O odpadkach, odpadach i wypadach

  O odpadkach, odpadach i wypadach

  Aleksander Malak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  O odpadkach, odpadach i wypadach
  Wiadomo, felieton z zasady żywi się odpadkami. Czasem odpadami. O wypadach będzie na końcu. Czasem pisanie o odpadkach i odpadach prowadzi do jakiejś żartobliwej puenty, czasem do ciekawej konkluzji, czasem wymusza na czytelniku (może nawet głębszą) refleksję, czasem nie prowadzi do niczego i niczego nie wymusza. Na przykład dzisiaj.
  O odpadkach, odpadach i wypadach
  Usłyszałem od przyjaciela anegdotkę, którą nie wiem jak spożytkować, ale żal mi jej, więc chcę się podzielić. Przyjaciel ma astmę, ale się wspina. Ten typ tak ma. Przed dwoma tygodniami wspiął się samotnie na Aconcaguę, najwyższy szczyt Ameryki Południowej, 7 tysięcy metrów bez małego ogonka. Wspiął się samotnie, ale przecież po drodze spotykał podobnych sobie wspinaczy. Między innymi Rosjanina i Ukraińca. Wszyscy trzej znaleźli się na szczycie niemal w tym samym czasie.
  Nacieszyli oczy, porobili zdjęcia, zaczęli szykować się do zejścia (każdy osobno). Ukrainiec, jak to człowiek ze Wschodu, przed podróżą w dół na chwilę przysiadł. Taki zwyczaj. Obejrzał wszystkie kąty, po czym wyciągnął z kieszeni papierosa i zapalił. Na 7 tysiącach bez ogonka, gdzie powietrze jest tak rzadkie, że przejście każdego metra to wysiłek dla płuc niewyobrażalny. Zwłaszcza dla kogoś, kto podchodząc na Ślężę potrzebuje aparatu tlenowego. Jak piszący te słowa.

  Na dowód przyjaciel pokazał mi zdjęcie palącego Ukraińca, które zrobił, a jakże, za zgodą fotografowanego. Ukrainiec skończył palenie, zgasił papierosa, a niedopałek wrzucił do specjalnej torebki na śmieci, którą wziął ze sobą. I zszedł ze szczytu. Koniec historyjki bez puenty. Do internetu mam stosunek ambiwalentny, choć, przyznaję, lubię czytać siebie w sieci. Może nie tyle siebie, co komentarze "pode mną". Kocham tych, którzy się ze mną nie zgadzają, wściekam się na tych, którzy nie dość, że nie doczytali, to jeszcze anonimowo klną. Niech pozostaną anonimowi, ale niech się zachowują. Stąd ambiwalencja. Ale nie o tym. O odpadzie.

  Pani minister Mucha zażyczyła sobie, by mówić do niej "pani ministro!". Po prostu. To był taki odprysk, odpad rozmowy ważniejszej. Nazajutrz nikt nie pamiętał, o czym była rozmowa, wszyscy podniecają się "panią ministrą". A najbardziej właśnie internet. Pani ministra skomentowała ów odprysk na swoim blogu: "Zrobiłam to w imieniu polskich kobiet i zniosę falę rozbawienia wśród mężczyzn. Bo większość żartów w tej sprawie to wpisy użytkowników, a nie użytkowniczek Twittera".
  Nie tylko żartów, pani ministro. Także komentarzy naukowych. Profesor Bralczyk, choć uznał poprawność formy, to jednak skonkludował, że to gwałt na języku. OK. Niech będzie, że gwałt i że "ministra" się nie przyjmie, tak, jak nie przyjęła się "posłanka". Ale, panie profesorze, to znaczy, że bezkarnie gwałcić polski język mogą tylko mężczyźni? Panowie Kalisz, Kaczyński, Błaszczak i ich koledzy, którzy gwałcą nasz język ojczysty codziennie, mogą, pani Mucha - nie. A dlaczego niby. Co na to "twitterki", panie, żeby nie było nieporozumień.

  Na koniec o wypadzie. A raczej o soli, która nazywa się wypadowa, cokolwiek to znaczy. Jemy ją w mięsie, wędlinach, rybach i pieczywie od lat. Dzisiaj się okazuje, że jest szkodliwa. Słyszeliście coś o szkodach? A może właśnie, jako nieoczyszczona jest zdrowsza? Na temat wypadowego przekrętu nie wypowiadam się. Jest oczywisty. Tak wypadło.
  Aleksander Malak

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYSTAWIĆ NASZĄ MINISTRE

   SDDD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   PANI MINISTRA MUCHA, ZAPYTAŁA - " A KTO ZAPROSIŁ DO SUPERPUCHARU POLSKI WISŁĘ I LEGIĘ...TO JAKA ONA MINISTRA , ONA NIE BYSTRA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podMuchy

   Jacenty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Łatwo się pan zgadza, że "ministra" się nie przyjmie!
   Przecie wyraz "ministra" jest używany! Ma się dobrze w towarzystwie "teki". Jest - "teka ministra"? Jest!
   Każdy ma możliwość zmiany...rozwiń całość

   Łatwo się pan zgadza, że "ministra" się nie przyjmie!
   Przecie wyraz "ministra" jest używany! Ma się dobrze w towarzystwie "teki". Jest - "teka ministra"? Jest!
   Każdy ma możliwość zmiany nazwiska, jeżeli są istotne powody. Pani Joanna Mucha ma posadę w rządzie. To istny cyrk taki rząd. Pseudonim artystyczny konieczny! Pseudonim - Teka Ministra? Coś z imieniem, nie tak? No to zapomniane, ale istniejące - Tekla.
   Rezultat: pani Tekla Ministra primo voto Joanna Mucha.
   Jaki to gwałt? I to gdzie! Na JĘZYKU! Są lepsze miejsca na takie podłości!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...tudzież napadach

   Jacenty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   "Przyjaciel ma astmę, ale...po drodze spotkał podobnych sobie wspinaczy."
   Co z tą górką?!
   Samotni astmatycy łażą tam tabunami, papieroski jarają. Co znaczy?
   Górka ma mikroklimat! Astmatyka...rozwiń całość

   "Przyjaciel ma astmę, ale...po drodze spotkał podobnych sobie wspinaczy."
   Co z tą górką?!
   Samotni astmatycy łażą tam tabunami, papieroski jarają. Co znaczy?
   Górka ma mikroklimat! Astmatyka napad tam nie tyka!
   Alertuję: Astmatycy wszystkich krajów łączcie się i samotnie podążajcie na Aconcaguę!
   Na tzw. marginesie - a może tak by górkę nazwać po ludzku, także polsku - Anakonda?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama