Ważne
  Miłość i nienawiść w Petersburgu

  Miłość i nienawiść w Petersburgu

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ja, ja, ja! Liczę się tylko ja - aż zdają się krzyczeć bohaterowie spektaklu "Nelly" w reżyserii Natalii Korczakowskiej - premiera miała miejsce w sobotę w wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego.
  Młoda reżyserka oparła spektakl na wczesnej powieści Fiodora Dostojewskiego "Skrzywdzeni i poniżeni". Dziewiętnastowieczny Petersburg uwspółcześniła. Spektakl składa się z kilku przeplatających się wątków. Ich bohaterowie uwikłani są w nieszczęśliwe miłości, śmiertelne konflikty, wykorzystują innych, by osiągnąć własne korzyści. A jednocześnie wszyscy z trudem radzą sobie z rzeczywistością. Historia rozgrywa się na kilku planach, co niestety nie pomaga w odbiorze całości. Widzowi łatwo pogubić się w szczegółach, a dodatkowo przeszkadzają dłużyzny.

  Trzeba przyznać, że aktorzy świetnie dali sobie radę z zadaniami. Małgorzata Białek - bez-radna, chudziutka Nelly budzi współczucie. Lidia Schneider (aktorka gościnnie grająca w Wałbrzychu) - słuchająca jej wstrząsającej opowieści Anna Andriejewna to dobra kobieta. Sprawdził się Dariusz Maj w roli Ichmieniewa. Gdyby rosyjscy książęta byli obdarzeni ciepłym głosem Piotra Tokarza, zyskaliby zaufanie chłopów od pierwszego słowa.

  "Nelly" to pierwsza premiera na wałbrzyskiej scenie dramatycznej pod nowym kierownictwem artystycznym. Sebastian Majewski, dawny szef wrocławskiej grupy Scena Witkacego, od razu wprowadził charakterystyczny dla siebie rys, dając widzowi do ręki oryginalnie opracowany program spektaklu.

  "Nelly" wg "Skrzywdzonych i poniżonych"
  reż. i oprac. muz. Natalia Korczakowska
  dramaturgia Tomasz Śpiewak
  scenografia i kostiumy Anna Met

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo