Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda do dentysty

Maciej Czujko
Mamy jeden z najwyższych w Polsce odsetek dzieci dotkniętych próchnicą
Mamy jeden z najwyższych w Polsce odsetek dzieci dotkniętych próchnicą Michał Pawlik
Urząd miejski chce zbadać stan uzębienia uczniów wrocławskich podstawówek. W tym celu będzie ich woził do końca przyszłego roku szkolnego do gabinetów dentystycznych Akademii Medycznej.

Przebadanych zostanie 28 tys. dzieci. Akcja rozpoczęła się w połowie września. Nie wszyscy rodzice zgodzili się jednak na to, by ich dzieci pojechały na badania. W niektórych do stomatologa nie pojedzie 10 proc. uczniów, ale są i takie, gdzie ten odsetek sięga 40 proc.
Pośród rodziców, którzy nie wyrazili zgody na badania swoich dzieci są tacy, którzy sami regularnie prowadzą na badania swoje dzieci, ale można znaleźć dużo takich, którzy nie dbają o higienę nawet własnych zębów.

To tłumaczyłoby fakt, że mamy jeden z najwyższych w Polsce odsetek dzieci dotkniętych próchnicą. Rodzice, którzy zaniedbują swoje zęby, nie potrafią też zadbać o higienę jamy ustnej swoich dzieci.
- Nasze społeczeństwo niewiele wie o tym, jak prawidłowo dbać o zęby - mówi prof. Marek Ziętek, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. - Trzeba je szczotkować przez około trzy minuty, przeciętny Polak poświęca temu 32 sekundy. I jeszcze robi to nieumiejętnie - zaznacza.

Zdecydowanie za rzadko chodzimy też do dentysty. Powinniśmy robić to raz na pół roku, a zjawiamy się raz na trzy lata.
- Takie przyzwyczajenia przekazujemy dzieciom. Szkoda więc, że nie ma już w szkołach dentystów, którzy regularnie przyjmowaliby u siebie całe klasy i przyglądaliby się ich uzębieniu - żałuje prof. Ziętek.

Jego zdanie podziela wielu dentystów. Dr Maciej Kawala przekonuje, że profilaktyka ma ogromne znaczenie. Jako przykład podaje kraje skandynawskie. Działania prowadzone na szeroką skalę przyniosły tam fantastyczne rezultaty. Zęby objęte próchnicą w krajach skandynawskich niemal nie występują, podczas gdy u nas prawie nie ma zębów wolnych od tej choroby.

- W naszym kraju pokutuje np. jeszcze ciągle mit, że zębów mlecznych nie leczy się. Jest to błędne rozumowanie - przekonuje dr Kawala. - Gdy są one zdrowe lub wyleczone , to znać nie zwiększa się prawdopodobieństwo, że zęby stałe będą zdrowe, a zgryz prawidłowy - wyjaśnia.

On również życzyłby sobie gabinetów stomatologicznych w szkołach. Byłyby miejscem pierwszego kontaktu ucznia ze stomatologiem, podstawowego leczenia i profilaktyki. Bo jak mówi, w kraju brakuje placówek chętnie leczących dzieci. Wielu dentystów nie podejmuje się tego z różnych względów - choćby dlatego, że dziecko wymaga więcej czasu i specyficznego podejścia.
Wie o tym Katarzyna Kozłowska, wrocławianka i mama dwóch chłopców: 8-letniego Konrada i 12-letniego Bartka. Od małego przyzwyczajała dzieci do wizyt u dentysty. Jej pociechy nie boją się gabinetu z wiertłami, bo wiedzą, co je tam czeka. Przegląd zadbanych zębów, bez bolesnego borowania.
- Stomatologa odwiedzamy regularnie, a chłopcy sumiennie myją zęby - opowiada pani Katarzyna. - Dodatkowa opieka w szkole, to dobry pomysł, ale wszystko zależy od jakości . Jeśli szkoła zapewniałaby dobrych dentystów, pracujących na dobrym sprzęcie, to bym skorzystała - zapewnia.

Troska od pierwszych miesięcy
Zanim pojawią się ząbki, czyść buzię dziecka gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. Gdy wyrżnie się pierwszy ząbek, możesz kupić szczoteczkę i pastę do zębów o małej zawartości fluoru. Do około pół roku po wyrżnięciu się pierwszego ząbka, idź z dzieckiem do dentysty. Odwiedzaj stomatologa regularnie w czasie wyrzynania się ząbków.

Bez soków i przekąsek
Rodzice psują zęby swoich dzieci. Robią to oczywiście niezamierzenie. Największym ich błędem jest podawanie dziecku słodzonych soków, napojów i kaszek. Maluchy sączą je przez długi czas, a zęby atakowane są wtedy przez kwasy, które wytwarzają bakterie, żerujące na cukrze. Podobnie jest z przekąskami. Maluchy powinny je jeść raz w tygodniu, a nie całymi dniami zajadać się słodkimi i szkodliwymi dla zębów batonikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska