Wrocław: Kto i po co wymyślił, napad na Redutę?

  Wrocław: Kto i po co wymyślił, napad na Redutę?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Napad na Redutę już na zawsze pozostanie jedną z wrocławskich tajemnic

  Napad na Redutę już na zawsze pozostanie jedną z wrocławskich tajemnic ©Paweł Relikowski

  W nocy z czwartku na piątek minęło 16 lat od napadu na klub nocny Reduta. Działał w lokalu na Wzgórzu Partyzantów, przy ul. Piotra Skargi.
  Napad na Redutę już na zawsze pozostanie jedną z wrocławskich tajemnic

  Napad na Redutę już na zawsze pozostanie jedną z wrocławskich tajemnic ©Paweł Relikowski

  Po latach śledztw i procesów ustalono, że grupa zamaskowanych napastników, którzy wpadli do Reduty, to policyjni antyterroryści i że działali na rozkaz dowódcy. Ale szczegółów nie wyjaśniono. Po co był ten rozkaz i kto wymyślił tę akcję? Wtedy głośno było o tym napadzie w całej Polsce. Później wszystko ucichło. Przed sądem stanęła mniej niż połowa uczestników zajścia.

  Wyrok zmieniano. Najpierw uniewinnienie - bo działali na rozkaz.
  Później skazanie - bo rozkaz był bezprawny i powinni byli odmówić. Wreszcie warunkowe umorzenie. Przestępstwo było, ale kary nie ma. Skazany został dowódca - za wydanie rozkazu. Wyroki usłyszeli też oficerowie za próbę zamiatania sprawy pod dywan.
  Lokal dla półświatka

  Na początku lat 90. w Reducie było kasyno. Pod koniec 1995 roku działała tu dyskoteka. Jej właścicielami i gośćmi bardzo interesowała się policja. To tu zbierało się towarzystwo z ówczesnego półświatka. Dwaj z trzech właścicieli lokalu stanęli później przed sądem w procesie wrocławskiego gangu. Jeden został skazany za udział w jego kierowaniu, drugi miał być członkiem grupy przestępczej.

  Ale w 1996 roku Reduta to jedna z niewielu wrocławskich dyskotek. Pewnie dlatego 8 marca 1996 poszło tam pobawić się kilku antyterrorystów. Zostali rozpoznani jako policjanci i poturbowani. Są dwie wersje. Policjantów: pobili nas. I właścicieli lokalu: byli agresywni, wyprosiliśmy ich.

  Ale jak to możliwe, że antyterroryści - w akcji zamaskowani, po to, by nikt ich nie poznał na ulicy - zostali zidentyfikowani na dyskotece? Ludzie z półświatka i policjanci spotykali się w siłowniach. Często wywodzili się z tego samego - sportowego - środowiska. Byli bokserami, trenowali wschodnie sztuki walki, judo, zapasy. Najbardziej prawdopodobna hipoteza jest taka, że incydent z 8 marca zapoczątkował późniejsze wydarzenia.

  Później była wizyta w Reducie jednego z antyterrorystów. Dzień przed napadem, w czwartek, 14 marca 1996 r. do dyskoteki przyszedł Janusz O., bokser, dowódca drużyny w kompanii antyterrorystycznej. Z jednym z właścicieli - mistrzem wschodnich sztuk walki - znał się ze wspólnych treningów w Gwardii Wrocław.

  Antyterrorysta był pijany. Jak opowiadali później właściciele dyskoteki, miał pretensje za to, co wydarzyło się 8 marca. Groził. Mówił, że wejdą w trzydziestu i zdemolują lokal. Zostawił kolegom wizytówkę: "Janusz O., dowódca drużyny".
  Dzięki temu właściciele byli przygotowani na najście. W piątek, 15 marca, wieczorem zadzwonili po ekipę Telewizji Dolnośląskiej. Chwilę po przyjeździe dziennikarzy grupa napastników wpadła do lokalu.

  Była krótka walka i odwrót. Czterej napastnicy stracili kominiarki. Goście rzucili się w pościg za uciekająca grupą.
  Ale wtedy na środek ulicy Piotra Skargi wyjechał nieoznakowany radiowóz, a w nim czterech policjantów kryminalnych z komendy wojewódzkiej. Napastnicy uciekli.

  - Jaka była wasza rola w akcji? Coście tam robili?
  - Byliśmy przypadkiem - mówi dziś jeden z pasażerów golfa. - Nie wiedzieliśmy, co się dzieje.
  - Niech pan powie prawdę. Dziś to ma znaczenie już tylko dla historii.
  - To jest właśnie prawda.

  Sprawa trafiła na czołówki gazet. Komenda Główna Policji nakazała szybkie wyjaśnienie szczegółów zajścia. Czterej policjanci, którzy stracili kominiarki, zostali namówieni przez oficerów z komendy wojewódzkiej, by wzięli winę na siebie. Mieli powiedzieć, że to była ich prywatna akcja. A reszta napastników to koledzy z podwórka, wynajęci za skrzynkę wódki. Obiecywano im, że zostaną przeniesieni do innej jednostki, a jak sprawa przycichnie, wrócą do kompanii. Słowa nie dotrzymano. Natychmiast, jak złożyli uzgodnione zeznania, zwolniono ich z pracy. Wtedy powiedzieli prawdę. To dzięki nim wiemy, jak to było.

  A było tak, że w piątek 15 marca 1996 r. dowódca kompanii Krzysztof K. rozkazał napaść na lokal. Mieli mieć cywilne ubrania i kominiarki. Mieli narobić zamieszania i wybiec z dyskoteki. Taką wersję wydarzeń przyjęły prokuratura i sądy zajmujące się tą sprawą. Ale nie wiemy nic więcej. Trudno sobie wyobrazić, żeby sam dowódca wymyślił taką akcję i wysłał na nią swoich chłopców.

  Dziś prawie wszyscy bohaterowie są już cywilami. Czterej zwolnieni ze służby funkcjonariusze, ci, co ujawnili prawdę, wrócili do policji po wygranym procesie w sądzie administracyjnym. Dziś policjantem jest tylko Andrzej W., wtedy sierżant, instruktor strzelania w kompanii. Teraz dzielnicowy.

  Marek Z., drugi z czwórki, jest komandosem, ale w wojsku. Wówczas szeregowy policjant, dziś oficer. Walczył w Afganistanie. Ale zaplątał się też w kryminalną historię z wyłudzaniem pieniędzy z PZU. Prokuratura oskarżyła go o oszustwo i podrabianie dokumentów. Proces trwa.

  Mirosław B., były bokser, odszedł z policji na emeryturę kilka lat temu. Ma pasiekę i robi miód. Rafał P. - wtedy jeden z najmłodszych policjantów w kompanii - dziś jest biznesmenem. Pod koniec procesu odszedł z policji , skończył studia. Prowadzi niewielką firmę we Wrocławiu, zatrudniając kilka osób. - Dziś, gdybyście mieli tę historię opowiedzieć raz jeszcze, jak by wyglądała? - Tak samo. Myśmy wtedy mówili tak, jak było naprawdę - odpowiada dzielnicowy Andrzej W.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ppio

   at (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   prawda była taka że chodziło w reducie o pieniądze , KAT (nieoficjalnie) chciał dużo kasy za "ochrone" reduty, właściciele nie chcieli zapłacić haraczu to KATowcy wpadli i narobili dymu ot tak to było

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto i po co wstawił w tytule przecinek?

   bzyku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 29

   Analfabeta, który pragnie udowodnić, że załapać się na dziennikarza może każdy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co rybak?

   zoro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

   o co tu się rozchodzi rybak,kotlety odgrzewasz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W

   aeghujigh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 24

   W najściu na Redutę brał udział także inny Andrzej W. - w latach późniejszych instruktor w jednej z wrocławskich szkół nauki jazdy. A przynajmniej sam tak twierdził.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIEWIELU DYSKOTEK?

   WROCŁAWIANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 136 / 90

   (...)to jedna z niewielu wrocławskich dyskotek. Pewnie dlatego 8 marca 1996 poszło tam pobawić się kilku antyterrorystów (...)
   poszli się tam bawić bo nie mogli pójść do tych nielicznych--->
   OD...rozwiń całość

   (...)to jedna z niewielu wrocławskich dyskotek. Pewnie dlatego 8 marca 1996 poszło tam pobawić się kilku antyterrorystów (...)
   poszli się tam bawić bo nie mogli pójść do tych nielicznych--->
   OD ZMIERZCHU DO ŚWITU, BROK,ROCKER, KOLOR, ZWIĄZKI TWÓRCZE, MIĘDZY MOSTAMI, QUEEN, TAWERNA 2X, BACHUS, ZIELONY KOGUT, ŚWIEBODZKI, HALA LUDOWA(NAJWIĘKSZA W POLSCE NA 5000 OSÓB Z NAJLEPSZYM NAGŁOŚNIENIEM
   OCH_DZIENNIKARSTWO WROCŁAWSKIE.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   f

   f (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 94

   mowa o latach 96 tempa dzido


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   pkr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 23

   No toż ci właśnie wymienił dyskoteki działające w tych latach. I to też tylko te najbardziej znane.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przeklęte miejsce

   wod-nick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 108 / 99

   To cholerne wzgórze Partyzantów powinni zbadać radiesteci. Kojarzy się prawie wyłącznie z dramatami jak katastrofa w 1967 r. czy ten napad w 1996 r. Czasem jeszcze kogoś tam zamordują. Wszelkie...rozwiń całość

   To cholerne wzgórze Partyzantów powinni zbadać radiesteci. Kojarzy się prawie wyłącznie z dramatami jak katastrofa w 1967 r. czy ten napad w 1996 r. Czasem jeszcze kogoś tam zamordują. Wszelkie próby ożywienia tego trefnego miejsca sa bezskuteczne. Kolejne zainstalowane tam lokale czy firmy po krótkim czasie padają jak muchy. W samym centrum miasta stoi odpychający, zaniedbany, opustoszały truposz! Czy to klątwa gauleitera Karla Hankego z Festung Breslau, który przez pewien czas tam urzędował? To miejsce powinno być zrównane z ziemią, a nastepnie, po odpromieniowaniach itp. egzorcyzmach, powinno się urządzić je od samego początku, najlepiej jako park.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odgrzewany kotlet

   kur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 41

   ale skoro juz sie za niego zabieramy, warto byłoby wspomnieć o jeszcze jednej konsekwencji tamtego zajścia. Otóż po tamtym zdarzeniu we Wrocławiu zlikwidowano całkowicie policję antyterrorystyczna....rozwiń całość

   ale skoro juz sie za niego zabieramy, warto byłoby wspomnieć o jeszcze jednej konsekwencji tamtego zajścia. Otóż po tamtym zdarzeniu we Wrocławiu zlikwidowano całkowicie policję antyterrorystyczna. Przez wiele lat tak duże miasto jak Wrocław nie miało jednej z najważniejszyh formacji policyjnych. Dziwię się, że przez tyle czasu zanim powstał wrocławski SPAT nie było to nagłośnione w mediach...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   pkr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   Nie zlikwidowano tylko wywalono wszystkich ze służby a na ich miejsce zatrudniono nowych (a najczęściej nowych-starych). To się już o ile pamiętam nie nazywała antyterrorka tylko jakoś inaczej, ale...rozwiń całość

   Nie zlikwidowano tylko wywalono wszystkich ze służby a na ich miejsce zatrudniono nowych (a najczęściej nowych-starych). To się już o ile pamiętam nie nazywała antyterrorka tylko jakoś inaczej, ale spełniało te same funkcje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A po co nagłaśniać?

   chózjor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 40

   Ważne, że takie informacje w mediach lokalnych były. Kto interesował się sprawam we Wrocławiu, to bez problemu mógł się o tym dowiedzieć.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama