dzikiej kanalizacji

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wylewanie ścieków n a dziko to plaga Wrocławia. Powołano specgrupę, która ma z tym walczyć.
  Wrocławianie na potęgę podłączają się nielegalnie do kanalizacji. Szacuje się, że bez pozwolenia do miejskich rur jest podłączonych aż 10 tysięcy mieszkań, czyli prawie co dwudzieste w mieście.

  Wrocławianie okradają w ten sposób swoich sąsiadów, którzy uczciwie płacą za ścieki. Są też tacy, którzy nieczystości odprowadzają do kanalizacji burzowej. Stąd trafiają one prosto do Odry.
  - Zjawisko gwałtownie się nasila właśnie teraz, po boomie budowlanym. Często to mieszkańcy eleganckich domów podpinają się nielegalnie do sieci - alarmuje Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Firma wypowiedziała wojnę nieuczciwym mieszkańcom. Po kilku latach przerwy właśnie reaktywowała specjalną grupę, która ma wytropić każdą nielegalną rurę.

  Przed laty najwięcej takich sytuacji zdarzało się na Zakrzowie, Strachocinie, Wojnowie, Maślicach, Ołtaszynie i Biskupinie. Pracownicy wodociągów rocznie demaskowali kilkaset takich przypadków. W sumie wykryli około 4,5 tysiąca dzikich przyłączy.
  Potem sytuacja się uspokoiła i sekcja nie była potrzebna. Teraz śledczy wracają.
  - Skupimy się na osiedlach, na których położone zostały nowe rury. To głównie Stabłowice, Muchobór i Oporów - zapowiada Sylwester Gwizdała ze specjalnej grupy.

  Ekipa już od pierwszych dni pracy ma ręce pełne roboty. Codziennie odkrywa co najmniej jedną nielegalną rurę wpiętą do kanalizacji.
  - Ludzie bywają perfidni. Potrafią z przydomowych szamb poprowadzić rurę do kanalizacji i w momencie, kiedy zbiornik jest pełen ścieków, zamiast go opróżnić, wylewają brudy do studzienki - opowiada Marcin Ratajczyk z MPWiK.

  Metoda działania nietypowych śledczych jest prosta - wtłaczają do kanału biały dym. - W przypadku istnienia przyłącza, dym będzie się wydobywać ze studzienek, odpowietrzników dachowych, rur spustowych i rynien - mówią.
  Kiedy mają wątpliwości, uruchamiają mikrokamery. Jak mówią, prawie na każdej kontrolowanej ulicy znajdują nielegalne wpięcia. Zdarzają się też nieuczciwi deweloperzy i całe ulice odprowadzające ścieki na lewo. Tak było ostatnio np. przy ul. Skałecznej w Leśnicy.

  Surowe kary
  Za nielegalne podpięcie do kanalizacji grożą surowe kary. Przede wszystkim każdy przyłapany właściciel mieszkania musi wpłacić równowartość rachunków za odprowadzanie ścieków za ostatnie 2 lata. Pokrywa też koszt pracy specjalnej grupy, czyli 1200 złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama