Chodnikowy kamień Edyty Stein

  Chodnikowy kamień Edyty Stein

  Cezary Kaszewski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W niedzielę na bruku chodnika przy ulicy Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu pojawiła się nowa kostka. To wmurowany przez niemieckiego artystę Guntera Demniga kamień pamięci o treści: "Tu mieszkała Edith Stein, ur. 1891, zgładzona 9.08.1942 w Auschwitz".
  Działanie twórcy jest częścią jego europejskiego projektu sztuki o nazwie "Stolpersteine".
  Mały kwadratowy kamień ma błyszczące lico wykonane z miedzi. Zamieszkały w Kolonii artysta od lat upamiętnia podobnymi kamieniami ofiary nazizmu.
  W Europie jest już ponad 16 tysięcy tego typu tablic w ponad 300 różnych miejscach. Kamień wmurowany wczoraj we Wrocławiu jest pierwszym takim w Polsce.


  Pomysłodawczynią kamienia dla Edyty Stein była Sabine Schmalzried, Niemka, która przyjechała do Krzyżowej w ramach akademickiego programu Leonardo.
  - Widziałam podobne kamienie w Berlinie - opowiada Schmalzried.
  - Po przyjeździe do Wrocławia poznałam Towarzystwo im. Edyty Stein i to ono doprowadziło sprawę do finału.

  Gunter Demnig zaczął swój projekt w Berlinie w dzielnicy Kreuzberg w 1996 roku i początkowo działał nielegalnie. Oficjalną działalność rozpoczął w 2000 roku.
  - Edyta Stein jest najbardziej znaną osobą, której dotąd poświęciłem swój kamień - powiedział nam wczoraj artysta.
  - Nie zadecydowała jednak o tym jej świętość, tylko fakt, że była ofiarą nazizmu i zginęła w komorze gazowej Auschwitz - zastrzegł.

  Gunter Demnig postawił już swoje chodnikowe pomniki w Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach oraz na Węgrzech. Teraz także w Polsce.
  Po wmurowaniu kamienia, kadisz za rodziców Edyty Stein odmówił w niedzielę przy ul. Nowowiejskiej rabin James Badeen z Oksfordu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama