Partie ponad podziałami dla dobra Dolnego Śląska?

  Partie ponad podziałami dla dobra Dolnego Śląska?

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jest zgoda naszych posłów i senatorów, by powstał Dolnośląski Zespół Parlamentarny. Miałby on lobbować w Warszawie za najważniejszymi sprawami dla regionu. Jakimi? Listy tematów i problemów, którymi zajmą się politycy, jeszcze nie ma. Niewykluczone, że pojawi się ona po dzisiejszym spotkaniu.
  - To delikatna materia - przekonuje nas nieoficjalnie jeden z parlamentarzystów. - Różni nas nie tylko sprawa połączenia kolejowego z Wrocławia do Warszawy. Także podatek od kopalin, który rząd chce nałożyć na KGHM.

  Te dwie sprawy rozgrzały nie tylko posłów i senatorów, ale też samorządowców i lokalne społeczności. Pod koniec stycznia, kiedy w Sejmie było pierwsze starcie o podatek KGHM, spośród posłów Platformy Obywatelskiej tylko głogowianka Ewa Drozd podniosła rękę, głosując przeciw podatkowi.


  Dzisiaj politycy przekonują, że współpraca przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski będzie możliwa, jeżeli znajdą tematy, które poprowadzą ich do politycznej zgody.
  - Chcemy myśleć o efektywnym działaniu. Mam nadzieję, że w oddaleniu od politycznych "linii frontu" uda nam się wspólnie zrobić coś dobrego - zaznacza senator Jarosław Obremski, który wyszedł z inicjatywą powołania takiej grupy pilnującej spraw lokalnych.

  Sam na czele tego zespołu stanąć nie zamierza, choć właśnie jego jako lidera widziałby poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski. Dlaczego? Bo Obremski jest senatorem niezależnym. PiS zresztą miał podobny pomysł, proponując konwent, który spotykałby się przynajmniej raz na kwartał. Platforma pierwotnie uważała, że takiego ponadpartyjnego zespołu nie ma sensu powoływać, bo wystarczy nieformalny lobbing. Teraz zmienia zdanie. Posłanka tej partii Ewa Wolak zauważa, że jest szansa, by zespół działał skutecznie.

  - Ale nie może być tu polityki. Chodzi o sprawy Dolnego Śląska. Na razie musimy ustalić regulamin i zasady, na jakich będziemy pracować - mówi Wolak. I dodaje, że dopiero wtedy zespół zostanie oficjalnie zarejestrowany.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak słyszę hasła takie jak "partie ponad podziałami", "dobro dla Dolnego Śląska",

   Jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   "problemy, którymi mają zająć się politycy", to odruchowo sprawdzam, czy mam jeszcze portfel z pieniędzmi w kieszeni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiara

   L4 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   ponad podziałami? Kto jeszcze wierzy w altruizm przedstawicieli narodu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodzieje

   Oszukany przez polityków (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Ponad podziałami złupią nas do końca

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama