Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny stadion, bo podlewa trawę deszczówką

Redakcja
Kwestie ochrony środowiska i kształtowania zrównoważonego rozwoju państw oraz rola sportu w tych działaniach, to główne tematy seminarium Komisji Sportu i Środowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które dziś odbywa się we Wrocławiu.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Węgier i przewodniczący Komisji Sportu i Środowiska MKOl dr Pal Schmitt, cały ruch olimpijski skupia się przede wszystkim na edukacji, a nie tylko na rywalizacji sportowej. "Dlatego będziemy dokładać wszelkich starań, aby przyczyniać się do edukacji najmłodszych sportowców właśnie w kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju" - mówił.

Schmitt przypomniał, że od momentu powstania Komisji Sportu i Środowiska w ramach MKOl w 1995 roku, jej przedstawiciele zwracają się do organizatorów igrzysk olimpijskich, aby w trakcie przygotowań pamiętali o ochronie środowiska i byli odpowiedzialni za to, co dzieje się w ich miastach.

Zaznaczył, że dokument opisujący to zagadnienie, dotyczący tegorocznych igrzysk w Londynie, składa się z blisko 130 stron. Poruszone zostały tam kwestie m.in. rekultywacji terenów poprzemysłowych, na których powstały obiekty, o wykorzystaniu energii odnawialnej, recyklingu odpadów i ekologicznym transporcie materiałów używanych przy wznoszeniu olimpijskich aren.

- Jesteśmy przekonani, że organizujemy "zielone igrzyska" i mam nadzieję, że publiczność dostrzega nasze wysiłki. Mamy znakomitych ambasadorów w postaci gwiazd sportu, którzy za naszym pośrednictwem są w stanie promować nie tylko idee ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale także walki z narkomanią, czy równouprawnienia. To olbrzymi potencjał, który musimy wykorzystać - podkreślił Schmitt.

W rozpoczętej w czwartek konferencji udział biorą przedstawiciele 32 narodowych komitetów olimpijskich.

- MKOl już od pewnego czasu dokłada starań, by promować idee ochrony środowiska. W karcie olimpijskiej zmieniliśmy już zapis traktujący o misji sportu i olimpizmu dodając do niego, obok kultury i sportu, także środowisko - przypomniał Schmitt.

Wiceprezydent Wrocławia Michał Janicki zaznaczył, że troska o ochronę środowiska przyświecała także organizatorom Euro 2012. - UEFA wzięła w tej kwestii przykład z działań MKOl. We Wrocławiu najlepszym tego przykładem jest nowy stadion, który ma zamontowane duże zbiorniki na deszczówkę wykorzystywaną później do podlewania murawy. Dzięki temu oszczędzamy wodę
- tłumaczył.

Seminarium zakończy się dziś popołudniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska