Stok i park biznesowy, czyli wrocławskie pomysły na wzgórza

  Stok i park biznesowy, czyli wrocławskie pomysły na wzgórza

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tak będą wyglądały biurowce na wzgórzu Mikołajskim. Kiedy powstaną? Niewykluczone, ze pierwsze już za dwa lata
  1/2
  przejdź do galerii

  Tak będą wyglądały biurowce na wzgórzu Mikołajskim. Kiedy powstaną? Niewykluczone, ze pierwsze już za dwa lata
  ©wizualizacje inwestora

  Zaraz po II wojnie światowej zwożono tutaj gruz ze zrujnowanego Wrocławia. W czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nic się tam nie działo. Teraz na górki wreszcie są pomysły.
  Jeszcze niedawno miejskie górki służyły głównie osobom, które wyprowadzały tam swoje psy. A w zimie dzieciom, które zjeżdżały z nich na sankach. Kilka lat temu uznano, że gruzowiska można zagospodarować. Na wzgórzu Andersa powstał aquapark, na wzgórzu Mikołajskim wyrosną biurowce, na górce Bardzkiej powstanie stok narciarski pod dachem, a przy wzgórzu Słowiańskim - hala kupiecka oraz apartamentowiec.

  Gruzy, Gomułka i Anders
  Wzgórza usypano zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Zwożono tam tony gruzu ze zrujnowanego Wrocławia. Na dzisiejszym wzgórzu Andersa przy ul. Ślężnej wykorzystywano nawet materiały do budowy wrocławskich blokowisk.
  W czasie PRL-u pomysłów na zagospodarowanie wzgórza było kilka, miały tam na przykład powstać obiekty Akademii Medycznej. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku górka dostała oficjalną nazwę: wzgórze imienia Władysława Gomułki. Wojciech Jaruzelski chciał tam nawet postawić pomnik Ziem Odzyskanych. Uroczyście wmurowano kamień węgielny. Ale na tym się skończyło.

  Od kilku lat część wzgórza zajmuje aquapark. Są plany, aby zagospodarować kolejne fragmenty wzniesienia. W przyszłym roku rozbuduje się sam park rozrywki (nowa strefa saun), natomiast w bardziej odległej przyszłości na wzgórzu mają powstać różne obiekty rekreacyjne. Szczegóły jednak jak na razie nie są znane.

  Park biznesowy na Mikołajowie
  Za to ustalono już, co dokładnie znajdzie się na wzgórzu Mikołajskim (to teren między Magnolią a stacją kolejową Mikołajów) - stanie tam 8 biurowców. Inwestor, Swede Center, pierwsze z nich chce oddać do użytku w 2014 roku. Oznacza to, że budowa powinna rozpocząć się na wiosnę tego roku. Kompleks biurowców (łączna i docelowa powierzchnia to aż 120 tysięcy metrów kwadratowych) nazwano Wrocław Business Garden.

  Miejsce na park biznesowy jest dobre. Blisko stąd do centrum Wrocławia czy na dworzec Mikołajów. Dość łatwo można też dojechać na lotnisko.

  Wzgórze Mikołajskie wzgórzem jest już tylko z nazwy. Kilka lat temu, gdy miasto uznało, że teren chce sprzedać, obszar został wyrównany. Oprócz robotników nieustannie pracowali tam także saperzy. Bo wśród gruzów było mnóstwo niewybuchów z czasów walk o Wrocław w 1945 roku. Nie było praktycznie dnia, żeby żołnierze nie musieli wywozić stamtąd niebezpiecznych znalezisk.

  Zanim wzgórze zostało kupione, przez lata zastanawiano się, co z nim zrobić. Pojawił się nawet pomysł, aby zagospodarować teren i uruchomić tam niewielki ogród zoologiczny. Przebąkiwano także o hotelu. W końcu jednak urząd sprzedał cały teren i zarobił na tym sporą sumkę: blisko 40 milionów złotych.

  A na Bardzkiej - stok
  Nieco inaczej wygląda sytuacja ze wzgórzem Słowiańskim przy ul. Słowiańskiej. Na samym wzgórzu (na razie) żadne inwestycje nie są planowane. Za to obok na wiosnę otwarta zostanie hala kupiecka przy ul. Namysłowskiej. A przy samym wzgórzu jeszcze w tym roku gotowe będą apartamenty Echo Investment.

  Chyba najciekawiej zapowiada się jednak przyszłość górki Bardzkiej przy ul. Bardzkiej (niektórzy mieszkańcy Wrocławia nazywają je też wzgórzem Gajowym). Od razu zaznaczmy, że na zrealizowanie tych planów potrzeba kilku lat. Ale warto poczekać.

  Na wzgórzu urząd miejski wymarzył sobie bowiem stok narciarski. Ale nie byle jaki, bo w hali. Taki, który można by użytkować dwanaście miesięcy w roku. Pomysł zaczerpnięty został z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam taki stok bije rekordy popularności i jest jedną z większych turystycznych atrakcji miasta.

  Kłopot z budową stoku na górce Bardzkiej jest jeden - miasto nie ma pieniędzy na taką inwestycję. Dlatego też ustalono, że obiekt wybuduje prywatna firma. Plan jest taki, że miasto górkę inwestorowi przekaże, ten za swoje pieniądze wybuduje stok, a później będzie zarabiał na biletach.

  Jak na razie urząd jeszcze nie rozpoczął poszukiwania chętnej firmy, ale można przypuszczać, że do pierwszych rozmów dojdzie w tym roku. Urząd przygotował już bowiem ekspertyzę geologiczną, z której wynika, że takie obiekty na górce Bardzkiej budować można.

  Czytaj także

   Komentarze (36)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ustalono już, co dokładnie znajdzie się na wzgórzu Mikołajskim

   kuzyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

   Czyżby Wzgórze mikołajskie mialo zostać usypane na nowo?
   O ile wiem, w tym miejscu od jakiegoś czasu nie ma już wzgórza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja proponuję...

   Puzon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 20

   ...przed Magistratem usypać górę absurdów urzędasów!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja proponuję...

   Puzon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 66

   ...przed Magistratem usypać górę absurdów urzędniczych!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Morze!!! We Wrocku!!!

   zed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 14

   Najlepiej taki turkusowy Chorwacki Adriatyk!!! To największe wyzwanie dla naszego wielkiego wodza dynamizmu!!! Kto za???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górka Bardzka

   Racław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 13

   Jaka górka Bardzka przecież to jest do lat 70 wysypisko śmieci Wrocławia .Podejrzewam że założone jeszcze przed wojną.Chciałbym zobaczyć tą"ekspertyzę"a potem walącą się halę,oczywiscie winnych nie...rozwiń całość

   Jaka górka Bardzka przecież to jest do lat 70 wysypisko śmieci Wrocławia .Podejrzewam że założone jeszcze przed wojną.Chciałbym zobaczyć tą"ekspertyzę"a potem walącą się halę,oczywiscie winnych nie będzie.
   W czasie gdy wysypisko było czynne kto myślał o ekologii,lepiej tego nie ruszać aby jakiej cholery czy innego paskudztwa nie obudzić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...iiilllleee to powstaaaaaanie rzeczy we Wrocławiu - pewnie za wszy Sternika!!!!

   BlaBlaManipulacjone (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 39

   ...i czeeeeego to nie będzie...we Wrocławiu...i ile to Oni nie wybuduuuuująąąąąąą heh....

   CZEKAMY!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zabetonujmy wszystko

   beton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 29

   zabetonujmy wszystko, będzie przyjemniej się mieszkało.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   górka przy ul .Bardzkiej

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 20

   ja osobiście mam z tą górką cudowne wspomnienia z dzieciństwa, do dzisiaj lubie tam chodzic z moim psem i grillować latem. Jestem absolutnym przeciwniekiem tego pomysłu!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   xyz

   Brochowianin rocznik50 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 30

   miałbyś mniej cudowne wspomnienia ze spacerów i grilowania gdybyś się znalazł w tym miejscu 40
   lat wstecz .Było to miejskie wysypisko śmieci a nie gruzu cały czas palące sie .śmierdziało od...rozwiń całość

   miałbyś mniej cudowne wspomnienia ze spacerów i grilowania gdybyś się znalazł w tym miejscu 40
   lat wstecz .Było to miejskie wysypisko śmieci a nie gruzu cały czas palące sie .śmierdziało od tego
   na kilometr.Po zamknieciu Bardzkiej przeniesiono wysypisko na Koziązwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maślice

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 56

   Na Maśliach jest do zagospodarowania olbrzymia góra przy Koźiej. Spokojnie można tam uruchomić tor saneczkowy, narciarski i rolki na lato.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stoki narciarkie wzorem Dubaju

   abc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 51

   I nasze miasto też pomału robi się jak Dubaj. Nowoczesne biurowce, drogie galerie handlowe, parki rozrywkowo-rekreacyjne, luksusowe hotele dla bogatych przyjezdnych, a kawałek dalej rozpadające się...rozwiń całość

   I nasze miasto też pomału robi się jak Dubaj. Nowoczesne biurowce, drogie galerie handlowe, parki rozrywkowo-rekreacyjne, luksusowe hotele dla bogatych przyjezdnych, a kawałek dalej rozpadające się slamsy mieszkańców miasta, w których ludzie żyją w warunkach jak z XiX wieku.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama