Ograniczą pomoc dla inwalidów

  Ograniczą pomoc dla inwalidów

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wiceminister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych, spotkał się w Dusznikach-Zdroju z szefami firm, które zatrudniają inwalidów.
  Dyskutowano o kontrowersyjnych planach ograniczenia, od 1 stycznia, wsparcia dla zakładów pracy chronionej. W Polsce działa ponad 1500 takich zakładów. Zatrudniają ok. 180 tys. niepełnosprawnych. Jeśli rząd zmniejszy im dotacje, zaczną zwalniać inwalidów.
  - Zakłady pracy chronionej nie będą miały racji bytu, skoro dotacje na zatrudnianie inwalidów będą takie same, jak dla firm działających na otwartym rynku - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
  - Najpierw ucierpią pracownicy z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, bo głównie tacy pracują w ZPCh. Oni na pewno nie znajdą nowego zajęcia na otwartym rynku - dodaje Andrzej Łyczek z kłodzkiej firmy Sexstil, produkującej bieliznę. - Teraz zatrudniamy prawie stu niepełnosprawnych. Dla nas zapowiadana przez rząd nowela oznacza zmniejszenie refundacji na płace o ponad 30 tys. zł miesięcznie.

  Zakłady pracy chronionej stracą od 25 do 60 procent dotacji na płace (w zależności od tego, czy zatrudniają osoby z umiarkowanym czy znacznym stopniem niepełnosprawności).
  - Alternatywy nie ma - przekonuje poseł Sławomir Piechota, który towarzyszył ministrowi Dudzie w Dusznikach. - Musimy dostosować nasze prawo do unijnych wymogów. Firmy muszą być wspierane jednakowo. Jeśli tego nie zrobimy, powtórzy się sytuacja ze stoczniami. Urzędnicy zapukają do wybranych zakładów pracy chronionej i zażądają zwrotu pieniędzy.
  - Rozumiem niepokój pracodawców, ale w Europie Zachodniej odchodzi się od wspierania zakładów pracy chronionej. W tym roku w Wielkiej Brytanii zamknięta zostanie ostatnia taka firma - mówi wiceminister Duda. - I tam ponad 40 procent niepełnosprawnych ma pracę, a u nas 17 proc.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama