Jak zapamiętaliśmy ten dzień

  Jak zapamiętaliśmy ten dzień

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża, wraz z "Polską-Gazetą Wrocławską" dostaniecie Państwo specjalny dodatek, w którym znani Dolnoślązacy opowiadają, jak zapamiętali ten szczególny dzień.
  16 października 1978 roku był trzecim dniem konklawe zorganizowanego po nagłej śmierci Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni. Tuż po godzinie 18.18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się biały dym, zwiastujący dokonanie wyboru nowej głowy Kościoła rzymskokatolickiego.

  O godz. 18.44 kardynał Pericle Felici wygłosił zwyczajową formułę:
  "Annuntio vobis gaudium magnum" (Zwiastuję Wam radość wielką) - "Habemus Papam"!
  (mamy Papieża), a następnie przedstawił go zebranemu tłumowi: "Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla qui sibi nomen imposuit Ioannis Pauli Secundi" (Karol, Świętego Rzymskiego Kościoła kardynał, Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł Drugi).

  Jan Paweł II powiedział wtedy do zebranych:
  "Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji (...). Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, to mnie poprawcie".

  Jak Dolnoślązacy zapamiętali dzień wyboru Papieża Polaka? Czytaj w czwartek, 16 października w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama