Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Politechnika szkoli chirurgów (ZDJĘCIA)

Paulina Czarnota, fot. Paweł Relikowski
Politechnika Wrocławska kupiła symulator, dzięki któremu studenci Akademii Medycznej mogą ćwiczyć wykonywanie zabiegów laparoskopowych. Ma on pomóc przyszłym chirurgom zdobyć niezbędne doświadczenie zanim przystąpią do operacji na pacjentach. To pierwsze takie urządzenie we Wrocławiu.

Tekst alternatywny

W tym semestrze skorzysta z niego ok. 150 studentów piątego roku medycyny na Akademii Medycznej. - Myślę o specjalizacji z chirurgii. A to urządzenie pozwala oswoić się ze sprzętem do wykonywania zabiegów laparoskopem. Szkolimy niezbędną przy zabiegu koordynację ruchów- mówi Grzegorz Makaś, student V roku medycyny na AM.

Tekst alternatywny

Zabiegi operacyjne metodą laparoskopową są mniej inwazyjne niż zwykłe operacje. Wykonuje się je przy użyciu kamery wideo i specjalnych, cienkich narzędzi, wprowadzanych do wnętrza ciała przez kilkumilimetrowe nacięcia. Za pomocą kamery obraz przekazywany jest do monitora, który na czas zabiegu staje się "okiem" chirurga. Dzięki temu pacjenci mają mniejsze blizny.

Tekst alternatywny

- Symulator, z którego korzystają studenci, to oryginalne urządzenie do zabiegów laparoskopowych. Dzięki niemu mogą zobaczyć, jak wszystko wygląda na prawdziwej sali operacyjnej- tłumaczy prof Zygmunt Grzebieniak, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej AM we Wrocławiu.

Tekst alternatywny

Politechnika Wrocławska chce kupić specjalny program komputerowy, dzięki któremu przyszli chirurdzy będą mogli ćwiczyć usuwanie wyrostka robaczkowego i pęcherzyka żółciowego. Już teraz czynności wykonywane na symulatorze można regulować według stopnia trudności, trochę jak w grze komputerowej.

Tekst alternatywny

Urządzenie znajduje się w Centrum Wirtualnych Technologii Medycznych ViMed w Instytucie Informatyki, Automatyki i Robotyki przy ul. Prusa. Nie tylko studenci Akademii Medycznej będą z niego korzystać, ale również żacy z Politechniki Wrocławskiej. - Zespół naukowy z Politechniki pracuje nad stworzeniem manipulatora, który będzie symulował opór tkanek. A studenci elektroniki będą starać się zbudować proste wersje symulatorów - mówi Andrzej Wytyczak- Partyka, doktorant na wydziale elektroniki i absolwent wydziału lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Tekst alternatywny

Politechnika chce sama w przyszłości tworzyć takie symulatory. Za pierwsze urządzenie do nauki technik w zakresie chirurgii laparoskopowej zapłaciła 240 tys. złotych. Zespół naukowy uczelni pracują nad stworzeniem manipulatora, który będzie symulował opór tkanek. A studenci elektroniki będą starać się zbudować proste wersje symulatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska