Wrocław: VII LO doczeka się wreszcie remontu (ZDJĘCIA)

  Wrocław: VII LO doczeka się wreszcie remontu (ZDJĘCIA)

  Marek Zoellner, N

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: VII LO doczeka się wreszcie remontu (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©fot. Zarząd Inwestycji Miejskich

  Około 4 mln zł ma kosztować remont VII LO przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Szkoła, która powstała ponad 100 lat temu jest jednym z najlepszych ogólniaków w mieście, zajmuje też wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach. Z zewnątrz wygląda jednak fatalnie. - Na szczęście wreszcie się to zmieni - cieszy się dyrektorka "siódemki" Krystyna Krzyżanowska.
  Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na remont elewacji głównego budynku a także dachu sąsiadującej z nim sali sportowej. Wyniki już w piątek 2 marca. Firmę, która dostanie kontrakt, czeka trudne zadanie. Szkoła nosi ślady pochodzące jeszcze z II wojny światowej. W ekspertyzie, dołączonej do dokumentacji przetargowej czytamy m.in. o "licznych odpryskach i uszkodzeniach cegieł po ostrzale z broni lekkiej". Ale i dach ma się nie najlepiej, przez co raz na jakiś czas szkolne pomieszczenia są zalewane.

  - Od lat się starałam o ten remont. W końcu miasto wysupłało na to pieniądze - mówi dyr. Krzyżanowska. Podkreśla, że nie będzie to zwyczajny remont, ale renowacja z prawdziwego zdarzenia. - Odnowiona zostanie fasada, wszystkie elementy zabytkowe, zegar słoneczny i wieżyczki. Wszystko wyglądać tak, jak 100 lat temu, kiedy po raz pierwszy otwierano tę szkołę - opowiada.

  Wybrany przez miasto wykonawca najwcześniej będzie mógł rozpocząć prace w kwietniu. Pod uwagę musi wziąć jeszcze jedno - egzaminy maturalne. W tym roku od 4 do 23 maja będzie go obowiązywał zakaz prowadzenia robót. Cały remont ma się zakończyć w listopadzie roku 2013.

  Wrocławska "siódemka" stoi u zbiegu ul. Jemiołowej i Kruczej. Gmach wzniesiono w latach 1904-1906 według projektu Richarda Plüddemanna. Należał do dużego kompleksu szkół Städlische Volkschule, które powstały na przełomie XIX i XX w. dla rozwijającej się dopiero dzielnicy Gajowice.

  Jak czytamy w opisie dołączonym do specyfikacji przetargowej:

  "Nakryty jest dachami różnej wysokości. Elewacje otrzymały neogotycką dekorację. Na elewacji frontowej umieszczono zegar słoneczny wykonany w technice sgraffita. Więźba dachowa min. wykonana z nitowanej stali umożliwiła przeszklenie dużej części dachu i umieszczenie sali gimnastycznej na poddaszu. Budynki zostały uszkodzone w czasie działań wojennych w 1945 roku (dach, szczyty, ceglane lico ścian)".

  Nie każdy pewnie pamięta, że od roku 1948 w budynku mieściło się V LO, które dzisiaj działa przy ul. Grochowej. "Siódemka" założona zaś została w roku 1967 i wcześniej miała swoją siedzibę na pl. Pereca, dzieliła ją ze Szkołą Podstawową nr 113. Do obecnego obiektu VII LO przeniosło się w 1984 r.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Liceum VII

   Kowalski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 55

   Czy to ten sam budynek w ktorym miescila sie szkola Zydowska w latack 60 tych?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   33

   uczeń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 46

   Chyba szkoła nr 33 im Franciszka Zubrzyckiego


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   33 i 113

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 52

   W dawnych latach były tam dwie szkoły SP 113 i SP 33. W jednym budynku działały obie szkoły

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przenosiny w 1984

   lelek? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 53

   Przenosiny odbywały się dosłownie na barkach uczniów. Pamiętam nasze uczniowskie korowody ciągnące się z pl.Pereca na Kruczą celem przetransportowania pomocy szkolnych z pracowni przedmiotowych....rozwiń całość

   Przenosiny odbywały się dosłownie na barkach uczniów. Pamiętam nasze uczniowskie korowody ciągnące się z pl.Pereca na Kruczą celem przetransportowania pomocy szkolnych z pracowni przedmiotowych. Sam niosłem np.skrzynki z minerałami. Zartowaliśmy, ze przy porażce z łaciny czy biologii zaprawa się przyda przy kopaniu rowow. Się upiekło ... :).

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   The best of

   Absolwentka '92 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 51

   Najlepsza szkoła, W XIV nigdy nie było takiego klimatu ;) No i opłacało się jeździć przez całe miasto- dla super nauczycieli i świetnego liceum!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm...

   Kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 65

   Mam nadzieje że jednak zaczną po mojej maturze :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chodzilem do tej szkoly

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 60

   1996-2000, duzo nauki ale sie oplacalo, jak wyremontuja to na pewno przyjade w odwiedziny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pięknie!

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 93 / 70

   Szkoła wreszcie się doczekała...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama