Rodzice walczą ze szkołą o dobre imię syna

  Rodzice walczą ze szkołą o dobre imię syna

  Marta Gołębiowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pierwszy rok w nowej szkole nie zaczął się dla 13-letniego Dawida szczęśliwie. Kilku kolegów z pierwszej klasy Gimnazjum nr 25 przy ul. Orzechowej zaczęło robić sobie z niego żarty. Dawid jest inteligentny i wrażliwy. Dobrze się uczy, ale nie do końca odnajduje w nowej sytuacji i nowym otoczeniu. Dla niektórych rówieśników to okazja do szyderstw.
  Pan Rafał, ojciec Dawida, momentami czuje się już bezradny wobec wydarzeń w szkole syna

  Pan Rafał, ojciec Dawida, momentami czuje się już bezradny wobec wydarzeń w szkole syna ©Janusz Wójtowicz/ Gazeta Wrocławska

  Na początku lutego, pod presją trzech chłopców, którzy go zastraszali, chłopiec zaproponował nauczycielce geografii 10 złotych za poprawienie oceny z czwórki na piątkę. To przeważyło szalę. Nauczycielką geografii w Gimnazjum nr 25 jest wicedyrektorka, Bożena Grabowska-Jara. Propozycja ucznia ją oburzyła. Sprawa trafiła do dyrektorki, Elżbiety Chrobak, a ta wezwała rodziców Dawida i jego wychowawczynię na rozmowę. Chłopiec bronił się, że do prowokacji zmusili go koledzy. Na tym się jednak skończyło.

  W poniedziałek 27 lutego, po lekcjach, jeden z kolegów kopnął 13-latka w prawy nadgarstek tak mocno, że kość jest złamana w kilku miejscach. Rodzice zgłosili pobicie policji. Dawid nie może pisać. Przestał też chodzić do szkoły, boi się.
  Na początku marca rodzice Dawida wysłali pisma do dolnośląskiego kuratorium oświaty, Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej i do dyrektorki gimnazjum, informując o mobbingu, którego ofiarą jest w szkole ich syn.

  Problem w tym, że dyrekcja i nauczyciele do tej pory nic nie zrobili, by oczyścić atmosferę. Przeciwnie, wychowawczyni klasy, do której chodzi Dawid, Bożena Toda, wydała opinię, z której można się dowiedzieć, że to Dawid prowokuje rówieśników, kłamie, robi z siebie ofiarę i odmawia wszelkiej pomocy. Pani Toda ma tytuł tutora, czyli nauczyciela-trenera, który prowadzi indywidualnie każdego ucznia. Na spotkaniu z rodzicami pokazała im swój dyplom Anioła Życzliwości.

  Pan Rafał, ojciec Dawida, jest oburzony opinią wychowawczyni. - Wmawiają mi i żonie, że nasz syn jest manipulatorem, zamiast stanąć w obronie słabszego - mówi mężczyzna. Dodaje, że rozważają przeniesienie syna do gimnazjum przy ul. Ślężnej. - Boimy się jednak, że przylgnie do niego niesprawiedliwa etykietka trudnego ucznia. Będę walczył o jego dobre imię - zapowiada pan Rafał.

  Zenon Ukleja, psycholog z dolnośląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej, który zajął się sprawą chłopca, mówi bez ogródek, że to Dawid jest w tej sytuacji ofiarą. - Kilku kolegów stale mu dokucza, a nauczyciele zdają się tego nie dostrzegać - mówi psycholog. Dodaje, że zna już chłopca na tyle, by stwierdzić, że można mu wierzyć. - On cierpi. Ma objawy fobii szkolnej. Potrzebuje wsparcia, a nie obwiniania - przekonuje Ukleja.

  Dyrektorka gimnazjum, Elżbieta Chrobak, mówi, że szkoła potrzebuje czasu, by przyjrzeć się sprawie. - Sprawdzimy rzetelność i zasadność zarzutów stawianych szkole przez rodziców w piśmie z 2 marca - mówi Chrobak. Dodaje, że po wyjaśnieniu sytuacji podejmie dalsze czynności. - Najważniejsze jest dla nas dobro dziecka - podkreśla dyrektorka.
  Sprawę Dawida w kuratorium prowadzi Mariola Kolan. - Dostaliśmy pismo, sprawa jest w toku - mówi wizytatorka. Szkoła w tej sytuacji powinna natychmiast podjąć działania.

  Co czeka Dawida
  Tłumaczy Janina Jakubowska, rzeczniczka wrocławskiego kuratorium.
  Poprosimy dyrekcję o raport z dotychczas podjętych działań w sprawie ucznia. Jeśli reakcji nie będzie, a rodzice ponownie zwrócą się do nas z prośbą o interwencję, skierujemy do szkoły wizytatora. Jeżeli potwierdzi on zarzuty rodziców, kuratorium przekaże dyrektorce konkretne zalecenia. Szkoła będzie musiała ob-jąć Dawida ponadprogramową opieką, włączając w to psychologa, pedagoga i dyskusje z klasą na lekcjach wychowawczych. Uwagę trzeba poświęcić też dokuczającym mu uczniom. Na wykonanie zaleceń szkoła będzie miała miesiąc. Jeśli tego nie zrobi, sprawą zajmie się wydział edukacji urzędu miasta.

  Czytaj także

   Komentarze (186)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic w sumie ciekawego

   Tak, gdyby ktoś to jeszcze czytał. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Faktycznie to nikt się nie pojawił, nic się nie stało, kuratorium nie było, świat się nie skończył.
   Każdy o tym zapomniał. Także to tyle...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Kuratorium

   Anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

   A to ciekawe, bo w klasie I nie podam jakiej uczeń był "zaszczuty" od września. Po rozmowie ze mną i to grubo po półroczu, poprosiłam go, by powiedział o wszystkim rodzicom, by go przenieśli do...rozwiń całość

   A to ciekawe, bo w klasie I nie podam jakiej uczeń był "zaszczuty" od września. Po rozmowie ze mną i to grubo po półroczu, poprosiłam go, by powiedział o wszystkim rodzicom, by go przenieśli do innej klasy lub szkoły, co po około tygodniu zrobili. Jakoś nowa klasa nie ma do niego żadnych zastrzeżeń, jakie poprzednia miała.
   Nauczyciele nic nie widzieli? Miało dojść do kolejnej tragedii?
   Szkoła z dużą rotacją, zgadnijcie dlaczego? Skoro jest tak fajnie, bezpiecznie, kulturalnie, uczciwie wśród wszystkich ... Mam nadzieje, ze Kuratorium zajmie się tym gimnazjum ale tak porządnie i zacznie od zmiany osób, którym tam wszyscy podlegają, a będzie to dobra, przyjazna i bezpieczna szkoła. Nauczyciele (do większości) miejcie odwagę razem zgłosić w Kuratorium, co tam się dzieje, a co nie wypada tu pisać, bo to sprawa raczej do sądu. Wem, że cieżko o pracę i że się boicie, ale czy chcecie dalej pracować w takim poniżeniu i strachu?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre imię szkoły legło w gruzach przez niedokładną pracę dziennikarza

   -Anonima (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

   Chodzę do tej szkoły i dowiedziałam się o tym dopiero na j. polskim, kiedy mieliśmy przynieść jakiś artykuł lub notkę prasową. Ten kto napisał ten artykuł powinien dokładnie przyjrzeć się sprawie i...rozwiń całość

   Chodzę do tej szkoły i dowiedziałam się o tym dopiero na j. polskim, kiedy mieliśmy przynieść jakiś artykuł lub notkę prasową. Ten kto napisał ten artykuł powinien dokładnie przyjrzeć się sprawie i nie stawać po żadnej ze stron (mieliśmy o tym nawet dyskusję:)) To gimnazjum jest naprawdę dobre! Gdyby był zastraszany to na tutoringu (osobistych rozmowach o problemach, relacjach i takich tam) powiedziałby wszystko pani Todzie. Pani Bożena Toda od razu zażegnałaby spór i przywróciłą spokój. To jest naprawdę miła osoba i nie powiedziałaby czegoś, czego nie wie na pewno, więc jeżeli powiedziała, że to Dawid jest winien, ja jej wierzę. Poza tym mam koleżanki w tej klasie i znam ją (klasę) na wylot. Nie ma tam osób, które zastraszają. Poza tym te klasy (nie będę podawać litery) zawsze wybierane są z pośród najlepszych, najgrzeczniejszych uczniów. Więc nigdy jeszcze nie było żadnych niegrzecznych uczniów w klasach x :) . A u psychologa łatwo można udawać zastraszane dziecko... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czasem to niewiadomo komu wierzyć...

   Pan Dr0ps (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 21

   Noo, może nie z najgrzeczniejszych, ale z najlepszych to się zgodzę. I prawda jest taka że gdyby coś było zgłoszone do P. Tody, to problem nigdy by nie powstał, "źli uczniowie" mieli by rozmowę z...rozwiń całość

   Noo, może nie z najgrzeczniejszych, ale z najlepszych to się zgodzę. I prawda jest taka że gdyby coś było zgłoszone do P. Tody, to problem nigdy by nie powstał, "źli uczniowie" mieli by rozmowę z nauczycielem w obecności rodziców, i ujemne punkty, nauczyli by się że robią źle. Ale fakt był taki że nauczycielowi nic zgłoszone nie było, a Dawid dalej prowokował.

   Chyba nie każdy od razu pobiegnie do nauczyciela, jeśli ktoś wyzwie Ci matkę, wyzwie na "solo" i obrazi przy całej szkole?

   I pragnę tu zaznaczyć że mnie jako jedynego z tej klasy nie obraził, ani nie wyzwał... Po prostu wystarczyło spędzić parę przerw obserwując go...

   Jeśli tak traktujemy sytuacje to ja sobie pójdę pod ZUS, obrażę każdego z pracowników po czym wyprowadzą mnie, a następnego dnia pójdę do psychologa któremu powiem że to oni mnie obrażali a ja tylko się broniłem, i jeszcze tego samego dnia zobaczę to w faktach o 19:00.

   A tak naprawdę - W szkole nie było ani żadnego kuratora, ani nikogo kto miałby sprawę zbadać, po prostu się przeniósł i tak sprawa wygląda do teraz...

   Więc co tu dużo gadać... - Świat w rękach debili...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   paragraf

   anonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   Tobie też koledzy kości połamali i wszystko dalej jest ok?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spamujemy!

   Spamujemy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 35

   Spamujemy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spamujemy!

   Spamujemy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 37

   Spamujemy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spamujemy!

   Spamujemy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 34

   Spamujemy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spamujemy!

   Spamujemy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   Spamujemy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spamujemy!

   Spamujemy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 31

   Spamujemy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spamujemy!

   Spamujemy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   Spamujemy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spamujemy!

   Spamujemy! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

   Spamujemy!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama