Menu Region

Ile kierowcy zapłacą za przejazd A4?

Ile kierowcy zapłacą za przejazd A4?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Jerzy Wójcik

25Komentarzy Prześlij Drukuj
Ile kierowcy zapłacą za przejazd A4?

(© fot. Mikołaj Suchan/gliwice.naszemiasto.pl)

Płatny przejazd autostradą A4 z Wrocławia do Gliwic to sprawa przesądzona i 1 czerwca na pewno skończy się darmowa jazda na tym odcinku. Wciąż jednak ważą się losy stawki, jaką zapłacimy za przejazd.
Większość kierowców zakłada, że będzie to 20 groszy za kilometr (to obowiązująca dziś stawka) - co oznacza, że podróż z Bielan Wrocławskich do węzła Sośnica (pod Gliwicami) będzie nas kosztować ponad 33 złotych. - Bardzo drogo - ocieniają kierowcy. I wielu z nich twierdzi wprost, że w tej sytuacji będą korzystać z biegnącej niemal równolegle do autostrady A4 - drogi nr 94.

- To byłby koszmar - twierdzi Marek Rudawy mieszkający we wsi Marcinowice leżącej przy tej trasie.
- Już dziś wiele ciężarówek skraca sobie tędy drogę niszcząc nawierzchnię i powodując korki. Nie wyobrażam sobie, by mieli dołączyć do nich jeszcze kierowcy samochodów osobowych, którzy uciekają przed płatną autostradą - dodaje.

Na szczęście ministerstwo transportu też obawia się lawinowego wzrostu ruchu na drogach krajowych, m.in. po wprowadzeniu opłat na A4 pomiędzy Wrocławiem a Gliwicami. Dlatego przygotowano projekt rozporządzenia, który obniża opłatę na autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - czyli również na naszej A4. Kierowcy aut osobowych mieliby płacić 10 gr za kilometr, a motocykliści - 5 groszy. Opłata dla samochodów ciężarowych pozostanie bez zmian. Dokument wciąż jest jednak projektem, czy politycy zdążą wprowadzić go w życie przed czerwcem.

- Taki jest nasz cel - potwierdza Mikołaj Karpiński z ministerstwa transportu. - W tym momencie rozporządzenie jest na etapie konsultacji z dwoma innymi ministerstwami: rozwoju regionalnego oraz finansów - dodaje Karpiński i przyznaje, że w tym momencie nie może, ze 100 proc. pewnością zadeklarować, że obniżone stawki będą obowiązywały od 1 czerwca.
Szkoda, bo wiele wskazuje na to, że od tego może zależeć czy kierowcy przekonają się do jazdy płatną A4. Opłata 16,50, a 33 złotych za przejazd z Wrocławia na Górny Śląsk, to spora różnica.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że kierowcy jadący z Wrocławia do Krakowa zapłacą nie tylko za nowy fragment, ale czeka ich jeszcze zwiększona stawka za przejazd z Katowic do Krakowa - od początku marca płacimy już nie 16 jak dotychczas, ale 18 złotych.

Ta zmiana spowodowała już reakcję ze strony ministerstwa transportu. Minister Sławomir Nowak zapowiedział, że będzie dążył do zmian w prawie, które umożliwią wypowiadanie umów koncesyjnych. W jaki sposób będą pobierane opłaty na naszym odcinku autostrady A4? Na węźle, na którym wjeżdżamy na autostradę, będziemy pobierali bilet, który następnie trzeba będzie opłacić przy wyjeździe. Większość stanowisk będzie służyć do manualnego poboru opłat. Ale będzie także nowość. Firma Kapsch, operator systemu, informuje, że od 1 czerwca zacznie także działać system via auto.

- Analogiczny co via toll dla samochodów ciężarowych, tylko przeznaczony dla kierowców aut osobowych - tłumaczy Dorota Prochowicz z firmy Kapsch Polska. - Kierowcy będą mogli kupić urządzenie (tzw. via box), które trzeba będzie zamontować za lusterkiem wsteczny - dodaje.

Na wybudowanych już bramkach na autostradzie A4 zaplanowano specjalny pas, gdzie będą mogły podjechać samochody z via auto. Wystarczy, że kierowca zwolni do ok. 20 km/h godzinę i będzie mógł jechać dalej. Opłata za przejazd będzie pobierana z jego konta po wcześniejszej przedpłacie. Będzie też istniała możliwość uregulowania naliczonych opłat raz w miesiącu. Niestety za urządzenie montowane w samochodzie kierowcy będą musieli zapłacić. Ile? Na razie nie wiadomo, ale firma Kapsch zapewnia, że być to rozsądna kwota, do przyjęcia przez kierowców często korzystających z autostrady.
25

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ILE???

+25 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

someone (gość)  •

Wydatek 50zl w jednej strony? MINIMUM 100zl zeby dotrzec do Krakow i spowrotem??????

W NIEMCZECH MOZNA PRZYJECHAC WSZYTKIE AUTOSTRADY ZA DARMO.

W STANACH OD MAINE DO FLORIDA - 2600KM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - ZAPLACILEM $30 W OPLATACH.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ale wy głupki jesteście

+67 / -63

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

roy (gość)  •

Teraz płaczecie a za 3 lata znów, jak ta banda baranów prowadzona na rzeź, zagłosujecie na ... Tuska.
Prawo do skomlenia powinni mieć tylko Ci co nie głosowali na PO. Reszta morda w kubeł.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kuźwa mać!

+32 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dst (gość)  •

to jest jawna kradzież w biały dzień! nie dość, że tuskaszenka podniósł nam akcyzę to jeszcze dobije nas opłatami za drogi (za które i tak płacimy podatki). Obywatele powiedzmy nie bandyckiej polityce rządu peło!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dobrodzieje kochani, DZIĘKUJEMY! Tylko 10 gr/km? Co za łaska!

+106 / -121

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wdzięczny (gość)  •

Co prawda w Czechach za 200 PLN można kupić ROCZNĄ winietę, na wszystkie autostrady i ekspresowe, a u nas będzie można za to przejechać jedynie 2000 km, ale co tam, przynajmniej w koreczkach do bramek opłat postoimy. Szkodza, że jadąc z Wrocławia do Krakowa będzie to tylko 4 razy. Powinny być bramki co 50 km.

odpowiedzi (0)

skomentuj

A nie można wprowadzić winiet?

+52 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abc (gość)  •

Jak w normalnych, cywilizowanych krajach, tylko zawsze u nas muszą wprowadzać we wszystkim rozwiązania najgorsze z możliwych. Tych cen już nawet nie chce mi się komentować. Po prostu złodziejstwo. Jeśli będę jechał w tamtą stronę, również wybiorę krajową 94.

odpowiedzi (0)

skomentuj

banda złodziei

+58 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ger (gość)  •

bez komentarza

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ten OTL Express to niezły pomysł.

+58 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PS (gość)  •

Po kiego grzyba płacić za bramki, benzyne, tracić czas. Wsiądziemy do smaolotów! Idzie rewolucja w Polsce, zamiast inwestować w tory, których utrzymanie jest drogie, zainwestujmy w lotniska. Dużych ruch moze sprawić PRZYSTĘPNOŚĆ biletów w przyszłości i zaoszczędzić czas. Kto za?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jest takie powiedzenie:

+51 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

miesiek (gość)  •

...jak się nie obrócisz to dupa zawsze z tyłu.Nie pojedziesz nie zapłacisz za A...,pojedziesz okrężną drogą i tak dopłacisz tą samą kwotę tym samym poborcom za większą ilość spalonego paliwa, którego cenę oni kalkulują, bo mają takich co potrafią pieniądze liczyć.Rzecz w tym, że te pieniądze są bezczelnie marnotrawione, a marnotrawcy śmieją się nam w oczy.Co gorsza, ich przybywa a nam ubywa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Autostrada A1

+80 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

Przejazd autostradą A1 z Torunia do Gdańska kosztuje 30 złotych.Auto z przyczepką bus itp zapłaci już 71 złotych !!! Autostrada jest PUSTA ! Jeżdżą nią praktycznie auta służbowe. Na całym odcinku wyprzedzam może 3-4 tiry, z 10 aut dostawczych, kilkanaście aut osobowych. To wszystko - na całych 100 km! Piękne parkingi z ciepłą wodą i pachnącym WC są puste. Wszyscy pozostali jadą starą trasą. Choć jadąc raz na rok na wakacje wybrałbym zdecydowanie autostradę płatną, to nie dziwie się ludziom z okolicznych miejscowości, że ją omijają, bardzo droga. Ciekaw ile będzie kosztował przejazd do Katowic? 100 złotych???

skomentuj

Podwojna oplata ...

+78 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

FutureBoy (gość)  •

Nie zaplace za cos za co juz zaplacilem - podatki ( a w nich tzw podatek drogowy w benzynie )

Wybudowali droge(i) za nasze pieniadze (podatki) a teraz bezczelnie jeszcze oczekuja zaplaty

HaHa Dobre sobie ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

oni jej nawet nie wybudowali

+27 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mm (gość)  •

Tylko zmodernizowali. Śląska a4 to dzieło NIEMCÓW.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dlaczego nie winiety?

+66 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bodie (gość)  •

..

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »