Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety są silne, ale dyskryminowane

Katarzyna Kaczorowska
Mikołaj Nowacki/ Gazeta Wrocławska
W 2011 roku na 100 Polaków przypadało 107 Polek. Wśród osób w wieku powyżej 65 lat ta proporcja jest jeszcze bardziej szokująca - na 100 mężczyzn przypada 165 kobiet. Dla odmiany wskaźnik zatrudnienia w naszym kraju jest odwrotny - wśród osób w wieku od 25 do 65 lat pracuje zaledwie 60 Polek i 74,3 Polaków.

Dyskryminacja dotyczy przede wszystkim nie tyle samego dostępu do rynku pracy, ile wysokości zarobków. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w zeszłym roku, im wyższy szczebel zarządzania, tym nierówności płacowe są większe.

W przypadku pracowników szeregowych, płace kobiet są przeciętnie niższe o 250 złotych, specjalistów - już 784 zł, kierowników 1000, a na najwyższym szczeblu zarządzania te różnice sięgają nawet 3000 zł. Różnice zarobków dotyczą nie tylko zajmowanych stanowisk, ale również branż. W energetyce i ciepłownictwie to zaledwie 4,5 procenta, ale już w ubezpieczeniach mężczyźni zarabiają nawet do 35 procent więcej niż kobiety. Te nierówności są tym bardziej uderzające, jeśli weźmie się pod uwagę poziom wykształcenia Polek - to one w 2010 roku stanowiły 65 procent absolwentów szkół wyższych.

Co więcej, według danych Eurostatu za lata 2004-2009, kobiet jest więcej na kierunkach ścisłych, a Polska w tym obszarze jest powyżej średniej krajów Unii Europejskiej.

Według specjalistów do spraw rekrutacji różnice w zarobkach to przynajmniej w jakiejś części skutek postawy samych kobiet - już na starcie, przy podejmowaniu pierwszej pracy, rzadko negocjują wysokość pensji, nie zgłaszają żądań płacowych, a pytanie wprost zaniżają oczekiwane stawki.

Wczoraj o godzinie 14 biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbyła się debata "Różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn". Uczestniczyli w niej będą:
- Piotr Borys - poseł do Parlamentu Europejskiego
- dr Ewa Groszewska - socjolog
- dr Bożena Ryszawska - Grzeszczak - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Patricia Popławska - Prezes Zarządu firmy Clarena
- Katarzyna Roj - kuratorka galerii BWA Design we Wrocławiu
- Mirosława Stachowiak - Różecka - wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia
- dr Aldona Wiktorska - Święcka - Uniwersytet Wrocławski
- Ilona Zmarlak - specjalista prawa pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobiety są silne, ale dyskryminowane - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska