Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beztroskie buszowanie w sieci nie dla naszych urzędników

Maciej Czujko
Magistrat buduje system kontroli internetu. Urzędników będzie sprawdzać maszyna.

We wrocławskim magistracie będzie instalowany system bezpieczeństwa w internecie. Ma mieć dwa zadania. Pierwsze: kontrolować, by nikt z zewnątrz nie dostał się do ważnych informacji. Drugie: pilnować urzędników, by w czasie pracy nie odwiedzali w internecie witryn, które zabierają im czas i nie są związane ze służbowymi obowiązkami. Chodzi na przykład o serwisy społecznościowe, strony rozrywkowe czy portale randkowe.

Na razie informatycy z magistratu sami pilnują, by urzędnik nie korzystał z sieci w niewłaściwy sposób. Po wdrożeniu nowego systemu, szefostwo magistratu samo wybierze, jakie grupy stron będą zastrzeżone dla pracowników.
- W systemie, na który ogłosiliśmy właśnie przetarg, będą utworzone kategorie stron, takie jak rozrywka, sprzedaż, relaks, dorośli, podróże czy seks. Włączając i wyłączając ich dostępność, będzie można blokować pewne treści - wyjaśnia Dariusz Jędryczek, dyrektor wydziału informatyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

System będzie rozpoznawał strony, które zawierają niedozwolone treści. Bo dziś informatycy ręcznie wpisują na listę adresy, pod które urzędnicy nie mogą zaglądać. To mało efektywne rozwiązanie, bo łatwo można je obejść - np. zamiast "seks" w wyszukiwarkę wpisać "dziewczyny". Nowe rozwiązanie załatwi sprawę ostatecznie. Dzięki niemu urząd ma działać efektywniej.

- Pracownik, który nieuczciwie korzysta z internetu, marnuje nie tylko swój czas, ale i czas pracowitych kolegów. Blokuje łącza internetowe i ich komputery pracują w sieci wolniej - argumentuje Jędryczek.
A z danych wydawców rozrywkowych stron intern-towych, największą popularnością cieszą się one właśnie w godzinach pracy - nie tylko urzędników, ale większości Dolnoślązaków.

Np. plotkarski portal Kozaczek w ciągu dnia ma trzy okresy największego zainteresowania czytelników. Dwa z nich przypadają właśnie na godziny pracy. Rano, od 8.30 do 9.30, czyli w porze kawy na początek dnia, i po południu między 14.30 a 15.30 - tuż przed fajrantem. O tym, że pracownicy w wielu firmach zaczynają i kończą dzień roboczy od lektury ich portalu, wiedzą też twórcy Kozaczka.
Czy jednak system kontroli to dobry sposób zwiększenia wydajności pracy?
- Nie wydaje mi się - mówi Artur Gliwa z firmy Aboutyou, która doradza, jak zwiększać wydajność pracowników. - Taka kontrola może ich tylko zdeprymować. Pomyślą sobie, że traktuje się ich jak dzieci i stracą ochotę do kreatywnej pracy - dodaje.

Według Gliwy, sztuka nie polega na kontrolowaniu pracowników, ale na dawaniu im swobody. By znaleźli w sobie odpowiedzialność za losy firmy. Żeby działali na własną rękę.
- Poza tym, taka kontrola stresuje pracowników. Widmo ciągłego sprawdzania ich pracy odbiera im pewność siebie. "I tak coś znajdą", myślą sobie - wyjaśnia Gliwa.

Nasi urzędnicy będą musieli radzić sobie z tym stresem. Ich wysiłek może jednak przydać się potem dzieciom. System, który zadziała w urzędzie jeszcze w tym roku, może trafić potem do wrocławskich szkół. Wszystko zależy od powodzenia testu na urzędnikach.

Strony, które odciągają nas od pracy

YouTube - 800 mln odsłon miesięcznie
Portal, na którym można oglądać filmy i słuchać różnych nagrań. Wachlarz tego, co można zobaczyć i usłyszeć na tej stronie, jest szeroki, bo sami jego użytkownicy dostarczają materiały, wysyłając tam swoje nagrania.
Nasza Klasa - 8 mld odsłon miesięcznie
Portal społecznościowy założony przez wrocławskich studentów. Odwiedzają go ci, którzy szukają znajomych nie tylko ze szkolnej ławy. Grupują się tam w klasy, zamieszczają swoje zdjęcia, rozmawiają ze sobą i umawiają na spotkania.
Kozaczek - 18 mln odsłon miesięcznie
Portal plotkarski. Można na nim znaleźć informacje z życia gwiazd. Pełno tam doniesień o skandalach i związkach sławnych ludzi, ich wpadkach czy osiągnięciach. Użytkownicy mogą komentować teksty dziennikarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska