Proces legnickiego adwokata

  Proces legnickiego adwokata

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Matkowski uznał, że wina mecenasa Edwarda R. jest bezsporna. Ale wniósł o umorzenie sprawy na podstawie ustawy amnestyjnej z 1989 roku.
  - To mnie skrzywdzono. Zostałem opluty i znieważony. Mnie nie interesuje umorzenie, tylko uniewinnienie - krzyczał adwokat podczas rozprawy w Sądzie Rejonowym w Legnicy.

  Edward R. był w latach 80. zastępcą prokuratora rejonowego. Jego zbrodnia komunistyczna miała polegać na tym, że podpisał dokument odmawiający wszczęcia postępowania karnego wobec esbeków, którzy skatowali opozycjonistę Jana Sugalskiego. Opozycjonista ten wpadł w ręce bezpieki w 1985 r. Napisał na esbeków skargę do prokuratury.
  - Otrzymałem odpowiedź, że jak będę podskakiwał, to oskarżą mnie o zniesławienie funkcjonariuszy i pójdę siedzieć - wspomina Jan Sugalski. - Zachowałem to pismo i dzięki niemu został oskarżony były prokurator.

  Krzysztof Matkowski przekonywał sąd, że obowiązkiem prokuratora było wszczęcie postępowania wobec esbeków.
  - Ja wielokrotnie podpisywałem pisma zatwierdzone przez szefa - tłumaczył były prokurator. - Nawet ich nie czytałem. Czasami dostawałem do podpisu nawet 30 aktów oskarżenia i mnóstwo innych dokumentów.
  Broniąc się, Edward R. sugerował, że odpowiedź dla Sugalskiego zatwierdził nieżyjący już jego szef. A sprawę badał inny prokurator. Sąd ogłosi wyrok w przyszły piątek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama