Mistrzynie gamby

  Mistrzynie gamby

  Magdalena Talik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W niedzielę we wrocławskim ratuszu odbył się recital kanadyjskich gambistek: Susie Napper i Margaret Little.
  Instrument zwany violą da gamba wziął swoją nazwę co prawda od słowa noga (włoskie "gamba"), bo trzyma się go umieszczonego między kolanami, ale nie ma chyba bliższego sercu brzmienia w muzyce barokowej.

  W niedzielę we wrocławskim ratuszu kanadyjskie gambistki Susie Napper i Margaret Little dały zachwycający, choć krótki recital, a właściwie popis wirtuozowskiej gry na tych instrumentach.
  Ale wirtuozeria może kojarzyć się z epatowaniem sprawnością techniczną, a wykonanie francuskich kompozycji Monsieur de Sainte-Colombe'a czy Marina Marais było od tego dalekie. Usłyszeliśmy natomiast wysokiej klasy artystki, które jednak nie zatraciły radości płynącej z muzykowania i zdołały ją przekazać publiczności.

  Utwory na gambę swoją popularność zawdzięczają francuskim twórcom, którzy dostrzegli w tym instrumencie głębię i ciepło brzmienia, Monsieur de Sainte-Colombe pisał zaś utwory niemal mistyczne, które wykonywał na gambach razem z córką. Na pamiątkę tamtych koncertów założycielki gambowego duetu Les Voix Humaines (Ludzkie Głosy) przez moment przywróciły w ratuszu nastrój XVII-wiecznego salonu, z intymnością właściwą jednak tylko dla domowego zacisza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama