Wrocław: Kto potrącił kontrolerów MPK?

  Wrocław: Kto potrącił kontrolerów MPK?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  16 września 2006 r. rozpędzone auto potrąciło trzy osoby w centrum Wrocławia. Kto był kierowcą? Proces o to trwa już szósty rok.
  Sąd uznał, że za kierownicą opla siedział 18-letni wówczas uczeń technikum

  Sąd uznał, że za kierownicą opla siedział 18-letni wówczas uczeń technikum ©Janusz Wójtowicz

  Od sześciu lat wrocławski sąd zastanawia się, czy Rafał K. z Obornik Śląskich był sprawcą tragedii na przejściu dla pieszych przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu. Czy to on kierował rozpędzonym czerwonym oplem astrą, który potrącił trójkę kontrolerów wrocławskiego MPK i uciekł z miejsca zdarzenia?

  Kamery, które nie widzą
  W tej sprawie zapadło już pięć wyroków. Dwa uniewinniające Sądu Rejonowego, dwa uchylające uniewinnienie Sądu Okręgowego i jeden skazujący na trzy lata więzienia. Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście wydał go 27 lutego.
  - Będzie apelacja. Za darmo, za kogoś nie będę siedział - powiedział Rafał K. po tym, jak usłyszał, że jest winny.
  Sprawa kolejny więc raz trafi do Sądu Okręgowego.

  A przecież ta historia powinna być prosta do wyjaśnienia. Zdarzyła się 16 września 2006 około 6.30 w centrum. Na skrzyżowaniu, gdzie jest system miejskich kamer. Wokół świadkowie. A na dodatek samochód na miejscu wypadku zgubił tablicę rejestracyjna.

  Ale film z monitoringu jest złej jakości. Widać tylko datę, godzinę i zarysy trzech pojazdów: autobusu, tramwaju i feralnego opla. Nie ma nic, co mogłoby pomóc w ustaleniu, kto był kierowcą? Bo właściciel opla zarzeka się, że on nie. On był na wódce. Z dwoma przypadkowo poznanymi mężczyznami. I jak już zdrowo popili, to we trójkę wsiedli do auta. Prowadził jeden z nieznajomych. Prokuratura przekonuje, że to Rafał K. Dziś 24-latek. Wówczas uczeń technikum mechanicznego.

  Cisza była kompletna
  Pani Anna ma 50 lat. Do dziś odczuwa skutki wypadku. Utyka na prawą nogę, czasem boli ją rozbita głowa. - W tamtym czasie byłam zatrudniona jako kontroler biletów - zeznawała w czasie procesu, na jednej z rozpraw. - Pracowałam wtedy od godziny 6.00 rano. Była z dwójką innych kontrolerów. Postanowili przejść z przystanku tramwajowego na skrzyżowaniu Świdnickiej i Piłsudskiego pod arkady. - Weszliśmy na jezdnię - opowiadała sądowi.

  - Słyszałam, jak kolega powiedział "uważaj" i poczułam bardzo silne uderzenie w bok prawej nogi, usłyszałam potworny huk. Poczułam, że ląduję na jezdni, cisza była kompletna. Kontrolerka Danuta dziś jest rencistką. Pamięta, że jechali tramwajem "siedemnastką". Wysiedli na skrzyżowaniu. Pamięta, że powiedziała do Anny i kontrolera Sebastiana: "Chodźcie, bo zielone". Niewiele więcej. Sebastian nie pamięta nic.

  Rozpędzony opel astra wjechał na przystanek, na chwilę zwolnił, a potem znów przyspieszył. Skręcił w ulicę Bałuckiego. Na miejscu wypadku zgubił tablicę rejestracyjną. Należała do auta, którego właścicielem był Marek W. Karany m.in. za jazdę po pijanemu.

  Spotkanie pod celą
  Po kilku godzinach od wypadku zgłosił się na komisariat z kolegą Tomaszem S. Mówili, że poznali się przypadkowo w okolicach Dworca Głównego. Poszli na piwo. Tam doczepił się jeszcze jeden. Mówił, że jest z Obornik, miał rękę w gipsie. Rano 16 września - gdy byli już mocno pijani - ten trzeci, ten z Obornik i z ręką w gipsie - miał siąść za kierownicą opla. Marek W. był na tylnym siedzeniu. Tomasz siedział koło kierowcy. Ruszyli ze Stawowej na Piłsudskiego. Po wypadku rozstali się z kolegą. Marek i Tomasz zostali aresztowani. Po kilku tygodniach do celi Tomasza wprowadzono Rafała. Aresztowany za włamanie. Tomasz rozpoznał w nim kierowcę feralnego opla.

  Wszystko opowiedział policjantom. Jego wersję potwierdził Marek W. Potem wycofał się. Rafała obciążają też przypadkowi świadkowie zdarzenia. Chociaż na początku - zaraz po wypadku - nie opisywali szczegółowo kierowcy. Stojący wówczas na przystanku Janusz M. opisał kierowcę jako "mężczyznę w wieku około 20 lat, który ma wydatną krtań". W listopadzie 2006, gdy na policji pokazano mu tablice ze zdjęciami, wskazał Rafała K. - Odpowiada mi wiek, kształt głowy i ta charakterystyczna krtań - mówił. Rafała, jako sprawcę, wskazał też podczas pierwszego z trzech procesów, jakie toczyły się w tej sprawie. Inny świadek również "na 90 procent" rozpoznał Rafała .

  Obrońca mecenas Ewa Klee-Sanak ma wątpliwości, czy te zeznania są wiarygodne. Czy mogli zapamiętać wygląd kierowcy auta jadącego dużą prędkością przez skrzyżowanie. Jego twarz widzieli przez ułamek sekundy. Mecenas Klee-Sanak proponowała eksperyment. Chciała, by świadkowie stanęli na tym samym skrzyżowaniu i próbowali zapamiętać twarz kierowcy. Sąd nie zgodził się.

  Prokuratura miała jeszcze włos znaleziony w aucie i ślady zapachowe. Żaden z nich nie wskazał na Rafała.
  Marek i Tomasz zostali skazani za utrudnianie śledztwa w sprawie wypadku. Proces Rafała wciąż trwa. Uzasadniając ostatni wyrok skazujący z lutego, sąd podkreślał, że żaden dowód z osobna nie wystarczyłby do skazania.

  Ale wszystkie główne wyjaśnienia kolegi z celi oraz naocznych świadków uzupełniają się i "wzajemnie zazębiają".
  Zeznania rodziny Rafała, że w chwili zdarzenia był w domu, a nie we Wrocławiu, oraz że nigdy nie miał gipsu na ręce, sąd uznał za niewiarygodne.

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wideo z tego wypadku

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   http://www.youtube.com/watch?v=0OH3uofZsR4

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kwestia gipsu

   radis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 39

   takie rzeczy, według moich informacji, w stanie są rozstrzygnąć biegli sądowi. Oni ponad wszelką wątpliwość stwierdzą, czy kość była kiedykolwiek złamana.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale trzeba chciec

   Sądy do pieca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   A sądowi się nie chce i tyle, a to mogłoby być wystarczające. Nie miał to ktoś sciemnia, miał to on ściemnia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   film z monitoringu był złej jakości

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 5

   No to wymienić monitoring na lepszy. Na taki, który zapisze wszystko w jakości HD. Mamy wiek 21. Co to za zapis, na którym widać tylko zarys samochodu i zarys autobusu. Ukarać osoby, które...rozwiń całość

   No to wymienić monitoring na lepszy. Na taki, który zapisze wszystko w jakości HD. Mamy wiek 21. Co to za zapis, na którym widać tylko zarys samochodu i zarys autobusu. Ukarać osoby, które zainstalowały atrapy kamer i fikcyjny monitoring.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zlom

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 28

   Oj żebyście ludzie widzieli jaki mamy monitoring w mieście, monitory jedne z pierwszych jakie wyszly na jednym ekranie 19 cali 15 obrazów z kamer to sami sie zastanowcie co tam mozna zobaczyć no...rozwiń całość

   Oj żebyście ludzie widzieli jaki mamy monitoring w mieście, monitory jedne z pierwszych jakie wyszly na jednym ekranie 19 cali 15 obrazów z kamer to sami sie zastanowcie co tam mozna zobaczyć no chyba że przez lupe ale jaki pan taki kram. Brawo Dudi kup lepiej nowe samochody żeby ci dupcie woziły zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu aż 6 lat?

   mariusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   Widziałem w nowym serialu Prawo Agaty, że to powinno być szybciej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TAK

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   A jak zająłby sie tą sprawą wydział W11, a wysokim sądem byłaby anna maria wesołowska...to z pewnością jeszcze krócej.
   Mnie zadziwia fakt, że nie znalazł się odważny, który pojechałby za sprawcą...rozwiń całość

   A jak zająłby sie tą sprawą wydział W11, a wysokim sądem byłaby anna maria wesołowska...to z pewnością jeszcze krócej.
   Mnie zadziwia fakt, że nie znalazł się odważny, który pojechałby za sprawcą potrącenia...a tak. 6 lat patologii sądowych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   winna jest cała trójka

   wrocławianiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 4

   Jeśli wszyscy trzej po większym alkoholu wsiedli do tego samochodu to nie jest istotne kto prowadził - winni są wszyscy trzej i należy ich ukarać. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów ( może z...rozwiń całość

   Jeśli wszyscy trzej po większym alkoholu wsiedli do tego samochodu to nie jest istotne kto prowadził - winni są wszyscy trzej i należy ich ukarać. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów ( może z wyjątkiem roweru) powinien być karą dodatkową.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tak w to nie wierze że go zatrzymali - to podpucha.

   Krystian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 19

   Przez tydzień nie wyjeżdżam bordową astrą z garażu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie tu miało być ;-)

   Krystian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 8

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja wiem kto, ja wiem kto

   ESI_SW39 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 7

   To policjant wracający ze służby. Był pijany.
   Sytuacja podobna do tej w Olszynie.
   Tylko tam policjant potrącił rowerzystę i wlókł go za samochodem. Rowerzysta nie miał tyle szczęścia i zginął na...rozwiń całość

   To policjant wracający ze służby. Był pijany.
   Sytuacja podobna do tej w Olszynie.
   Tylko tam policjant potrącił rowerzystę i wlókł go za samochodem. Rowerzysta nie miał tyle szczęścia i zginął na miejscu.
   Tutaj też stawiałbym na pijanego policjanta który utrudnia odkrycie prawdy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mała podpowiedź

   daro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 8

   moja propozycja jest taka, skoro ustalono, że tych trzech frajerów było w samochodzie, ale niewiadomo który był kierowcą to wymierzyć im wszystkim solidarnie taką samą karę, jeden prowadził...rozwiń całość

   moja propozycja jest taka, skoro ustalono, że tych trzech frajerów było w samochodzie, ale niewiadomo który był kierowcą to wymierzyć im wszystkim solidarnie taką samą karę, jeden prowadził powodując wypadek, dwaj pozostali nie powstrzymali go przed brawurową jazdą po kieliszku więc stopień winy taki sam. Swoją drogą wieśniaki cwaniakujący po polnych drogach w pobliskich wioskach nie nadają się do prowadzenia samochodu w mieście, takich to można puścić jedynie ciągnikiem w pole.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no wlasnie najgorsze

   mia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 44

   ze nie ma dowodow, ze ta 3 byla w aucie.. zeznania sa sprzeczne, oni sie nie przyznaja..cala sprawa mocno smierdzi, ale to jest kpina zeby przez 6 lat nie wyjasniono tej sprawy........


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic nie można ?

   merol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 6

   To co nie można sprawdzić czy miął złamaną rękę ?
   Sąsiedzi nie pamiętają czy chodził z ręką w gipsie ?
   Nie ma dokumentacji medycznej na pogotowiu z gipsowania ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama