Odlotowy strzelec z Wałbrzycha

  Odlotowy strzelec z Wałbrzycha

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Krzysztof Cisek ma dwie wielkie pasje: latanie na szybowcach i strzelectwo sportowe. I w obydwu odnosi sukcesy. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w strzelectwie, a ostatnio udowodnił, że jak mało kto lata szybowcem.
  Latanie i strzelanie - dwie dyscypliny, które są pozornie zupełnie różne, ale w jednej i drugiej przydają się podobne cechy.
  - Wytrzymałość, umiejętność skupienia się i koncentracja - tłumaczy 21-letni Cisek.
  Pomimo młodego wieku pierwsze loty ma dawno za sobą. Teraz w szybowcu wzbija się na wysokość nawet 2 tysięcy metrów i pokonał już czterokrotnie, w jednym locie, trasę 300 kilometrów. Rok temu zdobył licencję instruktora pilota drugiej klasy i teraz szkoli innych. Prawdopodobnie jest najmłodszym instruktorem w kraju. Wyszkolił już dziewięć osób.

  Na swoim koncie, oprócz wyszkolenia przyszłych pilotów, ma już pierwsze sukcesy. W Pile, na XXXVI Szybowcowych Mistrzostwa Polski Juniorów, odniósł swój największy jak dotąd sukces: zdobył tytuł mistrza kraju. Ostatni raz pilot z aeroklubu w Jeleniej Górze, gdzie na co dzień lata, triumfował w tego typu zawodach 28 lat temu.

  - Zaczynałem samodzielne latanie, mając 16 lat. Rodzice musieli wyrazić na to zgodę. Tata nie miał oporów, bo jest instruktorem, pilotem szybowcowym i sędzią głównym zawodów krajowych. Mama właściwie też nie oponowała. Jak przestrzega się przepisów i zasad, to latanie jest bezpieczniejsze niż jazda samochodem. Kierowca ma gorzej od pilota, bo w jego auto może uderzyć ktoś inny. W powietrzu takie sytuacje raczej się nie zdarzają - wyjaśnia Cisek.
  Dodaje, że oczywiście podczas lotu, dla bezpieczeństwa, ma zawsze ze sobą spadochron.
  - Nie skakałem z nim jednak nigdy, bo nie opuszcza się dobrze funkcjonującego statku powietrznego - mówi.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama